torek, 22. april 2025 leto 30 / št. 112
Društvo novinarjev Srbije: Za bombardiranje zgradbe RTS in uboj novinarjev bi moral odgovarjati NATO

Društvo novinarjev Srbije (UNS), Poklicni sindikat RTS in Sindikat novinarjev Srbije (SINOS) so ob 26. obletnici umora 16 medijskih delavcev v Natovem bombardiranju RTS znova poudarili, da je ta vojaška organizacija zagrešila vojni zločin in uvedla prakso napadov na medije v mednarodnih konfliktih ter da nihče iz struktur zahodnega vojaškega pakta ni odgovarjal.
UNS, Strukovni sindikat RTS i SINOS, uoči obeležavanja 26 godina od ubistva 16 medijskih radnika u NATO bombardovanju RTS-a ponovo ističu da je ova vojna organizacija počinila ratni zločin i uvela praksu napada na medije u međunarodnim sukobimahttps://t.co/oAy2BSpzET
— RTS Vesti (@RTS_Vesti) April 22, 2025
Poročilo Amnesty International iz leta 2000 navaja, da so Natove sile hudo kršile vojne zakone, kar je privedlo do nezakonitih pobojev civilistov, med vidnejšimi primeri pa je umor 16 medijskih delavcev RTS, kar je bilo označeno kot vojni zločin.
»V času bombardiranja so v stavbi delali tehniki in drugo proizvodno osebje. Ocenjuje se, da je v stavbi v času napada delalo okoli 120 civilistov. Najmanj 16 civilistov je bilo ubitih, še 16 pa jih je bilo ranjenih,« piše v poročilu te organizacije, kjer poudarjajo, da je NATO zadel tarčo, v katero je meril.
V poročilu Amnesty International je tudi citat nekdanjega britanskega premierja Tonyja Blaira, ki je dejal, da je bila RTS bombardirana tudi zato, ker je predvajala posnetke trpljenja civilistov, ki so jih povzeli tudi zahodni mediji, kar je po njegovih besedah oslabilo podporo vojni znotraj same zveze NATO.
»Zavedali smo se, da se bodo te slike vrnile in da bo prišlo do instinktivnega sočutja do žrtev kampanje,« je Blair povedal za BBC.

Poročilo Amnesty International še navaja, da NATO ni opozoril, da je »konkreten napad na sedež RTS neizogiben«.
»Uradniki Nata v Bruslju so povedali Amnesty International, da niso izdali posebnega opozorila, ker bi to ogrozilo pilote,« piše v poročilu.
Studenti odaju počast stradalim radnicima RTS u bombardovanju NATO https://t.co/cSImYfqkRs
— Danas (@OnlineDanas) April 22, 2025
UNS, Strokovni sindikat RTS in SINOS pravijo, da je skrajni čas, da krivci in storilci za ta vojni zločin odgovarjajo.
V Natovem bombardiranju RTS v noči med 22. in 23. aprilom 1999 so umrli: Jelica Munitlak (27), vizažistka, Ksenija Banković (27), video mikser, Darko Stoimenovski (25), centralni tehnik, Nebojša Stojanović (26), mojster tehnik, Dragorad Dragojević (27), varnostnik, Dragan Tasić (29), električar, Aleksandar Deletić (30), snemalec, Slaviša Stevanović (32), tehnik, Siniša Medić (32), programski oblikovalec, Ivan Stukalo (33), tehnik, Dejan Marković (39), varnostnik, Milan Joksimović (47), varnostnik, Branislav Jovanović (50), mojster tehnik, Milovan Janković (59), finomehanik, Tomislav Mitrović (61), programski direktor, in Slobodan Jontić (54), monter.
Da li je NATO obustavio bombardovanje na Vaskrs 1999? I zašto nije... nećemo nikada ni oprostiti niti zaboraviti
— zoxa (@zoxa1110) April 20, 2025
V Sloveniji leta 1999 predstavniki oblasti niso obsodili tega napada, nekateri mediji in novinarji ter publicisti pa so ga tudi opravičevali kot primer legitimnega napada zveze NATO.