REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Covid-19: Tajni kitajski podatki opozarjajo, da bi drugi val okužb lahko sprožili »tihi prenašalci«

Covid-19: Tajni kitajski podatki opozarjajo, da bi drugi val okužb lahko sprožili »tihi prenašalci«Koronavirus na Kitajskem

Prvi znaki »padanja krivulje« okuženih in mrtvih v Španiji in Italiji, pa tudi želje ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki noče, da bi bilo »zdravilo hujše od bolezni« in si zato želi čim hitrejše vrnitve gospodarstva v normalne tokove, sproža med strokovnjaki strahove pred »drugim valom« okužb z zahrbtnim koronavirusom.

V ZDA je že 8454 smrtnih žrtev Covid-19, kar je več kot dvakrat več, kot na primer ob terorističnih napadih na ZDA 11. septembra leta 2001.

Medtem število žrtev hitro narašča.

V svetu je že več kot 1,2 milijona okuženih, zgolj v ZDA od tega preko 311.635 ob 8454 mrtvih – več kot dvakrat več, kot na primer ob terorističnih napadih na ZDA 11. septembra leta 2001.

Zadnje podatke lahko preverite tukaj.

Kje se skrivajo težave ob poskusih hitrega odpoklica ukrepov in vrnitve na stanje pred uvedbami karanten ter omejitvami stikov, pa kažejo zaupni podatki iz Kitajske.

Zaupni podatki iz Kitajske namreč navajajo, da je bilo takšnih »tihih« prenašalcev ob epidemiji Covida-19 na Kitajskem vsaj ena tretjina, če ne celo več.

Ti razkrivajo veliki obseg »tihih« ali »asimptomatičnih« prenašalcev tega virusa – kar je še ena lastnost Covid-19, ki jo tudi strokovnjaki v začetku te bolezni niso poznali.

Zaupni podatki iz Kitajske namreč navajajo, da je bilo takšnih »tihih« prenašalcev ob epidemiji Covida-19 na Kitajskem vsaj ena tretjina, če ne celo več.

Kot je poročal South China Morning Post iz Hongkonga namreč okoli 43.000 pozitivno testiranih na koronavirus na Kitajskem »ni imelo nikakršnih takojšnjih simptomov.«

In ti oboleli tudi niso bili vključeni v uradno število potrjenih primerov koronavirusa, ki je do danes doseglo 81.639 primerov.

Kitajska sicer ne beleži več »lokalnih« primerov bolezni, pač pa okužene zazna le, ko prihajajo na Kitajsko.

Včeraj so se na Kitajskem tudi s triminutnim molkom spomnili vseh žrtev koronavirusa, ki še vedno pesti svet.

Vendar so se medtem testiranja na Kitajskem nadaljevala, oblasti v Wuhanu pa so naletele tudi na nove primere »asimptomatičnih« okuženih.

»Skorajda vsi so prepričani, da obstaja potencial za drugi val, če popustimo restrikcije,« poudarja Irwin Redlener, direktor Centra za pripravo na katastrofe, ki deluje v okviru univerze Columbia.

»Največja težava je, da je to enako tihemu napadu, kajti vi sploh ne veste, da je oseba, s katero ste prišli v stik - kužna. In zato je omejevanje razširjanja te bolezni toliko težje,« opozarja dr. Adrian Hyzler, vodilni strokovnjak Healix International, ki se ukvarja z distribucijo medicinskih informacij po svetu.

Tihi prenašalci so še bolj neopazni kot »super razširjevalci«, ki okužijo veliko ljudi.

Po podatkih okrožja King v Washingtonu namreč okoli »polovica prebivalcev s pozitivnimi rezultati testov v času testiranja ni imela nikakršnih simptomov bolezni, kar kaže, da bi lahko transmisija od asimptomatičnih in pred-simptomatičnih prebivalcev, (ki niso bili prepoznani kot pozitivni na koronavirus in zato niso bili izolirani) lahko pripomogla k dodatni razširitvi okužbe.«

V Veliki Britaniji je na primer samo ena oseba okužila najmanj dvanajst ljudi, predno je spoznala, da je kužna.

In doslej je veljalo – očitno napačno - prepričanje, da so prenašalci predvsem bolniki, ki so najbolj bolni.

Toda nove študije iz Japonske, Italije, Južne Koreje in Washingtona kažejo, da so tudi »tihi prenašalci« lahko enako nevarni za družbo.

