REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Drogirani za volanom: v ZDA »zadeti« vozniki na cestah že bolj pogosti kot alkoholizirani

Drogirani za volanom: v ZDA »zadeti« vozniki na cestah že bolj pogosti kot alkoholiziraniMusk - marihuana

Američani pod vplivom THC-ja in podobnih psihoaktivnih substanc iz marihuane že 15 milijard ur letno. In na cestah so že bolj pogosto kot vinjeni vozniki.

Legalizacija marihuane v nekaterih ameriških zveznih deželah, pa tudi v Kanadi in še nekaterih državah zato očitno že precej negativen vpliv tudi na obnašanje voznikov.

Najnovejša študija v ZDA namreč dokazuje, da je v ZDA na cestah mogoče že srečati več »zadetih« voznikov kot pa tistih, ki bi bili pod vlivom alkohola.

Marihuana

Vse več Američanov je tudi v stanju pod vplivom drog, te številke pa so iz leta v leto večje. Tako naj bi bili Američani pod vplivom THC-ja in podobnih psihoaktivnih substanc iz marihuane že 15 milijard ur letno.

V novem poročilu »Vožnja pod vplivom drog: problemi in možnosti ukrepov,« znanstveniki opozarjajo, da se bo število voznikov pod vplivom drog na ameriških cestah v prihodnje še povečalo. Pri tem pa so znanstvene metode za ugotavljanje »zadetosti« voznikov, ki konzumirajo proizvode iz kanabisa še na začetku.

Teste izdihanega zraka za kanabis bo šele potrebno razviti.

Poročilo tudi predlaga, da vožnja pod vplivom drog postane ali ostane del prekrškovne zakonodaje in dodaja, da bi vlada morala dodatno investirati v to, da bi podčrtala nevarnosti marihuane na cestah, saj je precej voznikov prepričanih, da »džointi« in drugi načini uporabe marihuane nimajo nikakršnega slabega vpliva na sposobnost vožnje.

Študija, ki je bila objavljena v časniku Analiza politike drog (Drug Policy Analysis) prav tako ugotavlja, da so sedanje znanstvene metode za merjenje vpliva nesposobnosti voznikov nenatančne.

Krvne teste lahko izvedejo samo v medicinskih ustanovah, vsebnost droge pa v krvi se lahko spremeni celo v minutah.

In če je testiranje vsebnosti alkohola v izdihanem zraku »poceni in zanesljiva metoda, ki jo je lahko izvajati ob cestah«, bo »teste izdihanega zraka za kanabis šele potrebno razviti.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek