REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Da bi ohranili čisto goro Tai testirajo pse - čistilne robote!

Da bi ohranili čisto goro Tai testirajo pse - čistilne robote!Testno osebje preizkuša robotskega psa. (Fotografija Sui Xiang/Xinhua)

Nedavno so opazili nenavadno skupino psov robotov, ki so kljub vitkim okončinam nosili skoraj 40 kilogramov tovora, kako se premikajo gor in dol po stopnicah na gori Tai, v vzhodni kitajski provinci Shandong, ki se nahaja na Unescovem seznamu svetovne dediščine.

Ti robotski psi so bili podvrženi testom plezanja s tovorom.

Njihova misija je osvoboditi človeške nosače pred dolgoletnim izzivom odstranjevanja smeti na gori Tai.

Ma Yufei, vodja skupine za upravljanje premoženja pri Taishan Cultural Tourism Group, je pojasnil, da so ti roboti industrijski štirinožni stroji, ki jih je razvilo domače tehnološko podjetje.

Gora Tai, ki velja za eno od petih velikih kitajskih gora, je zgodovinskega in kulturnega pomena.

Robotski psi bi lahko pripomogli k hitrejšemu in učinkovitejšemu odstranjevanju odpadkov na tem znamenitem prizorišču.

Vendar zaradi strmega terena in ozkih, vijugastih cest obsežna mehanizirana čistilna dela na gori Tai že dolgo niso bila izvedljiva.

Več let so morali človeški nosači peš prenašati smeti gor in dol.

»Leta 2023 je gora Tai zabeležila rekordnih 8,62 milijona obiskovalcev, ki so ustvarili 24.000 ton odpadkov,« je dejal Ma.

»Težavnost in stroški zbiranja in odvoza smeti so se močno povečali, zaradi česar je učinkovito čiščenje pravi izziv.«

Robotski psi bi lahko pripomogli k hitrejšemu in učinkovitejšemu odstranjevanju odpadkov na tem znamenitem prizorišču.

Ti roboti so zasnovani tako, da se odlično znajdejo na neravnem terenu, se enakomerno premikajo po spolzkih površinah, z lahkoto plezajo po stopnicah in prečkajo ovire, kot so lesene ovire in ploščadi, visoke do 40 cm.

Testno osebje preizkuša robotskega psa, ki je bil razporejen za dostavo težkih tovorov, vključno s smetmi, na slikovitem območju Mount Tai v Tai'anu, vzhodnokitajski provinci Shandong, 21. oktobra 2024. (Fotografija Sui Xiang/Xinhua)

Vsak lahko nosi največjo obremenitev 120 kg in deluje več kot štiri ure z enim polnjenjem, glede na preizkušnje.

»V preteklosti smo morali vse prenašati sami. Če pa je te robote mogoče namestiti po natančnem nastavljanju, bo to močno olajšalo našo delovno obremenitev,« je dejal Zhao Xingzhong, čistilec na gori Tai.

Leta 2023 je gora Tai zabeležila rekordnih 8,62 milijona obiskovalcev, ki so ustvarili 24.000 ton odpadkov.

Med preizkusi so ti robotski psi pritegnili veliko pozornost turistov.

»Vznemirljivo je videti, kako sodobna tehnologija vdihuje novo življenje gori Tai,« je pripomnil en turist. »Predstavljajte si, da plezate skupaj s temi jeklenimi spremljevalci, ki prenašajo njihova težka bremena z natančnostjo in gracioznostjo. To je neverjetno!«

Potencialna uvedba robotskih psov na gori Tai je del širšega trenda na Kitajskem.

Inteligentni roboti postajajo običajni v vsakdanjem življenju, od avtonomnih dostavnih vozil na mestnih ulicah do prodajnih avtomatov, ki jih upravljamo s kretnjami.

Podatki kažejo, da je Kitajska največja svetovna proizvajalka robotov.

Leta 2023 je Kitajska proizvedla 7,833 milijona servisnih robotov, kar pomeni 21,3-odstotno povečanje glede na prejšnje leto.

Podatki kažejo, da je Kitajska največja svetovna proizvajalka robotov.

Istega leta je proizvodnja industrijskih robotov na Kitajskem dosegla 430.000 kompletov, kar je skoraj 73 odstotkov celotne svetovne proizvodnje.

Pospešuje se tudi razvoj naprednejših humanoidnih robotov.

Po poročilu, objavljenem na prvi kitajski konferenci industrije humanoidnih robotov aprila letos, naj bi tržni obseg industrije humanoidnih robotov na Kitajskem do leta 2029 dosegel 75 milijard juanov (10,5 milijarde ameriških dolarjev), kar predstavlja 32,7 odstotka celotnega svetovnega prometa.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek