sobota, 11. januar 2025 leto 30 / št. 011
»Bloomberg«: Ši Džinping na misiji ustvarjanja razkola med Evropo in ZDA
Kitajski predsednik Ši Džinping se odpravlja na svojo prvo evropsko turnejo po petih letih z jasnim sporočilom: Peking ponuja veliko več gospodarskih priložnosti za blok, kot si ZDA želijo priznati.
Ši bo obiskal Francijo, Srbijo - ravno v času 25-obletnice Natovega bombardiranja kitajskega veleposlaništva v Beogradu - in Madžarsko, države, ki si želijo kitajskih naložb, navkljub preiskavam, ki jih je začela Evropska unija, in opozorilom uradnikov v Washingtonu o tveganjih za nacionalno varnost in trgovino, piše Bloomberg.
Combined with China's recent maneuver in the UN - asking for an international investigation into Nordstream - The Chinese are showing signs they have tired of Americas silly games, and are beginning to respond! https://t.co/DGKNDBQkJ7
— Lanceload (@Lanceloadin) April 29, 2024
Francoski predsednik Emmanuel Macron želi »poglobiti svoj osebni odnos s Šijem« in kitajskega voditelja poziva, naj spodbudi Vladimirja Putina, da konča vojaško operacijo v Ukrajini, pravijo uradniki, ki poznajo načrte francoskega voditelja. Macron namerava privabiti tudi kitajske vlagatelje v francoski sektor baterij za električna vozila, so povedali.
»Francoski predsednik Emmanuel Macron Šiju ponuja priložnost za pogajanja z vodilno silo EU, ki je pokazala, da je pripravljena ubrati neodvisno pot,« je dejal Chong Ja Ian, izredni profesor politologije na Nacionalni univerzi v Singapurju.
Šijeva turneja je »del poskusa prepričati Evropejce, da obstajajo boljše možnosti, da so boljši odnosi možni,« je dejal Duncan Freeman, predavatelj kitajsko-evropskih odnosov na bruseljski šoli za management v Belgiji.
Xi Is on a Mission to Drive a Wedge Between Europe and the US https://t.co/O2uFoafQMF
— daily prophet (@Michael03012649) April 30, 2024
Kitajski voditelj bo obiskal države, »kjer je lažje prodati nenaklonjenost globalni varnostni arhitekturi, ki jo narekujejo ZDA,« pravi Una Aleksandra Berzina-Čerenkova, direktorica Centra za kitajske študije na univerzi Stradins v Rigi.
Podpora prijateljskih držav bo Pekingu pomagala poslati sporočilo, da je »Evropa na strani Kitajske, ne glede na to, kaj pravi Bruselj,« je dodala.
Ko je Ši nazadnje obiskal Zahodno Evropo leta 2019, sta bili gospodarstvi Kitajske in evroobmočja – merjeno v dolarjih – približno enake velikosti.
Surprise! Chinese President Xi Jinping will be in France on a state visit next week for two days (May 6-7).
— S.L. Kanthan (@Kanthan2030) April 29, 2024
Big topics: Ukraine-Russia, Gaza-Israel, China-EU trade/investment. (von der Leyen will be there as well)
Last year, Macron visited Beijing.
In 2019, Xi visited Paris… pic.twitter.com/myJVvvZ1D2
Danes je Kitajska skoraj 15 odstotkov večja in ta vrzel naj bi se pred koncem tega desetletja podvojila.
Čeprav se trgovinski primanjkljaj bloka s Kitajsko zmanjšuje, je še vedno višji, kot je bil takrat.
To trgovinsko neravnovesje je sprožilo preplah v Bruslju, ki je sprožil preiskavo o subvencijah Pekinga njegovi cvetoči industriji električnih vozil.
New meaning of "summit finish" as Chinese Premier Xi to visit France in May for two days, first a dinner in Paris with President Macron and the next day he'll go to... the Col du Tourmalet https://t.co/qJmavM9QOZ ()
— the Inner Ring (@inrng) April 30, 2024
Madžarska je potencialno velika strateška prednost Pekinga pri upočasnitvi tega zagona, ker ima moč, da oslabi ali celo blokira politiko EU.
»Kitajska mora evropski javnosti poslati jasnejše sporočilo, da je še vedno zanesljiv partner,« je dejal Cui Hongjian, profesor na pekinški univerzi za tuje študije in nekdanji diplomat.
Vse se zoži na le eno stvar, je dodal: »Zagotavljanje ugodnejših politik evropskim državam in podjetjem«.