Po podatkih okrožja King v Washingtonu namreč okoli »polovica prebivalcev s pozitivnimi rezultati testov v času testiranja ni imela nikakršnih simptomov bolezni, kar kaže, da bi lahko transmisija od asimptomatičnih in pred-simptomatičnih prebivalcev, (ki niso bili prepoznani kot pozitivni na koronavirus in zato niso bili izolirani) lahko pripomogla k dodatni razširitvi okužbe.«

Te ugotovitve pa imajo pomembno vlogo pri omejevanju infekcij, kajti zaradi pomanjkanja testov v številnih državah (tudi Sloveniji) »sedanje metode omejevanja bolezni temeljijo na ugotavljanju prisotnosti simptomov za identifikacijo in izoliranje pacientov, ki bi lahko zboleli za Covid-19.«

Paciente zato zdravniki zbirajo in ločujejo glede na to – kdo ima simptome in kdo ne.

To se dogaja tudi v Sloveniji in drugje po Evropi.

Število okuženih s koronavirusom v Evropi - temneje je več Vir:AP

To pa je tudi glavna napaka te metode.

Na ta način se namreč tihi prenašalci še zmeraj pomešajo z zdravimi in jih nato okužijo.

Tudi zato je ta bitka, če se bo še naprej izvajala enako, v veliki meri obsojena na neuspeh oziroma na »ponavljanje vaje.«

Raziskovalci tudi opozarjajo, da je bilo do 23. januarja, ko je kitajska vlada uvedla rigorozne ukrepe glede gibanja ljudi kar 86 odstotkov vseh infekcij na Kitajskem nezabeleženih, saj so bili simptomi te bolezni zgolj blago simptomatični ali asimptomatični.

Tudi kadar so ljudje čutili neke simptome, zato niso ostajali doma, pač pa so še vedno odhajali na delo, uporabljali javni prevoz, odhajali v šole, na letala in se udeleževal poslovnih potovanj. In tako se je bolezen tiho širila po svetu.

Jeffrey Shaman, profesor zdravstvenih ved na Univerzi Columbia takšen prenos imenuje »tihi« ali »neviden prenos.«

Japonski epidemiolog Hiroshi Nishiura je na podlagi podatkov japonskih državljanov, evakuiranih iz Kitajske ocenil, da je asimptomatičnih najmanj okoli 30,8 odstotka prenašalcev.

Te podatke potrjujejo tudi raziskave iz Islandije, ki bo testirala vse prebivalce. Tudi v Islandiji ugotavljajo, da je polovica prenašalcev asimptomatičnih.

Mnoge v zdravstvenih sistemih sploh ne obravnavajo, saj nimajo kapacitet.

Če to povežemo še z dolgo inkubacijsko dobo 14 dni, potem dobimo bolezensko časovno bombo, ki lahko kadarkoli znova eksplodira.

Tu pa lahko pomaga samo en ukrep – intenzivno iskanje vseh stikov okuženih in bolnih, pa če imajo simptome ali pa jih sploh nimajo.

Slovenija in druge države, ki so se tem ukrepom (zaradi pomanjkanja virov ali preprosto zato, ker so jim zadeve pač ušle iz rok) odrekle, se bodo zato prej ali slej k tej metodi morale vrniti.

Škoda za gospodarstvo enormna, če se vse države, vključno s Slovenijo, ne bodo odločile za »množično testiranje.«

Če ne, bomo živeli v permanentni blokadi gospodarstva in življenja.

Rešitev je zato ena sama – potrebno se bo, kot so že zapovedali v WHO, »testirati, testirati in znova testirati.«

Cene testov so bile morda v začetku izbruha prav tako tako visoke (65 evrov), da so države tudi zaradi tega »cincale«, toda sedaj te cene padajo, hkrati pa ni več nobenega dvoma, da bo škoda za gospodarstvo enormna, če se vse države, vključno s Slovenijo, ne bodo odločile za »množično testiranje.«

Različni testi za koronavirus Vir: Krone.at
Trije testi za ugotavljanje okužbe s koronavirusom: PCR test (od 90 minut do 4 ure), hiter test (10 minut) in antigen test (v razvoju). Vir: Krone.at

Na zahteve državljanov, ki so se želeli testirati so zdravniki doslej običajno odkimavali in (podobno kot je bilo pri maskah) trdili, da vsakega, ki zahteva testiranje pač ne morejo testirati, kaj šele, da bi ga testirali večkrat.

Kriteriji, po katerih so dosedaj testirali sumljive obolele za Covid-19 so zaradi množice 'tihih prenašalcev' seveda popolnoma neustrezni.

Kajti da bi ga testirali, mora ponavadi zadovoljiti več kriterijev.

Mora »imeti simptome«, ob tem pa mora pogosto še prihajati z okuženega območja ali imeti stik z nekim obolelim.

Toda ti kriteriji so zaradi množice »tihih prenašalcev« seveda popolnoma neustrezni.

Prej, kot bodo države spoznale, da je potrebno testirati množično in da morajo biti testi na voljo praktično za vse prebivalce držav – prej bo Covid-19 mogoče ustaviti.

Če ne, nas tudi po začasnem izboljšanju čakajo novi valovi bolezni.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek