REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Draghi in Johnson že »odletela«, pripravi naj se – Scholz?

Draghi in Johnson že »odletela«, pripravi naj se – Scholz?Kdo je naslednji? Voditelji G-7. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Še vedno smo sredi poletja, odstopi predsednikov evropskih vlad pa so se že pričeli.

V Veliki Britaniji je odstopil nepriljubljeni Boris Johnson, odstopila je tudi estonska predsednica vlade, ki zdaj poskuša rešiti lastno kožo s formiranjem nove desne koalicije.

Kriza se je začela, ko je premierka Kaja Kallas iz vladne koalicije dveh strank izločil levo usmerjeno Stranko centra.

Konflikt je nastal zaradi nesoglasij glede politik porabe in socialnega varstva v času, ko so stroški gospodinjstev zaradi visoke inflacije hitro naraščali.

Stopnje inflacije v Estoniji so med najvišjimi v Evropi, saj so po podatkih Eurostata junija dosegle 22 odstotkov.

Nova koalcija galopirajoče inflacije vsekakor ne bo ustavila, še posebej ne, ko se EU sooča z energetsko krizo.

Najbolj pa je odmevala novica o odstopu italijanskega predsednika vlade.

Vse to se dogaja v času krize v Šrilanki, ki ima zelo podobne korenine kot evropska - in kjer so demonstranti pravkar dosegli padec predsednika države in vlade.

Mnogi komentatorji se zato sprašujejo, kaj vse nas čaka do zime in predvidevajo, da bo največji udarec utrpela Nemčija na čelu s kanclerjem Olafom Scholzem.

Dve tretjini Nemcev namreč obtožujeta kanclerja, ker državi ni zagotovil energetske neodvisnosti.

Ki bi jo lahko zagotovil - če ne bi poslušal zahtev ZDA in njenega dementnega predsednika.

Britanski Telegraph že predvideva, da bo naslednji predsednik vlade v Evropi, ki bo izgubil službo prav - nemški zvezni kancler.

Italijanski predsednik Sergio Mattarella je v četrtek sicer zavrnil poskus odstopa premierja Maria Draghija, toda njegov konec je blizu.

Draghi je napovedal, da namerava odstopiti, potem ko je preživel glasovanje o zaupnici, a izgubil podporo svoje največje koalicijske partnerice.

Medtem ko je premier udobno preživel glasovanje s 172 proti 39, je glasovanje bojkotiralo Gibanje petih zvezd, največji partner v Draghijevi široki koalicijski vladi.

Potem ko je pred tem izjavil, da ne bo ostal na oblasti brez podpore populistov iz Gibanja petih zvezd, je Draghi dejal, da bo odstopil, ker pogoji za vladanje »ne obstajajo več.«

Še vedno smo sredi poletja, odstopi predsednikov evropskih vlad pa so se že pričeli. Mnogi komentatorji se zato sprašujejo, kaj vse nas čaka do zime in predvidevajo, da bo največji udarec utrpela Nemčija na čelu z Olafom Scholzem.

Vendar ima Mattarella moč, da sprejme ali zavrne premierjev odstop, in izbral je slednjo možnost.

Ta poteza pošilja Draghija nazaj v parlament, kjer bo verjetno potekalo novo glasovanje o zaupnici.

Če bi Draghi dobil podporo poslancev, bi se v Italiji lahko izognili predčasnim volitvam.

Mattarella je Draghija, ki je prej vodil Evropsko centralno banko, imenoval za premierja leta 2021, da bi preprečil gospodarsko recesijo, ko si je Italija nekoliko opomogla od pandemije koronavirusa.

Vendar se Draghi sooča z vztrajnimi kritikami vodje Gibanja petih zvezd Giuseppeja Conteja zaradi naraščajoče inflacije in stroškov energije, pa tudi njegove podpore sankcijam Evropske unije proti Rusiji in pošiljkam orožja Ukrajini.

Contejevo nasprotovanje Draghijevemu oboroževanju režima v Kijevu je pred kratkim razcepilo Gibanje petih zvezd, nekdanji zunanji minister Luigi Di Maio pa je odšel in ustanovil lastno frakcijo, ki podpira Draghija.

Vse kaže, da Giuseppe Conte vodi pravilno politiko, Draghi pa – zgrešeno. Vir: Telegram, zajem zaslona

In vse kaže, da bi se lahko izkazalo, da Conte vodi pravilno politiko, Draghi pa – zgrešeno.

Tveganje recesije v območju evra namreč narašča, so opozorili ekonomisti, ki jih je anketiral Bloomberg.

Kot glavna dejavnika so navedli pomanjkanje zemeljskega plina in inflacijo, ki ostaja na rekordni ravni.

Verjetnost znatnega krčenja evropskih gospodarstev je menda narasla na 45 odstotkov z dosedanjih 30 odstotkov v prejšnji raziskavi.

Torej se je več kot podvojila ​​z le 20 odstotkov pred začetkom ruske vojaške operacije v Ukrajini, ki je povzročila sankcije EU pod taktirko Washingtona proti Moskvi.

In ​​zmanjšanje ruskih energetskih tokov, predvsem v Nemčiji.

Med najbolj odgovornimi za zgrešeno politiko EU je seveda tudi kratkovidna, naivna ali preprosto neumna predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Zanič je bila že kot nemška obrambna ministrica, zato poznavalcev lika in dela von der Leynove njeni neuspehi na evropskem političnem parketu sploh ne čudijo.

Toda za njeno slovo z vrha evropske politike bo potrebno počakati še do naslednjih evropskih volitev. Žal.

»Predvidevamo recesijo na podlagi že uvedenega naftnega embarga in učinka višjih cen surovin na industrijo,« je agenciji Bloomberg povedal Erik-Jan van Harn, strateg pri Rabobank.

»Nemško gospodarstvo se že upočasnjuje in trend kaže očitno navzdol,« je dodal strokovnjak.

Povsem mogoče je, da nemški državljani ne bodo mirno sprejeli hladnih radiatorjev in množičnih odpuščanj, pač pa bodo sledili - množični protesti…

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek