REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Bidnova »Katrina«: Orkan zavil v črno pet ameriških držav, pomoč prispela - Izraelu in Ukrajini

Bidnova »Katrina«: Orkan zavil v črno pet ameriških držav, pomoč prispela - Izraelu in UkrajiniČeprav je Biden podpisal izjavo o izrednih razmerah, ki je »odklenila« zvezne sklade za pomoč, je bil v trenutku orkanskega udara na plaži, medtem ko je njegova podpredsednica in demokratska predsedniška kandidatka Kamala Harris zbirala denar za svojo kampanjo s hollywoodskimi zvezdniki. Vir: Posnetek zaslona, X

Minuli konec tedna je orkan Helena v črno zavil pet zveznih držav na ameriškem jugovzhodu, od Floride do Tennesseeja, brez elektrike pustil milijon in pol ljudi ter povzročil za več kot sto milijard dolarjev gmotne škode.

Sam orkan sicer po pričakovanjih ni opustošil obale, ampak je na gore v notranjosti naplavil ogromno dežja in povzročil poplave »biblijskih razsežnosti«.

Najhuje je bilo v Severni Karolini, kjer so doslej poročali o 175 potrjenih smrtih, na stotine pa jih še vedno pogrešajo.

Južna Karolina poroča o 36 smrtih, Georgia 25, Florida 14, Tennessee osem in Virginija o dveh.

Čeprav je ameriški predsednik Joe Biden v ponedeljek podpisal izjavo o izrednih razmerah, ki je »odklenila« zvezne sklade za pomoč prizadetim, je bil v trenutku orkanskega udara - spet - na plaži, medtem ko je njegova podpredsednica in demokratska predsedniška kandidatka Kamala Harris s hollywoodskimi zvezdniki zbirala denar za svojo kampanjo.

Kamala je, resnici na ljubo, na družbenih omrežjih objavila fotografijo, na kateri je videti zelo resna, medtem ko naj bi poslušala poročila s terena. Le redki so opazili, da njene slušalke niso bile vklopljene, medtem ko je bil list papirja pred njo - prazen.

Šele v sredo je Biden napovedal, da bo obiskal Severno in Južno Karolino ter odredil 1000 vojakov za pomoč Nacionalni gardi pri odpravljanju posledic orkana.

Harrisova je napovedala, da bo v četrtek obiskala Georgijo. Obenem oba zaostajata za republikanskim kandidatom in nekdanjim ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom, ki je v Georgio prispel že v torek.

»Administracija Biden-Harrisove je tukaj, ne bomo odšli, dokler delo ne bo opravljeno,« je nato Biden objavil na omrežju X.

To je bila neposrečena izbira besed.

Kamala Harris se namreč že več tednov distancira od aktualne (Bidnove) vlade in se pretvarja, da bo »od prvega dne (v Beli hiši)« dih sprememb, fraze o vztrajnosti do konca pa silijo v primerjavo z vojno v Ukrajini, v katero so ZDA že »investirale« več kot sto milijard dolarjev.

V dneh po »Heleni«, medtem ko so se prebivalci poplavljenih gorskih vasi Severne Karoline sami izkopavali iz blata - ker ni bilo videti zvezne pomoči - so se številni Američani na družbenih omrežjih spraševali, kako je Bidnova administracija zagotovila za Ukrajino osem milijard, pa ravno toliko tudi za Izrael in kdo ve koliko za dovažanje migrantov s Haitija, za Američane in celo za demokratske volivce - pa ni nič.

Niti beliča.

Jeza se je kopičila tudi zaradi govoric, da Washington v pomoč prizadetim v poplavah zavrača napotitev elitne 82. padalske divizije, ki ima sedež v Severni Karolini, ker naj bi jo potrebovali na Bližnjem vzhodu.

Ob pomanjkanju zvezne intervencije, pomoč potopljenim Američanom zagotavljajo prostovoljci. Trump je s svojim denarjem pomagal nekaterim žrtvam v Georgiji.

Republikanec Mark Robinson, kandidat za guvernerja Severne Karoline, je bolj ali manj prenehal s kampanjo in organiziral pomoč za žrtve v zahodnem delu države.

Elon Musk je poslal na stotine terminalov »Starlink«, da bi nadomestil pomanjkanje telefonskega in internetnega signala. Hkrati je Musk okrivil Bidnovo vlado, da je, kot pravi, iz političnih razlogov odpovedala njegovo pogodbo za »Starlink«, sicer bi Severna Karolina zdaj imela več kot 20.000 naprav.

Ko je orkan Katrina avgusta 2005 prizadel New Orleans, so mediji takratnega predsednika Georgea W. Busha obmetavali s pikrimi kritikami.

Tako kot zdaj v Severni Karolini je bil odziv zvezne vlade pod taktirko republikanca Georga W. Busha prepočasen, nekateri federalci pa so prostovoljcem preprečili, da bi sami pomagali brez dovoljenja. Rezultat je bilo skoraj 1400 mrtvih in več kot 125 milijard gmotne škode.

Toda zdaj večina ameriških medijev gleda skozi prste tako Bidnu kot Harrisovoj.

Republikanci pravijo, da je to zato, ker so mediji na strani demokratov in da so v Karolini umirali revni belci, ki nobenega ne brigajo, v New Orleansu pa so umrli večinoma črnci.

Če bi bil republikanec zdaj predsednik, pravijo iz Republikanske stranke, bi ga medijski stroj živega odrl zaradi katastrofalnega odziva na orkan Helena, ki je v Bidnovem primeru opisan kot »premalo in prepozno«.

In vse to se dogaja le mesec dni pred volitvami, med katerimi večina ameriških medijev odkrito podpira demokrate in Kamalo Harris.

Zato zdaj ne »pretiravajo« s kritikami, četudi gre za življenja Američanov.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek