REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Biden popušča pritisku: vse več orožja želi v Ukrajino poslati še pred spremembo sestave kongresa januarja

Biden popušča pritisku: vse več orožja želi v Ukrajino poslati še pred spremembo sestave kongresa januarjaBiden pošilja vse več raket v Ukrajino... Morda sluti poraz na novembrskih volitvah. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Zahodne države povečujejo število svojih transportov težkega orožja Ukrajini.

Tudi ZDA ravanajo enako, saj je administracijo ameriškega predsednika Joeja Bidna strah, da bo novembra izgubila »vmesne« volitve ter večino v senatu in predstavniškem domu.

Francoski predsednik Emmanuel Macron je Ukrajini dodelil še šest topov velikega dosega »Caesar«, Nemčija prav tako pošilja svoje havbice, Združeno kraljestvo pa bo Ukrajini začelo pošiljati rakete dolgega dosega M270, je sporočil britanski obrambni minister Ben Wallace.

Sistem lahko v eni minuti izstreli 12 raket zemlja-zemlja, ki lahko z zelo veliko natančnostjo zadenejo cilje, oddaljene do 80 kilometrov, kar je veliko več, kot je zmožno trenutno ukrajinsko topništvo.

Vendar že sedaj ukrajinske sile napadajo mesta in nediskriminatorno bombardirajo civiliste pretežno ruskih mest in to (spodaj) celo z raketometi.

Odločitev je London uskladil z ameriško vlado, ki je prejšnji teden sporočila, da bo Ukrajini poslala rakete srednjega dosega.

Zato, da bodo še lažje tolkli po civilnih ciljih, kot vidimo spodaj?

Ruski predsednik Vladimir Putin pa je zagrozil, da bo Rusija v Ukrajini napadla nove cilje, če bodo zahodne države režimu v Kijevu poslale rakete dolgega dosega.

Zahodne države povečujejo število svojih transportov težkega orožja Ukrajini. Tudi ZDA ravanajo enako, saj je Bidnovo administracijo strah, da bo novembra izgubila »vmesne« volitve ter večino v senatu in predstavniškem domu.

Tako Washington kot London sta Kijevu kot pogoj postavila, da ta njunih raket ne sme izstreljevati na cilje v Rusiji. Toda pri tem ni jasno, kaj to dejansko pomeni, kajti ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski tudi k Rusiji pripojen Krim smatra, da je – ukrajinski.

Predsednik ZDA Joe Biden je napovedal, da bo Pentagon v Ukrajino poslal raketne sisteme visoke mobilnosti M142 (HIMARS). Vendar je število teh sistemov za sedaj samo – štiri (4)!

Državni sekretar Antony Blinken je dejal, da je Kijev zagotovil Washingtonu, da ne bo uporabljal ameriških raketnih sistemov za zadetek ciljev na ruskem ozemlju.

»Zagotovilo Antonyja Blinkena, da Kijev ne bo uporabil ameriških raketnih sistemov proti Rusiji vidim kot izjavo, s katero bi se rad vnaprej javno izognili odgovornosti ZDA za to, kar bi se zagotovo lahko zgodilo in se bo verjetno zgodilo,« pravi upokojena podpolkovnica ameriških letalskih sil Karen Kwiatkowski, nekdanja analitičarka ameriškega ministrstva za obrambo.

Himars
HIMARS. Vir: Posnetek zaslona

»Ni jasno, kako učinkovito ali urejena sta ukrajinsko politično in vojaško poveljevanje in nadzor danes, ruska operacija pa se je v to uspešno usmerila že zgodaj in resno poslabšala ta vidik. Če se ukrajinski politični obup poveča, potem bi bilo mogoče katero koli orožje uporabiti proti Rusiji neposredno ali kot del lažnega napada ali drugega incidenta, ki bi aktiviral večjo pomoč ali sodelovanje držav Nata ali ZDA,« je ocenila nekdanja analitičarka ameriškega ministrstva za obrambo.

Spodaj lahko vidimo rusko letalstvo med delovanjem bombnikov Su-24.

Po besedah ​​Kwiatkowske politično vodstvo Ukrajine »ni posebej zaupanja vredno.«

»Prav tako ni jasno, kdo vodi ukrajinske obrambne operacije in ali so popolnoma povezani z vlado Zelenskega,« ugotavlja strokovnjakinja.

Nekdanja analitičarka ameriškega ministrstva za obrambo ocenjuje, da bo večina ameriškega orožja Ukrajini dostavljena pozneje v letu.

Biden in ameriški zakonodajalci skušajo te pošiljke odposlati še v vmesnem volilnem letu, saj bi lahko prišlo do premika v začetku leta 2023, odvisno od nove sestave kongresa.

Biden popušča pritisku, da bi razširil to vojno celo z morebitnim napadom na samo ozemlje Rusije.

Vendar pa bi lahko celo krajši doseg HIMARS povzročil katastrofo, meni Dan Kovalik, izredni profesor prava na Univerzi v Pittsburghu in avtor knjige »Ni več vojne: Kako Zahod krši mednarodno pravo z uporabo 'humanitarne' intervencije za napredek v gospodarstvu in glede strateških interesov.«

»70 kilometrov bi bilo zagotovo dovolj, da bi Ukrajina lahko streljala na ozemlje Rusije. Morda bi se približala tako blizu Rostovu na Donu, kjer, mimogrede, zdaj živi približno milijon ukrajinskih priseljencev,« pravi profesor.

»Vse to res kaže, da Biden popušča pritisku, da bi razširil to vojno celo z morebitnim napadom na samo ozemlje Rusije. Menim, da se morajo ljudje v ZDA in Zahodni Evropi zoperstaviti temuopozarja Dan Kovalik, izredni profesor prava na Univerzi v Pittsburghu.

Hkrati pa dobava raketnega topništva Ukrajini povečuje tveganje, da bi se države Nata vpletle v spopad, kot je nedavno opozoril ruski zunanji minister Sergej Lavrov.

Kajti tudi rusko topništvo ne miruje, pač pa noč in dan uničuje ukrajinske cilje.

Medtem na fronti umirajo tudi tuji plačanci. Spodaj so slike štirih, likvidiranih v t. i. mednarodni brigadi.

Pisana druščina, od Avstralca do Norvežana, neonacista z zastavo ukrajinskega zločinca iz druge svetovne vojne Stepana Bandere.

Kaj pa, če si ameriški predsednik razširitve vojne celo želi?

Potem bo razplamtevanje vojne vsekakor zelo težko preprečiti…

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek