REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Četrta noč nemirov na francoskih ulicah po umoru najstnika: Upor ali državljanska vojna v osrčju Evropske unije?

Četrta noč nemirov na francoskih ulicah po umoru najstnika: Upor ali državljanska vojna v osrčju Evropske unije?Prešnji konec tedna so se politiki na Zahodu, vred s francoskim predsednikom, veselili poskusa državnega udara v Rusiji pod taktirko razvpitega Jevgenija Prigožina, lastnika vojske plačancev PMC Wagner. Toda zdaj se Emmanuel Macron tudi sam spopada z že dneve potekajočim uporom v osrčju Evrope, v eni jedrnih držav EU. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

V Franciji je minila četrta noč nemirov in nasilja po vsej državi, ki jih je povzročila usodna usmrtitev najstnika s strani policista.

Policist naj bi streljal v noge najstnika, a ga je vseeno - ubil.

Po besedah ​​notranjega ministra Géralda Dermanina je bilo to noč, do 3. ure danes zjutraj aretiranih 471 ljudi.

V noči med petkom in soboto so se mladi protestniki spopadli s policijo ter znova uničevali in ropali trgovine in avtomobile, poroča AP.

Čeprav je Darmanin med obiskom policijske enote v predmestju Mantes-la-Jolie za BFM TV povedal, da je bilo sinočnje nasilje »manj intenzivno« kot noč prej, so gasilci v pariškem predmestju Nanterre, kjer je prometni policist v torek ustrelil Nahela M., najstnika alžirskega rodu zato, ker ni ustavil svojega avtomobila med preverjanjem prometa, mukoma pogasili požare, ki so jih podtaknili demonstranti, poročajo tuje agencije.

V sosednjem predmestju francoske prestolnice Colombes so protestniki prevračali smetnjake in jih uporabljali za improvizirane barikade, poroča portal France 24.

V petek zvečer so v Marseillu, drugem največjem mestu na jugu Francije, aretirali 80 ljudi, posnetki, objavljeni na družbenih omrežjih, pa prikazujejo eksplozijo, ki je pretresla staro mestno pristanišče.

Kaj je povzročilo eksplozijo, še ni znano.

Protestniki so oropali tudi trgovino z orožjem v središču Marseilla in ukradli več lovskih pušk, ne pa tudi streliva, je sporočila policija in dodala, da je bila ena oseba aretirana s puško, verjetno iz oropane trgovine, ki jo zdaj varujejo organi pregona.

Nek mladenič je umrl, potem ko je med nemiri padel s strehe supermarketa na obrobju severnega francoskega mesta Rouen, so sporočile lokalne oblasti. Kot poroča Reuters, ki se sklicuje na neimenovani vir s policije, je mladenič padel s strehe, medtem ko so izgredniki plenili supermarket.

Izgredniki so ponekod razdejali cele ulice navkljub dodatnim policijskim okrepitvam.

Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Nasilje je izbruhnilo tudi v nekaterih čezmorskih ozemljih Francije.

Nasilje je izbruhnilo tudi v nekaterih čezmorskih ozemljih Francije.

Približno 150 policistov je bilo v petek zvečer nameščenih na majhnem otoku Réunion v Indijskem oceanu, potem ko so protestniki zažgali smetnjake, na policijo metali kamne ter poškodovali avtomobile in zgradbe, so sporočile oblasti.

V Francoski Gvajani je v četrtek zvečer zablodela krogla ubila 54-letnega moškega, ko so izgredniki streljali na policijo v prestolnici Cayenne, piše v uradni izjavi.

»Tako stopnjo nasilja je težko razumeti,« je na novinarski konferenci dejal prefekt policije v Cayennu Philippe Joss.

Prejšnji torek je policijski umor 17-letnika, ki je bil identificiran le po imenu Nahel, sprožil val nezadovoljstva in spopadov med policijo in mladimi v predmestnih stanovanjskih naseljih za socialno ogroženo prebivalstvo.

Več županov zahteva uvedbo policijske ure.

Samo v noči na petek je policija aretirala 875 mladih, večinoma starih od 14 do 18 let, od tega 408 v Parizu, 492 stavb je bilo poškodovanih s pirotehničnimi sredstvi, 2000 avtomobilov pa zažganih.

Te podatke je sporočil predsednik Francije Emmanuel Macron.

V Franciji so ospovedane številne kulturne prireditve in javni dogodki (tudi Parada ponosa, predvidena za ta konec tedna), prav tako javni prevoz v večernih urah.

Mestni avtobusi in tramvaji vozijo do 21. ure, v Marseillu do 19. ure.

Več županov zahteva uvedbo policijske ure.

