REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Dvolično in neevropsko: Nemčija podpira članice EU, sodobne podmornice pa prodaja Erdoğanovi Turčiji

Dvolično in neevropsko: Nemčija podpira članice EU, sodobne podmornice pa prodaja Erdoğanovi TurčijiDarilo Berlina Erdoğanu: Turško-nemška podmornica U-214. Vir: Twitter

V Grčiji so besni na Nemčijo.

Obtožujejo jo, da ravnotežje sil v Sredozemlju spreminja v škodo Grčije, zaveznice v NATO in to s prodajo šestih podmornic Turčiji avtokrata Recepa Tayyipa Erdoğana.

Že junija letos je grški zunanji minister Nikos Dendias zahteval od Berlina, da preneha oboroževati Turčijo, državo, ki neprestano krši ozemeljske vode in zračni prostor Grčije in Cipra.

Toda nemška obrambna ministrica Annegret Kramp-Karrenbauer – ista, ki se je nadavno razveselila sporočila slovenskega obrambnega ministra Mateja Tonina, da bo Slovenija brez razpisa kupila pregrešno drage nemške oklepnike, boxerje – je zavrnila grško zahtevo in sporočila, da te prodaje ni mogoče ne ustaviti in ne prestaviti.

Nemško podjetje Thyssen, ki podmornice izdeluje, je za šest podmornic vrste U-214 namreč sklenilo pogodbo, podpisano leta 2002, trdi ministrica Kramp-Karrenbauer.

Ob tem Nemčija ob sporu v Sredozemlju glede razdelitve morja in con podpira članice EU Grčijo in Ciper, ne pa Turčijo, ki ni članica EU.

Toda znano je, da so podobne pogodbe v državah EU, na primer pogodba Rusije s Francijo o izdelavi helikopterske nosilke, bile v preteklosti zaradi političnih razlogov že odpovedane.

Ob tem Nemčija ob sporu v Sredozemlju glede razdelitve morja in con podpira članice Evropske unije Grčijo in Ciper, ne pa Turčijo, ki ni članica EU.

Turčija pa ima s spornimi podmornicami velike načrte.

Delfin, nemška podmornica  Vir: Thyssen
Delfin, nemška podmornica. Vir: Thyssen

Ankara si prizadeva v zelo spornem območju razširiti svoje ekonomske interesne sfere, pridobivati nafto in plin, tudi s sporazumi, ki jih je podpisala s slabotno sicer pa uradno priznano libijsko vlado v Tripoliju.

Za to pa potrebuje tudi vojaško podporo, kajti na drugi strani so države, ki Turčiji nasprotujejo – ne samo Grčija in Ciper, pač pa tudi Francija ter Egipt s svojimi zavezniki.

Ob tem pa se v tej regiji križajo še interesi Rusije in ZDA.

V Grčiji menijo, da gre za dvolično politiko, ki ni prav nič evropska - kar verjetno ni daleč od resnice.

Turčija pogosto igra na obe karti: uradno je članica zveze NATO, ki želi postati članica EU, včasih odkrito nasprotuje Moskvi, občasno pa z Rusijo sodeluje in kupuje rusko orožje, kot na primer protizračne sisteme S-400.

Doslej je imela Turčija težave predvsem na področju mornarice, to pa želi turški predsednik Recep Tayyip Erdoğan spremeniti.

Podmornice so ključne, ker lahko zaščitijo pomembno infrastrukturo, transportirajo specialce, vohunijo in so predvsem zelo neopazne.

To dobro ve Grčija, ki ima sama štiri nemške podmornice U-214.

Podmornica U-214  Vir:Thyssen
Podmornica U-214. Vir: Thyssen

Njihova prednost je tudi v sodobnih motorjih oziroma »anaerobnem pogonu«, ki tem na prvi pogled »klasičnim« diesel-električnim podmornicam z gorivnimi celicami omogoča, da pod vodo ostanejo tudi več tednov.

Opremljene so s šestimi ali osmimi torpednimi cevmi, s katerimi lansirajo vodene torpede, pa tudi izstrelke, s katerimi lahko uničujejo helikopterje nad vodo.

Grčija zato z zaskrbljenostjo spremlja vse intenzivnejše oboroževanje Turčije v svoji soseščini.

Ob tem je Nemčija pristala na to, da se podmornice zgradijo v turških ladjedelnicah in v ta namen celo prodala tehnologijo Ankari.

In prav Grčija se seveda še vedno otepa gromozanskih dolgov, tudi zato, ker ogromna sredstva vlaga v oboroževanje.

S tem je Berlin izničil prednost, ki jo je imela Grčija.

In prav Grčija se seveda še vedno otepa gromozanskih dolgov, tudi zato, ker ogromna sredstva vlaga v oboroževanje.

Istočasno Grčija največ dolguje prav nemškim bankam.

Nemčija tako po eni strani precej rada govoriči o Evropi, na konkretni ravni pa pazi, da se ne zapleta v spore z Erdoğanovo Turčijo in ji še naprej prodaja orožje.

Gre za zneske, ki se merijo v milijardah evrov.

V Grčiji menijo, da gre za dvolično politiko, ki ni prav nič evropska - kar verjetno ni daleč od resnice.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek