REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Carine udarile tudi po ameriških zračnih silah: Usoda F-47 je v rokah Kitajske

Carine udarile tudi po ameriških zračnih silah: Usoda F-47 je v rokah KitajskeKitajska je uvedla omejitve za izvoz redkih zemeljskih kovin, ki so ključne za bojna letala, ki bodo hrbtenica flote naslednje generacije ameriških zračnih sil. Vir: Posnetek zaslona, X

Usoda projekta proizvodnje najnovejših ameriških bojnih letal F-47 je odvisna od dobave redkih zemeljskih kovin iz Kitajske, za katere je Peking že uvedel omejitve, piše Newsweek.

»Peking je v položaju moči, saj nadzoruje materiale, ki so ključni za ameriško obrambno industrijo. Kitajska je uvedla omejitve za izvoz redkih zemeljskih kovin, ki so ključnega pomena za bojna letala, ki bodo hrbtenica flote naslednje generacije ameriških zračnih sil,« navaja časnik.

Ameriški časnik poudarja, da je ameriški predsednik Donald Trump pohvalil F-47 kot naslednika F-22 »Raptor«.

Vendar pa je vzdržnost programa bojnih letal »prevlade v zraku naslednje generacije« (Next Generation Air Dominance - NGAD) močno odvisna od materialov, ki jih proizvaja Kitajska.

Newsweek navaja, da gre za lahke in težke kovine, kot so samarij, gadolinij, terbij, disprozij, lutecij, skandij in itrij.

Itrij je na primer bistvenega pomena za visokofrekvenčne radarske sisteme in natančne laserje, pomaga pa tudi pri preprečevanju taljenja motorjev bojnih letal med letom.

Associated Press je pred tem poročal, da bo litij in redke zemeljske elemente, ki jih potrebujejo ameriška tehnološka podjetja, težje dobiti, če bo Trump še naprej uvajal carine Kitajski.

Trump je konec marca dejal, da ZDA na skrivaj preizkušajo poskusno različico novega bojnega letala F-47.

Ameriški predsednik je poudaril, da bo F-47 »najnaprednejše, najmočnejše in smrtonosno bojno letalo, kar jih je bilo kdaj izdelano« in poudaril, da bo Boeing prejel naročilo za dobavo letala.

Ameriški predsednik Donald Trump je 2. aprila podpisal izvršni ukaz o uvedbi »vzajemnih« carin na uvoz iz drugih držav.

Njihova osnovna carinska stopnja je 10 odstotkov.

Po drugi strani pa je Washington z 9. aprilom za 57 držav uvedel povišane stopnje, ki so bile izračunane na podlagi trgovinskega primanjkljaja ZDA z določeno državo – da bi namesto primanjkljaja prišlo do ravnovesja.

Vendar pa je Trump 9. aprila sporočil, da več kot 75 držav ni sprejelo povračilnih ukrepov in je zahtevalo pogajanja, zato bodo osnovne uvozne carine v višini 10 odstotkov veljale 90 dni za vse razen za Kitajsko.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek