REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Otroci iz Gaze govorijo o svojih grozljivih vojnih izkušnjah: »Gaza je postala neprimerna za življenje!« (VIDEO)

Otroci iz Gaze govorijo o svojih grozljivih vojnih izkušnjah: »Gaza je postala neprimerna za življenje!« (VIDEO)Sarina Radi. Vir: Xinhua

Številni otroci v Gazi pogrešajo svoja nekdanja življenja, izgubljena zaradi vojne, in se soočajo z različnimi izzivi.

Sreda je bila svetovni dan otrok, za mnoge otroke v Gazi, kot na primer za 14-letnega Kamala Mahdija, pa dobro življenje obstaja smo v spominih.

»Moj oče, moja mati, moji bratje in sestre so ujeti v pasu Gaze. Mi smo trenutno razseljeni v Deir al-Balahu. Pred vojno smo običajno šli v šolo in se učili, se srečevali s tetami, strici in sestričnami družine. Navajeni smo biti skupaj in bili smo zelo srečni. Zaradi vojne smo izgubili številne sorodnike. Tudi naša družina je bila ločena, mi živimo v enem kraju in naši sorodniki v drugem. Povedano preprosto je Gaza postala nemogoča za življenje. Hrana je še posebej nezdrava. Želim si, da bi se lahko vrnili na naše domove in se znova srečali z našimi sorodniki. Želim si, da bi se vojna končala in da se bi lahko vrnil v mesto Gaza in srečal s svojimi sorodniki in prijatelji in da bi se smrt in strah, v katerem živimo, končala, kajti mi si ne želimo vojn.«

Po poročilu OHCHR je približno 70 odstotkov žrtev v Gazi od 7. oktobra 2023 žensk in otrok.

Za Sarino Radi, deklico, ki si je zavetje poiskala v šotoru v begunskem taborišču, sta zdrava hrana in voda postali razloga za vsakodnevne skrbi.

»Naše življenje pred vojno je bilo takšno, da smo odhajali v šolo in se nato srečali v hiši mojega starega očeta ob obali ter jedli z njim. Zdaj težko dobimo celo kruh in hrana je zelo škodljiva, ker je nezdrava zaradi vojne. Celo voda, ki smo jo pili, ki je bila sveža, je postala onesnažena. Hodimo zelo daleč, da bi dobili slano vodo. Pred vojno je vsaka oseba živela v sobi v naši hiši, toda sedaj vsi živimo v begunskem taborišču v Deir-al-Balahu.«

Po poročilih OHCHR iz začetka meseca je bilo okoli 70 odstotkov žrtev v Gazi po 7. oktobru lani žensk in otrok.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek