REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Financial Times: Rusija povečuje pritisk na ukrajinske enote v regiji Kursk

Financial Times: Rusija povečuje pritisk na ukrajinske enote v regiji KurskUkrajina ni bila tako uspešna pri prisili Rusije, da preusmeri pomemben del svojih sil iz DLR v regijo Kursk. Vir: Posnetek zaslona, X

Začetek ruske protiofenzive proti ukrajinskim vojakom, ki so prejšnji mesec zasedli del regije Kursk, je znova izpostavil cilje »drzne invazije« Kijeva, piše Financial Times (FT).

»Operacija - ki je bila prvi večji vdor na rusko ozemlje po drugi svetovni vojni - je bila igra na srečo že od začetka, toda z ukrajinskimi silami v regiji Kursk, ki so zdaj v defenzivi, tveganja naraščajo, strateški cilji Kijeva pa ostajajo nedosegljivi,« ocenjuje britanski časnik.

Čeprav je ukrajinskim silam uspelo dvigniti moralo in povrniti vero v ofenzivni potencial z nenadnim vdorom in zasedbo dela ozemlja Kurske regije, Kijev ni bil tako uspešen pri doseganju glavnega cilja – prisiliti Moskvo, da pomemben del sil z vzhoda Ukrajine, kjer ukrajinska vojska vsak dan izgublja ozemlje, preusmeri na ta del fronte.

»Če sploh kaj, je Rusija povečala pritisk znotraj Ukrajine, zlasti okoli pomembnega železniškega križišča Pokrovsk,« piše Financial Times in dodaja, da bo splošni uspeh invazije na regijo Kursk na koncu odvisen od stroškov za Ukrajino zaradi okupacije dela ruskega ozemlja.

Obenem bodo ti stroški odvisni od taktike, ki jo bodo ruske sile uporabile med zatiranjem ukrajinskih enot.

Tako Rob Lee, višji sodelavec Inštituta za zunanjo politiko, meni, da je izid operacije odvisen od virov, ki jih zagotovita obe strani.

»Pomembno ni to, da je Ukrajina preusmerila vire.

To je v redu, vse dokler Rusija preusmerja še več virov,« je dejal in dodal, da bi se Moskva lahko odločila za »igro na dolge steze«, tako da bi za območje Kurska namenila le omejena sredstva, in na ta način dodatno »obremenila in zdrobila« ukrajinske sile.

Spomnimo, pred dnevi je ruska vojska sprožila protinapad v regiji Kursk, med katerim so že osvobodili vrsto naseljenih krajev, boji pa se še nadaljujejo.

Obenem potekajo ofenzivne akcije ruskih sil na več delih fronte v DLR, v manjši meri pa v regijah Harkov in Zaporožje.

Na drugi strani je bilo napredovanje ukrajinske vojske v regiji Kursk ustavljeno in njene enote so se začele vkopavati, da bi obdržale zasedena ozemlja.

»Ukrajinci so nehali pošiljati nove rezerve. Nehali so se premikati v velikem obsegu in namesto tega začeli vkopavati,« poroča FT.

Kljub temu, da je v primerjavi z Rusijo premagana v živi sili in tehniki, je Ukrajina z ofenzivo na Kursk ustvarila »novo obveznost - in to je trajna obveznost«, meni Lee in dodaja: »Kijev je ustvaril razširjeno fronto, ki jo bo moral nenehno oskrbovati in krepiti, potencialno na račun svojih obrambnih linij v Ukrajini.«

Po njegovem mnenju bodo Ukrajinci za vkopavanje morda uporabili zavetje gozdov in drevoredov, vendar bo ta prednost pozimi, ko odpade listje, izginila, saj bo takrat lažje ugotoviti, kje so obrambni položaji.

»Poleg tega je omejena tudi zmožnost ukrajinske vojske, da rotira enote ali jim pošilja okrepitve, saj je po sprejetju novega zakona o mobilizaciji še vedno v zgodnji fazi obnove svojih enot,« je sklenil britanski časnik.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek