REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Bloomberg: V Parizu predstavljen predlog ameriškega mirovnega sporazuma, Rusija obdrži ozemlja

Bloomberg: V Parizu predstavljen predlog ameriškega mirovnega sporazuma, Rusija obdrži ozemljaPoleg tega, kot poudarja ameriški portal, predlog pomeni omilitev nekaterih protiruskih sankcij, pa tudi zavrnitev obravnave članstva Ukrajine v Natu. Vir: Posnetek zaslona, X

Združene države Amerike so svojim evropskim zaveznikom na srečanju v Parizu predstavile predlog za rešitev ukrajinske krize, ki predvideva, da Rusija obdrži ozemlja, ki so po referendumih o neodvisnosti prešla pod nadzor Moskve, poroča Bloomberg s sklicevanjem na evropske uradnike.

Poleg tega, kot poudarja ameriška tiskovna agencija, predlog pomeni omilitev nekaterih protiruskih sankcij v primeru trajne prekinitve ognja, pa tudi zavrnitev obravnave članstva Ukrajine v Natu.

ZDA želijo v nekaj tednih zagotoviti popolno prekinitev ognja, zaveznice iz NATO pakta pa se bodo prihodnji teden znova sestale v Londonu.

Ameriški podpredsednik J. D. Vance je v petek v Rimu dejal, da je »optimističen« glede možnosti, da se konflikt konča. Po besedah ​​evropskih uradnikov, ki so seznanjeni z zadevo, so obrise ameriškega načrta delili na srečanjih z ukrajinskimi predstavniki v Parizu v četrtek, poroča agencija.

Ta predlog bi praktično zamrznil vojno, ozemlja, ki so prešla pod ruski nadzor, pa bi ostala pod nadzorom Moskve, trdijo viri. Izključene so tudi težnje Kijeva po pridružitvi Natu, so poudarili viri agencije. Več podrobnosti niso želeli razkriti, saj so se sklicevali na zaupno naravo pogovorov v Parizu.

Pariški pogovori so vključevali srečanje med francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom in ameriškim odposlancem Stevom Witkoffom ter pogovore med državnim sekretarjem ZDA Marcom Rubiom in svetovalci za nacionalno varnost ter pogajalci iz Francije, Nemčije, Združenega kraljestva in Ukrajine.

Eden od uradnikov je dejal, da načrti, o katerih se je treba še pogovoriti s Kijevom, ne bodo predstavljali dokončne rešitve, saj evropske zaveznice Ukrajine ne bodo priznale odcepljenih »ozemelj za ruske«.

Uradniki so poudarili, da bi bili pogovori nesmiselni, če se Kremelj ne bi strinjal z ustavitvijo spopadov, in da je bistveno, da se Ukrajini zagotovijo varnostna jamstva, da se zagotovi izvedljivost kakršnega koli dogovora.

Rubio je izpostavil, da varnostna jamstva niso »nelegitimna želja« Ukrajine, a da pogajalci te stopnje konkretnosti še niso dosegli.

V Parizu je bila naloga ukrajinske delegacije posebnega odposlanca Donalda Trumpa za Rusijo Steva Witkoffa stisniti v kot, saj je prav on tisti, ki po pogovoru z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom v Moskvi zagovarja stališče, da se Krim in druga priključene regije obravnavajo kot del ruskega ozemlja, ter da tako od Keitha Kedlogga kot Rubia, ki sta bolj naklonjena hujskanju vojne v Evropi, poskusijo izposlovati nove dobave ameriškega orožja in druge pomoči.

Ob tem naj bi ukrajinska delegacija na čelu Andrijem Jermakom, desno roko Vladimirja Zelenskega v Parizu želela doseči dogovor o tem, kako se bo spremljala morebitna prekinitev ognja, pa tudi o mirovnem kontingentu evropskih vojakov Nata, je povedal dobro obveščeni vir.

Evropski uradniki so srečanja v Parizu označili za »konstruktivna in pozitivna«.

Razprave so zaznamovale zadnji poskus Evrope, da bi vplivala na izid konflikta, tako da je pokazala, da skupaj s Kijevom v celoti podpira prizadevanja ZDA za končanje vojne in da je zdaj na Rusiji, da dokaže, da resno misli s pogovori o prekinitvi ognja, poroča Bloomberg.

Rubio je ob odhodu iz Pariza novinarjem dejal, da upa, da bi Velika Britanija, Francija in Nemčija lahko pomagale pri sprejemanju odločitve, hkrati pa je nakazal, da je potrpežljivost ZDA pri posredovanju na koncu.

»Tega prizadevanja (za mir v Evropi) ne bomo nadaljevali še tedne in mesece. Zdaj se moramo zelo hitro odločiti in govorim o vprašanju dneva, ali je to izvedljivo v naslednjih nekaj tednih. Če je tako, smo (Američani) ‘za’. Če ne, potem imamo (ZDA) druge prioritete,« je dejal Rubio.

Pogovori v Parizu so sloneli na prizadevanjih Francije in Velike Britanije, da zagotovita, poroča Bloomberg, da ima Kijev v okviru paketa varnostnih jamstev vojsko z ustreznimi viri.

Vladimir Zelenski je v četrtek v pogovoru z novinarji v Kijevu kritiziral Witkoffa zaradi »sprejemanja ruske strategije« in dejal, da Trumpov odposlanec nima »mandata za razpravo o ukrajinskih ozemljih«, ker ta pripadajo, kot je dejal, »ukrajinskemu ljudstvu«.

V četrtek so v Parizu potekala pogajanja med predstavniki ZDA, Velike Britanije, Francije, Nemčije in Ukrajine.

Ameriški državni sekretar Marco Rubio je o njihovih rezultatih obvestil ruskega zunanjega ministra Sergeja Lavrova.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek