REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

EU poziva Kitajsko, ZDA in Rusijo: Ne uničimo globalnega reda, izboljšajmo ga

EU poziva Kitajsko, ZDA in Rusijo: Ne uničimo globalnega reda, izboljšajmo ga Predsedniku Evropskega sveta Donald Tusk

Skupna naloga EU, Kitajske, ZDA in Rusije je, da ne uničijo globalnega reda, ki je nastal po drugi svetovni vojni, ampak ga izboljšajo, je ob robu vrha med EU in Kitajsko v Pekingu dejal predsednik Evropskega sveta Donald Tusk. Ob tem je v luči naraščajočih trgovinskih napetosti pozval k reformi Svetovne trgovinske organizacije (WTO).

Tusk je spomnil, da je večdesetletni globalni red končal hladno vojno, prinesel mir Evropi in nesluten gospodarski razvoj Kitajski. "Naša skupna dolžnost je, da tega reda ne uničimo, ampak ga izboljšamo," je po poročanju tujih tiskovnih agencij povedal Tusk in izrazil upanje.

Tusk je spomnil, da je večdesetletni globalni red končal hladno vojno, prinesel mir Evropi in nesluten gospodarski razvoj Kitajski. "Naša skupna dolžnost je, da tega reda ne uničimo, ampak ga izboljšamo," je po poročanju tujih tiskovnih agencij povedal Tusk in izrazil upanje, da se bo ta poziv slišal tudi na današnjem srečanju med ameriškim in ruskim predsednikom Donaldom Trumpom in Vladimirjem Putinom v Helsinkih.

"Naša naloga ni začenjati trgovinskih vojn, ki so že tolikokrat v naši zgodovini vodile v čisto prave oborožene konflikte med državami, ampak pogumno odgovorno reformirati svetovni red, ki temelji na skupnih večstranskih pravilih," je v luči krepitve trgovinskih napetosti med ZDA in drugimi velikimi gospodarskimi silami, kot sta Kitajska in EU, pozval Tusk.

"Še je čas, da preprečimo konflikte in kaos," je podčrtal in dodal: "Zato današnje kitajske gostitelje, a tudi predsednika Trumpa in Putina, pozivam, da skupaj začnemo proces reforme WTO."

"Še je čas, da preprečimo konflikte in kaos," je podčrtal in dodal: "Zato današnje kitajske gostitelje, a tudi predsednika Trumpa in Putina, pozivam, da skupaj začnemo proces reforme WTO."

Kitajski premier Li Keqiang je ob robu vrha v Pekingu zagotovil, da si Kitajska ne želi trgovinske vojne z ZDA. "V trgovinskih vojnah ni zmagovalcev," je ponovil večkrat izpostavljeno kitajsko stališče. "Naloga ZDA in Kitajske je, da nesoglasja zgladita," je pristavil.

Ob tem je po srečanju s Tuskom in predsednikom Evropske komisije Jeanom-Claudom Junckerjem napovedal podporo reformi WTO in zaščiti proste trgovine. Ocenil je tudi, da sta EU in Kitajska "poroka stabilnosti" v svetovni trgovini, medtem ko administracija ameriškega predsednika Donalda Trumpa s svojimi protekcionističnimi ukrepi, uperjenimi proti Kitajski, EU in nekaterim drugim velikim gospodarstvom škodi globalnemu gospodarstvu in krši pravila WTO.

EU in Kitajska želita ob čedalje bolj protekcionistični in izolacionistični ameriški politiki pod Trumpovim vodstvom, ki se kaže tudi v ameriški odpovedi podpore pariškemu podnebnemu sporazumu in odstopu od dogovora o iranskem jedrskem programu, krepiti trgovinska in strateška partnerstva z ostalim svetom.

Tokrat sta unija in Kitajska po srečanju na vrhu prvič po letu 2015 podpisali skupno izjavo. Med drugim sta se zavezali k izboljšanju dostopa na trg za izdelke iz obeh gospodarstev ter pospešitvi pogajanj za medsebojni investicijski sporazum, ki potekajo že četrto leto.

"Kitajska želi podvojiti svoja prizadevanja," je zagotovil Li. Do konca oktobra naj bi se strani potrudili zaključiti tudi pogajanja o dogovoru o geografskih označbah izdelkov, uskladili pa sta tudi akcijski načrt za sodelovanje carinskih oblasti pri zaščiti intelektualne lastnine, ki je velikokrat kamen spotike med Evropo in Kitajsko ter se zavezali k sledenju najvišjim prehrambenim standardom.

EU, ki so jo poleg Tuska in Junckerja v Pekingu zastopali še podpredsednik Evropske komisije Jyrki Katainen ter komisarki za trgovino in promet Cecilia Malmström ter Violeta Bulc, je s Kitajsko, s katero dnevno ustvari okoli 1,5 milijarde evrov medsebojne trgovine z blagom, podpisala še niz dogovorov na različnih drugih področjih.

S skupno izjavo o podnebnih spremembah in čisti energiji sta se strani dogovorili za sodelovanje na področju uresničevanja pariškega podnebnega sporazuma in pri prehodu na nizkoogljično gospodarstvo. Znotraj tega sta uskladili tudi memorandum o soglasju o sodelovanju na področju trgovanja z izpusti toplogrednih plinov.

Podpisali sta še partnerski dogovor za boljše upravljanje s svetovnimi oceani, ki jih vse bolj ogrožajo onesnaževanje, podnebne spremembe in prekomerni ribolov, in memorandum o soglasju na področju krožnega gospodarstva.

Podpisali sta še partnerski dogovor za boljše upravljanje s svetovnimi oceani, ki jih vse bolj ogrožajo onesnaževanje, podnebne spremembe in prekomerni ribolov, in memorandum o soglasju na področju krožnega gospodarstva. Komisarka Bulčeva je medtem s kitajskimi sogovorniki vodila srečanje o krepitvi medsebojne prometne povezanosti, tudi v okviru pobude za novodobno svilno pot.

Če bo katerega od pozivov Tuska in Lija slišal tudi ameriški predsednik na današnjem vrhu z ruskim kolegom, je vprašanje. Trump že ves čas trdi, da je trenutni svetovni trgovinski in tudi politični red uperjen proti ameriškim interesom in ga želi razrahljati do te mere, da bodo lahko ZDA svetovno dogajanje narekovale dvostransko.

V nedeljo je pred vrhom v finski prestolnici zatrdil celo, da je EU, ko gre za trgovino, ameriška sovražnica, s čimer se je še enkrat več odmaknil od povojne ameriške politike do Evrope kot najtesnejše partnerice najmočnejše svetovne države.

Tusk mu sicer že v nedeljo ni ostal dolžan. V tvitu je zatrdil, da "sta ZDA in EU najboljši prijateljici". "Kdor koli pravi, da smo sovražniki, širi lažne novice," je pripomnil in pri tem uporabil enega najpogostejših Trumpovih očitkov uveljavljenim medijem.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek