REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»En sam strel in smo v TRETJI svetovni vojni!« Strog ukaz Washingtona Poljski: »Ne pošiljajte vojsko v Ukrajino!«

»En sam strel in smo v TRETJI svetovni vojni!« Strog ukaz Washingtona Poljski: »Ne pošiljajte vojsko v Ukrajino!«Poljski samohodni topovi 155 mm. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Združene države Amerike so Poljski prepovedale pošiljanje svoje vojske v Ukrajino, ker Washington skrbi nevarnost neposrednega spopada med zvezo NATO in Rusijo, je v intervjuju za RT navrgel generalpolkovnik Georgij Špak, nekdanji poveljnik ruskih padalskih enot, poročajo RIA Novosti.

»Poljaki pod državno zastavo ne bodo šli v Ukrajino,« je prepričan Špak.

Poudaril je, da se na ozemlju nekdanje sovjetske republike lahko pojavijo »plačanci ali prostovoljci iz te vzhodnoevropske države,« ne pa tudi redni vojaki poljske vojske.

Analitiki pa opozarjajo, da bi si tudi Varšava rada priključila k Poljski del ukrajinskega ozemlja, ki ga je kontrolirala med leti 1918 in 1939.

»Poljska je del Nata in en strel iz NATO države proti Rusiji je začetek tretje svetovne vojne. Vsi to razumejo in menim, da je Varšava prejela zelo jasen ukaz iz Washingtona: ‘Nikakor ne prevzemajte pobude!’ Amerika noče izkrvaveti zaradi Ukrajine ali Poljske,« je pojasnil Špak.

Generalpolkovnik je dodal, da se bo človeštvo v primeru izbruha tretje svetovne vojne soočilo z globalnim jedrskim konfliktom, v katerem »ne bo zmagovalca«.

Analitiki opozarjajo, da bi si tudi Varšava rada priključila k Poljski del ukrajinskega ozemlja. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Vendar pa je bilo informacij o tem, da bodo v Ukrajino kmalu prispele poljske čete v zadnjem času veliko.

Poljska je Ukrajini predala tudi ogromno orožja, med drugim tudi svojih 15 najmodernejših samohodnih topov.

V ruskih medijih so se pojavile tudi nepotrjene informacije, da naj bi dva poljska bataljona že prispela v regijo Pavlograd v Dnepropetrovsku - opremljena s protitankovskimi puškami Rapira, oklepnimi transporterji in ameriškimi oklepniki.

V številnih poljskih mestih potekajo tako imenovani »vojaški pikniki.«

Hkrati se je v sami Poljski začelo novačenje za prostovoljno služenje vojaškega roka. V številnih poljskih mestih potekajo tako imenovani »vojaški pikniki.«

Soorganizator vadbenega tabora je Centralni vojaški naborni center, ki je nadomestil organe lokalne vojaške uprave.

Takšna storitev je bila ponujena prvič. Odprtih je 15 tisoč prostih mest.

Vse naštete dejavnosti ministrstva za obrambo Poljske so opisane kot posledica »grožnje iz Rusije.«

»Najboljši in najučinkovitejši odgovor na to grožnjo je krepitev poljskih oboroženih sil, zato smo se odločili, da začnemo novačenje za prostovoljno služenje vojaškega roka,« sporoča poljsko obrambno ministrstvo.

Več kot verjetno je, da bo vsem tem »vojaškim piknikom« sledila napotitev poljske vojske v Ukrajino za sodelovanje v sovražnosti na strani kijevskega režima, so prepričani analitiki v Rusiji.

V sami Ukrajini medtem ukrajinski vojaki, ki so jih poslali v ofenzivo proti ruskim silam poročajo, v kako obupnem stanju so se znašli:

Kar zadeva dejstva ni dvoma, da so v Ukrajini zagotovo že poljski plačanci.

Na sliki spodaj skupaj z latvijskimi.

Priprava za verjetno napotitev poljskih vojakov v Ukrajino je bila tudi napoved sprejema zakona o posebnem statusu poljskih državljanov v Ukrajini, ki lahko po novem zasedajo tudi visoka mesta v pravosodju in oboroženih silah v Ukrajini.

Varšava je napovedala sprejema zakona o posebnem statusu poljskih državljanov v Ukrajini, ki lahko po novem zasedajo tudi visoka mesta v pravosodju in oboroženih silah v Ukrajini.

Hkrati pa Poljska verjetno ne bo vpletena v ukrajinsko vojno kot država, niti članica Nata.

Lahko pa bi zapolnila »luknje« zaradi pomanjkanja vojakov na fronti –, ker Ukrajinci sami niso preveč pripravljeni sodelovati v četrtem valu mobilizacije.

V primeru poskusa Poljske, da si zavaruje oziroma priključi del ukrajinskega ozemlja, bi se lahko v vojno vključila tudi Belorusija, ki bi v primeru poljske intervencije vstopila v območja Ukrajine ob svoji južni meji, kot opozarja tudi poročevalec iz Harkova Gonzalo Lira.

Rusija je 24. februarja začela posebno vojaško operacijo v Ukrajini.

Po navedbah ruskega ministrstva za obrambo oborožene sile Ruske federacije »napadajo samo vojaško infrastrukturo in ukrajinske čete«.

To je Aleja angelov v Donecku. Otroci so bili umorjeni v granatiranju ukrajinskih sil. Začelo se je leta 2014. V mestu ni bilo plina ali elektrike, ki so ju prebivalcem na vzhodu Ukrajine prekinili Ukrajinci. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Glavni cilj operacij je po trditvah ruskega vojnega ministrstva osvoboditev Donbasa, v katerem živi večinsko rusko govoreče prebivalstvo, ki so mu ukrajinski skrajneži navkljub mirovnim sporazumom iz Minska odrekali avtonomijo ter območje zadnjih osem let skoraj vsakodnevno obstreljevali.

V posledici teh napadov je bilo več kot 14.000 smrtnih žrtev med civilisti na ozemlju nedavno osamosvojenih Doneške ljudske republike in Luganske ljudske republike.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek