REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

EU po makedonskem referendumu: To je zgodovinska priložnost

EU po makedonskem referendumu: To je zgodovinska priložnostEvropska Unija

V EU so se na izid makedonskega referenduma odzvali s pozivom vsem političnim in institucionalnim igralcem, naj delujejo nadstrankarsko ter izkoristijo to zgodovinsko priložnost za spravo v regiji in za odločilen premik države na poti v unijo.

"Na mirnem in demokratičnem glasovanju se je velika večina tistih, ki so izkoristili volilno pravico, izrekla za prespanski sporazum o vprašanju imena in njihovi evropski poti," sta v skupni izjavi zapisala visoka zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogherini in evropski komisar za širitvena pogajanja Johannes Hahn.

To je zgodovinska priložnost ne samo za spravo v regiji, temveč tudi za odločilen premik države na njeni poti v EU.

Zdaj je po navedbah Mogherinijeve in Hahna na potezi parlament, ki bo nadaljeval korake za uresničitev dogovora o imenu z odločitvijo o sprejetju ustavnih sprememb.

"To je zgodovinska priložnost ne samo za spravo v regiji, temveč tudi za odločilen premik države na njeni poti v EU," sta poudarila Mogherinijeva in Hahn. Ob tem sta vse politične in institucionalne igralce pozvala, naj delujejo v skladu s svojo ustavno odgovornostjo in nadstrankarsko.

EU ob tem Makedoniji zagotavlja, da jo bo še naprej podpirala, tako njene institucije kot vse njene državljane.

V odzivu na različna tolmačenja izida referenduma v Evropski komisiji danes niso želeli podati jasnih odgovorov na vprašanje, ali je torej referendum spodletel oziroma ali je veljaven, češ da vse piše v izjavi Mogherinijeve in Hahna. Informacij o časovnem okviru nadaljnjih korakov, ki da so v rokah vlade in parlamenta v Skopju, za zdaj nimajo.

Po neuradnih podatkih državne volilne komisije je 91,4 odstotka udeležencev nedeljskega referenduma potrdilo podporo vstopu v EU in Nato ter sporazum o imenu, ki sta ga Makedonija in Grčija podpisali ob Prespanskem jezeru in po katerem se bo bivša jugoslovanska republika imenovala Severna Makedonija.

Po neuradnih podatkih državne volilne komisije je 91,4 odstotka udeležencev nedeljskega referenduma potrdilo podporo vstopu v EU in Nato ter sporazum o imenu, ki sta ga Makedonija in Grčija podpisali ob Prespanskem jezeru in po katerem se bo bivša jugoslovanska republika imenovala Severna Makedonija.

A problem je premajhna udeležba. Za veljavnost referenduma, ki je sicer posvetovalen, ne pravno zavezujoč, je bila namreč potrebna najmanj 50-odstotna volilna udeležba, a po dosedanjih podatkih se ga je udeležilo 36,8 odstotka, kar je več kot 660.000 volilnih upravičencev.

Makedonija in Grčija sta s sporazumom razrešili 27 let dolg spor o uradnem imenu nekdanje jugoslovanske republike, zaradi katerega Atene blokirajo pot Makedonije v EU in zvezo Nato.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek