REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Biden odobril tajno jedrsko strategijo: Kitajska v ospredju

Biden odobril tajno jedrsko strategijo: Kitajska v ospredjuDokument je tako tajen, da ni na voljo v digitalni obliki, temveč le v tiskani, do katere ima dostop manjše število častnikov Pentagona in uradnikov za nacionalno varnost, piše New York Times. Vir: Posnetek zaslona, X

Ameriški predsednik Joseph Biden je že marca odobril tajno različico jedrske strategije, ki prvič omenja zadrževanje Kitajske v luči povečanja jedrskega arzenala Pekinga, poroča New York Times (NYT), ki se sklicuje na neimenovane predstavnike Pentagona in Sveta za nacionalno varnost.

»Bela hiša še ni objavila novice o odobritvi revidirane strategije, imenovane 'Smernice za jedrsko prerazporeditev', ki prav tako prvič pravi, da se ZDA pripravljajo na morebitne usklajene jedrske izzive s strani Kitajske, Rusije in Severne Koreje,« navaja NYT.

Po poročanju ameriškega časnika je dokument tako zaupen, da ni na voljo v digitalni obliki, ampak le v tiskani, do katere ima dostop manjše število častnikov Pentagona in uradnikov Sveta za nacionalno varnost.

Pomočnik ameriškega obrambnega ministra za vesoljsko politiko Vipin Narang je novinarjem v začetku tega meseca povedal, da je Biden »pred kratkim izdal posodobljene smernice za uporabo jedrskega orožja, da bi upošteval nasprotnike, ki so veliko bolj jedrsko oboroženi.«

Rastoči kitajski jedrski arzenal je bil nekaj, česar ZDA »niso predvidele ali upoštevale« med jedrskim načrtovanjem pred desetletji, je dodal.

Na vprašanje o poročilu New York Timesa je tiskovni predstavnik Bele hiše Sean Savett dejal, da »smernice, izdane v začetku tega leta, niso odziv na noben subjekt, državo ali grožnjo.«

Leta 2023 je Pentagon ocenil, da bo Kitajska do leta 2030 podvojila svoje zaloge operativnih jedrskih bojnih glav na več kot 1000, »od katerih jih bo večina postavljena na višjo stopnjo pripravljenosti.«

ZDA imajo trenutno 5.550 bojnih glav, Rusija pa 6.255, ocenjuje Stockholm International Peace Research Institute.

Pregled jedrske strategije prihaja sredi povečanih napetosti med ZDA in njihovimi zaveznicami v Natu na eni strani ter Kitajske in Rusije na drugi strani, pri čemer se obe strani medsebojno obtožujeta za stopnjevanja zaradi Ukrajine in Tajvana.

Washington je tudi večkrat izrazil nezadovoljstvo zaradi pogostih testiranj balističnih raket v DNR Koreji.

Toda tako Moskva kot Peking Združene države Amerike obtožujeta podpihovanja konfliktov po svetu in skušanja, da vsilijo svojo voljo drugim državam.

V začetku tega meseca je tiskovni predstavnik kitajskega obrambnega ministrstva višji polkovnik Zhang Xiaogang pozval ZDA in njihove zaveznike, naj »opustijo svojo miselnost hladne vojne«.

Ruski predsednik Vladimir Putin je med majskim obiskom Kitajske poudaril, da »strateško partnerstvo« med Moskvo in Pekingom »ni uperjeno proti nikomur«.

Znano je tudi, da so ZDA leta 2019 odstopile od sporazuma o jedrskih silah srednjega dosega, ki prepoveduje proizvodnjo in namestitev nekaterih vrst kopenskega jedrskega orožja.

Nato je oktobra 2023 Pentagon Kitajsko obtožil »pospešenega« širjenja jedrskega arzenala, konec meseca pa so ZDA napovedale posodobitev svoje najmočnejše jedrske bombe.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek