REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Disident ali agent? Kdo je Roman Protasevič, ki ga je Belorusija aretirala na letalu Ryanaira?

Disident ali agent? Kdo je Roman Protasevič, ki ga je Belorusija aretirala na letalu Ryanaira?Roman Protasevič kot beloruski vitez. Vir: FB, Twitter
Danes ima njegov kanal Telegram »Nexta Live« več kot 1,2 milijona uporabnikov.

Kdo je pravzaprav Roman Protasevič, disident, ki ga je Belorusija aretirala na letalu Ryanaira?

Predvsem velja za fotografa in influencerja na družbenih omrežjih.

Danes ima njegov kanal Telegram »Nexta Live« več kot 1,2 milijona uporabnikov.

Preko njegovega kanala se varno deli na tisoče pričevanj o represiji režima beloruskega avtokrata Aleksandra Lukašenka. Toda Protasevič, ki je zapriseženi skrajni desničar, ima tudi tesne stike z zunanjim ministrstvom ZDA, zato ga oblast v Minsku vidi kot orodje tujih držav.

Že od nedelje je beloruski režim, ki ga avtoritativno vodi predsednik Aleksander Lukašenko, deležen ostrih kritik, ker so beloruske oblasti preusmerile let letala Ryanaira iz Aten v Vilno (Litva) na letališče glavnega mesta Belorusije.

Najverjetneje zato, ker je bil 26-letni bloger Roman Protasevič na letu Ryanaira proti Minsku, Lukašenko pa ga že dolgo obravnava kot hudo grožnjo režimu.

Glede na navedbe zahodnih virov naj bi preusmeritev letala odredil Lukašenko sam.

Roman Protasevič
Bloger Roman Protasevič. Vir: Twitter

Po pristanku v Minsku pa je bil beloruski opozicijski aktivist in bloger Roman Protasevič aretiran.

V ponedeljek zvečer so beloruske oblasti sporočile, da je Protasevič v zdravstvenem delu zapora v Minsku.

Poleg tega je na Telegramu in beloruskih vladnih medijih zaokrožil video, v katerem Protasevič pravi, da z njim ravnajo »pošteno« in »v skladu z zakonom« ter da se nahaja v Pripornem centru št. 1 v Minsku.

V videoposnetku Protasevič trdi, da je z njim vse v redu in da so govorice o težavah s srcem neutemeljene.

Če ga spoznajo za krivega, bi lahko bil obsojen na do 15 let zapora ali celo na smrtno kazen.

Številni opazovalci pa poudarjajo, da so lahko nekatere sledi na obrazu in vratu posledica fizičnega nasilja.

Na koncu v videoposnetku Protasevič priznava, da je storil kazniva dejanja, za katera bi lahko bil obsojen na najmanj 15 let zapora.

Protasevič je eden od ustanoviteljev glavne neodvisne informativne agencije Nexta, katere kanal na komunikacijskem omrežju Telegram je postal temeljna referenčna točka za prost pretok novic in predvsem za organizacijo množičnih protivladnih demonstracij, ki so bile lani v Belorusiji.

Zato je pred nekaj meseci beloruski režim Protaseviča obtožil »terorističnih dejanj«, ker je pomagal organizirati množične proteste proti Lukašenku, ki pa je bil obtožen manipulacije na avgustovskih volitvah leta 2020 za pridobitev šestega zaporednega predsedniškega mandata.

Če ga spoznajo za krivega zaradi naštetih obtožb, bi lahko bil obsojen celo na smrtno kazen.

Roman podpira desničarske Beloruse enote Pahonia v boju proti Rusom v Ukrajini
Roman Protasevič srčno podpira tudi desničarske beloruske enote Pahonia v boju proti Rusom v Ukrajini. Vir: Twitter
Redno se je udeleževal demonstracij skrano desnih oziroma neonacističnih skupin. Pogosto jih je slikal in demonstriral skupaj z njimi.

Kazniva dejanja, povezana s terorizmom, se v Belorusiji namreč lahko kaznujejo tudi s smrtno kaznijo.

Protasevič samega sebe na svojem Twitter računu ironično opisuje kot »prvega terorističnega novinarja v zgodovini.«

Od nedelje pa sta se s partnerico, rusko študentko Sofijo Sapega, pridružila že več kot 400 političnim zapornikom, ki jih je aretiral Lukašenkov režim, ki Belorusiji avtoritarno vlada od leta 1994.