Francoski predsednik je pozval starše, naj svoje otroke zadržijo doma in čim dlje od ulic, da bi preprečili, da sodelujejo v nemirih.

Za podpihovanje nasilja pa je okrivil družbena omrežja, češ da se zdi, da nekateri mladi posnemajo nasilne video igre.

Toda za šest milijonov Francozov, potomcev priseljencev iz Alžirije in Tunizije, ki jih od belih sodržavljanov ločita muslimansko ime in barva kože, posnetki ustreljenega 17-letnega fanta naravnost kličejo k uporu.

Na kriznem sastanku z vlado je Macron napovedal, da bo notranje ministrstvo mobiliziralo »dodatna sredstva« za spopadanje z nasiljem na protestih in obsodil, kot je dejal, »nesprejemljivo izkoriščanje smrti adolescenta«.

Vlada francoske premierke Élisabeth Borne v revna predmestja Pariza in drugih večjih mest pošilja vsak večer približno šestino policijskih sil, ki jih premore država.

Prejšnjo noč se je s protestniki spopadlo 45.000 policistov.

Francoska desnica v imenu zaščite javnega reda in miru zahteva odločnejši obračun z mladimi uporniki.

Toda oblasti si ne želijo še več smrti, ki bi samo podžgale nove in še bolj divje nemire v državi in čezmorskih ozemljih.

V primeru, da bi bil med žrtvami tudi policist, bi to dalo veter v jadra vodilnima desnosučnima policijskima sindikatoma, da vztrajajo pri agresivnejšem zatiranju upora mladih iz revnih predmestij.

Na to nakazuje že zdajšnji poziv omenjenih policijskih sindikatov svojim članom »k boju proti nasilnim manjšinam«, ker je Francija že »v vojni«.

Ministrstvo za zunanje zadeve Združenega kraljestva je potencialne potnike, ki so namenjeni v Francijo, opozorilo, naj bodo previdni zaradi nemirov.

London je Britance posvaril, da naj se izogibajo krajem protestov, ter opozoril, da so lokacije in čas nemirov »nepredvidljivi«, pa tudi, da so mogoče motnje v prometu in uvedba dodatne policijske ure.

Prešnji konec tedna so se politiki na Zahodu skupaj s francoskim predsednikom veselili poskusa državnega udara v Rusiji pod taktirko razvpitega Jevgenija Prigožina, lastnika vojske plačancev PMC Wagner.

Toda zdaj se sam Macron spopada z že dneve potekajočim uporom v osrčju Evrope, v eni jedrnih držav Evropske unije.

Šala mala: Kaj naj bi spravilo predsednika Ruske federacije Vladimirja Putina in ruskega zunanjega ministra Sergeja Lavrova v tako dobro voljo? Morda posnetki državljanske vojne v Franciji? Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Za doma precej nepriljubljenega francoskega predsednika Macrona gre za novo, četrto veliko krizo med njegovim predsedniškim mandatom.

Spomnimo, sprva je to bil upor rumenih jopičev, nato pandemija covida-19, pa srditi protesti zaradi sporne pokojninske reforme.

Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Sprožilec uničevalne jeze diskiminirane priseljenske mladine je tako policijsko nasilje kot rasizem, ki so jima potomci priseljencev iz Alžirije in drugih nekdanjih francoskih kolonij v Afriki vsakodnevna tarča v Franciji.

Večina priseljencev je brezposelnih, ker - ko se potegujejo za delo, praktično nimajo možnosti da bi ga dobili zaradi svojih muslimanskih korenin.

Zato so prepričani, da niso enakopravni državljani, kar je posredno potrdila Vanessa Schneider, novinarka časnika Le Monde v izjavi za zelevizijsko hišo France5, ko je dejala, da »ni res, da so zdajšnji upori razdelili Francijo na dva dela, Francija je že razdeljena na dva dela.«

Vlada Bornove se s tem izzivom neuspešno spoprijema, saj v Franciji ni dovoljeno razlikovanje glede na etnični izvor ali raso.

Jeza in brezup, ki tlita med mladimi potomci priseljencev, ki ždijo zaprti v spalnih naseljih v predmestjih, ki so vse bolj podobna getom, sta zato z vso močjo izbruhnila na plano po policijskem uboju najstnika.

Sprva v pariških predmestjih, nato pa so se nemiri razširili na vso državo, kar je morda največji izziv tako za Macrona kot peto francosko republiko.

Podobni nemiri so v Franciji izbruhnili tudi leta 2005.

Tedaj jih he sprožila smrt 15-letnega in 17-letnega fanta zaradi električnega udara.

Oba sta na begu pred policijo, ki ju je po krivici lovila zaradi suma vloma, splezala na transformator. Takrat so nemiri izzveneli po treh tednih.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek