sreda, 23. julij 2025 leto 30 / št. 204
Bolton: Trump ima načrt za umik iz ukrajinske vojne

Ameriški predsednik Donald Trump se kljub soglasju za dobavo novega orožja Kijevu prizadeva za umik iz ukrajinske vojne tako diplomatsko kot vojaško, je dejal nekdanji svetovalec ameriškega voditelja za nacionalno varnost John Bolton, poroča Wall Street Journal (WSJ).
»Trump si ustvarja lastne poti za pobeg iz vojne v Ukrajini. Ugodil je prošnjam za nujno pomoč s strani ujetih ukrajinskih branilcev, a se je izognil dolgoročnim zavezam,« je poudaril Bolton.
I think John Bolton is right that Ukraine’s supporters have wishfully over-read Trump’s “shift”https://t.co/MVXrfx9aBf
— Jason Willick (@jawillick) July 21, 2025
Trump je pred tem 14. julija napovedal, da bodo ZDA v Evropo poslale 17 sistemov protizračne obrambe Patriot, saj jih bodo Evropejci plačali, da bi jih večina kasneje končala v Ukrajini.
Trump je tudi dejal, da je »zelo nezadovoljen« z Rusijo in zagrozil z »zelo hudimi carinami« v višini »približno 100 odstotkov«, če v 50 dneh ne bo dosežen sporazum o prekinitvi ognja v Ukrajini.
Po besedah republikanskega jastreba, senatorja Lindseyja Grahama, avtorja zakona, ki naj bi uvedel 500-odstotne carine na uvoz iz držav, ki kupujejo rusko nafto, plin, uran itd., bodo Trumpove predlagane carine vplivale na kupce ruske nafte, vključno s Kitajsko, Indijo in Brazilijo.
New on MoA:
— Moon of Alabama (@MoonofA) July 21, 2025
Trade Wars - Not Knowing The 'Enemy'https://t.co/8rAbLXNmLL pic.twitter.com/XxKlwcgYd2
Bolton je opozoril, da Američani, ki pričakujejo Trumpovo podporo Kijevu, računajo na te obljube.
Vendar pa bi si Trump po mnenju nekdanjega svetovalca za nacionalno varnost lahko »umil roke« po izteku 50-dnevnega roka in ne bi storil ničesar proti Rusiji.
Dodal je, da bi Trumpov drugi mandat lahko povzročil »popoln propad ameriškega obrambnega proračuna«.
You are now quoting....John Bolton?
— RichieRich1997 Pronouns :His Awesomeness (@RRich199724938) July 21, 2025
John freaking Bolton.
I rest my case.
Bolton meni, da je »očitna« rešitev pošiljanje »Patriotov« v Kijev in povečanje financiranja za proizvodnjo sistemov zračne obrambe.
Poudaril je, da »Washington Kijevu ne daje ničesar, ampak le proizvaja 'Patriote' in zanje dobi denar od zaveznikov v Natu, ki jih nato pošljejo v Ukrajino. To je neumno, kot da finančni stroški nekako odtehtajo geostrateške koristi te odločitve za Ameriko,« meni Bolton, poroča WSJ.
Vesel bi bil, če bi Trump sledil Reaganovemu programu »mir skozi moč«, je dejal Bolton.
Trump has nothing to offer Putin. The Russians are not going to agree to a ceasefire while Zelensky's forces rest, recruit and regroup - freeze the conflict while NATO weapons continue flowing into the #Ukraine. To the Russians, this is existential war, not political theatre. pic.twitter.com/9WAmWzRBm1
— Alan Watson (@DietHeartNews) July 16, 2025
To ni prvič, da Bolton kritizira Trumpov pristop k reševanju ukrajinske vojne.
Natančneje, maja je dejal, da bi Trump lahko opustil pogovore o mirni rešitvi v Ukrajini, da bi se osredotočil na reševanje drugih konfliktov po svetu, saj tekmuje za Nobelovo nagrado za mir.
Trump’s peace plan - 'NOBEL PRIZE, here I come'
— Angelo Giuliano (@angeloinchina) June 21, 2025
"Trump wants a Nobel Peace Prize, because Barack Obama received one," John Bolton, Former Assistant to the President for National Security Affairs (NSA) wrote on social media.
But there's a problem:
No peace in Ukraine… pic.twitter.com/L7zLMJrHf7
Ruske oblasti zahtevajo, da zahodne države prenehajo z vojaško podporo Ukrajini, in poudarjajo, da ta dejanja ne bodo spremenila poteka vojaške operacije.
»Mir skozi moč« je bilo ključno načelo zunanje in obrambne politike ameriškega predsednika Ronalda Reagana v osemdesetih letih prejšnjega stoletja.
Kdo nas je cele dneve prepričeval, da je referendum o Natu nekaj bogokletnega? Predvsem skrajno pristranski obramboslovci zbrani v Evroatlantskem svetu Slovenije in Nato simpatizerji: Jelena Juvan, Iztok Prezelj, Klemen Grošelj. Kdo sicer financira EASS? https://t.co/5mN1LkPiNW pic.twitter.com/s8QPuBsUZO
— Trdosrcnez (@Trdosrcnez) July 21, 2025
Bistvo pristopa je bilo, da lahko država le z močnim gospodarstvom in sodobno vojsko prepreči oborožene spopade in zagotovi nacionalno varnost.
Za Reagana je to pomenilo znatno povečanje vojaškega proračuna, obsežne programe ponovnega oboroževanja in razvoj novih obrambnih sistemov.