Moscow Times poroča, da je Protasevič svojo kariero aktivista začel kot zelo mlad fant.

Leta 2012 je bil pri 17 letih aretiran, ker je vodil dve protivladni skupini na ruskem socialnem omrežju Vkontakte, od katerih se je ena imenovala »Bolni smo od tega Lukašenka.«

Protaševič je poročal, da so ga tedaj v zaporu tepli po trebuhu, ledvicah in jetrih.

V naslednjih letih je delal kot fotograf, v letih 2017-2018 pa je dobil štipendijo Václava Havla za neodvisno novinarstvo, imenovano v čast nekdanjega češkoslovaškega predsednika in disidenta, ki je vodil »žametno revolucijo« proti Sovjetski zvezi.

Toda v tem času se je Protasevič (kot kažejo fotografije in naslovnice skrajno desnih časnikov) redno udeleževal demonstracij skrano desnih oziroma neonacističnih skupin.

Roman Protasevič med neonacisti "črne blokade" v Brestu  Vir:Twitter
Roman Protasevič med neonacisti Črne blokade v Brestu. Vir: Twitter

Pogosto jih je slikal in demonstriral skupaj z njimi.

Nekaj ​​časa je vodil kanal Telegram Belamova ali BGM s približno 260.000 privrženci.

Najbolj znan pa je prav po tem, da je bil glavni urednik Telegramovega kanala »Nexta Live«, prek katerega se je v zadnjem letu mobiliziralo vse več ljudi, ki so zahtevali izpustitev aretiranih disidentov, obtožbo odgovornih zaradi nasilja in represije s strani policije ter zlasti odstop beloruskega diktatorja Lukašenka.

Roman Protasevič med uničevanjem Leninovega spomenika v Ukrajini
Roman Protasevič med uničevanjem Leninovega spomenika v Ukrajini. Vir: Twitter

In ravno zaradi Protasevičeve vloge pri omogočanju protestov nasprotnikov Lukašenka ga je Belorusija novembra lani uvrstila na seznam teroristov in obtožila, da v državi »spodbuja sovraštvo.«

Nexta, ki v beloruskem jeziku pomeni »nekdo«, je najvplivnejši neodvisen vir informacij v Belorusiji, ki ga je leta 2018 ustvaril tedaj 22-letni beloruski bloger Stepan Putilo, danes pa ima njegov kanal Telegram »Nexta Live« več kot 1,2 milijona uporabnikov.

Preko Nexte se varno deli na tisoče pričevanj in poročil, o katerih uradni mediji, pod nadzorom režima, ne bi nikoli poročali.

Roman Protasevič med napornimi pogovori v ameriškem zunanjem ministrstvu leta 2018
Roman Protasevič med pogovori v ameriškem zunanjem ministrstvu leta 2018. Vir: Twitter

Nexta Live je postala zelo pomembna zlasti v dneh po volitvah avgusta lani, ko je Lukašenkova vlada v veliki meri blokirala internet.

Za režim avtokrata Lukašenka je Protasevič postal oseba, ki kot de jure ali de facto agent tujih obveščevalnih služb - izpolnjuje ukaze drugih držav.

Ob vsem tem pa ni mogoče niti mimo dejstva, da je Roman Protesevič zelo desno usmerjen aktivist.

Nekateri ga zato označujejo kar za neonacista.

Tudi sam je namreč sodeloval v nekaterih nasilnih akcijah in protestih, usmerjenih ne samo zoper Lukašenka, temveč tudi proti ruski manjšini v Ukrajini, kjer je odkrito navijal za nasilen prevrat, prevzem oblasti ZDA naklonjenim politikov ter pozneje simpatiziral s pripadniki bataljona Azov in raznimi skrajno desničarskimi in neonacističnimi skupinami.

Istočasno je rad obiskoval ameriško zunanje ministrstvo, o tem sam objavljal fotografije na družbenih omrežjih in se hvalil z »zelo pomembnimi pogovori.«

In glede na vlogo, ki so jo imele ameriške tajne službe ter njihove civilnodružbene transmisije pri lansiranju drugih »barvnih revolucij« od Srbije pa do Ukrajine, je prav v tem Protasevičev največji problem –, da je namreč v očeh režima avtokrata Lukašenka postal ne samo organizator protestov, pač pa oseba, ki kot de jure ali de facto agent tujih obveščevalnih služb - izpolnjuje ukaze drugih držav.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek