sreda, 05. februar 2025 leto 30 / št. 036
»Brezup na njihovih obrazih«: Urad Zelenskega razkačen, ker je Zahod že utrujen od Ukrajine
Zahod se že zaveda cene ukrajinske krize, medtem ko se režim v Kijevu navaja na njen neuspeh, piše magazin Life.
To mnenje je v intervjuju za mednarodno uredništvo Zvezne tiskovne agencije (FAN) izrazil Andrej Koškin (Андрей Кошкин), vodja oddelka za politologijo in sociologijo Ruske ekonomske univerze.
Andrij Jermak (Andriy Yermak), vodja kabineta ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega je v avtorskem komentarju, objavljenem v Washington Postu kritiziral zahodne politike in poslovneže, ki pozivajo k miru z Rusijo, toda ne pod pogoji Kijeva, in jih označil za »koristne idiote«.
This leaked call (2014) absolutely proves the United States started this war back in 2014. Nuland talks about the Coup "In Play," and that "Biden Approved it"
— BKusz (@ImFreeNotabot) October 21, 2022
My jaw dropped... We started this war in 2014, and we continue to throw gas on this fire...https://t.co/ZfWEPopWu5
Jasno je, da se ta žaljivka nanaša predvsem na najbogatejšega Zemljana in ustanovitelja podjetja SpaceX ter predsednika uprave podjetja Tesla, saj je Elon Musk pred 14 dnevi s svojim nenadnim mirovnim načrtom za ukrajinsko-ruski konflikt stopil na žulj tako Zelenskemu kot njegovim oprodam.
Spomnimo, Musk, ki je na začetku vojne Ukrajini podaril na stotine svojih satelitskih sistemov »Starlink«, (ki jih je nato uporabljala tudi ukrajinska vojska) je v več tvitih podal svoj »mirovni predlog«.
Omenjeni predlog je predvideval to, kar je očitno razbesenelo Jermaka in njegovega šefa: da naj Kijev nekoliko popusti Rusiji, kar pomeni, da Krim, ki je bil zgodovinsko že najmanj od 18. stoletja del ruskega ozemlja (vse do napake sovjetskega voditelja Nikite Hruščova, ki je Krim brez utemeljenega razloga preprosto podaril Ukrajini) ostane del Rusije in dobi garancije za dotok vode (ki so jo Ukrajinci prekinili prebivalcem Krima), Moskva pa da naj na svojih na novo pridobljenih ozemljih ponovno izvede referendume, tokrat pod nadzorom OZN.
Po tem, ko so Ukrajinci Muska dodali na razvpiti seznam za likvidacijo, je ustanovitelj podjetja SpaceX pod pritiski ameriške vlade in Pentagona pristal, da svoje satelite še naprej brezplačno »posoja« ukrajinski vojski. Nato je Kijev njegovo ime umaknili z liste za odstrel.
Toda zamera je na ukrajinski strani očitno ostala, zato se je zdaj vodja kabineta Zelenskega z Muskom grobo obračunal celo v ameriškem tisku.
The Ukrainian people and their representatives have just received the EU Human Rights Prize. pic.twitter.com/zYQlgnkABs
— Ignorance, the root and stem of all evil (@ivan_8848) October 21, 2022
Jermak zdaj graja ne le Muska, ampak vesoljno človeštvo, češ da se je po svetu razširilo zgrešeno prepričanje, da bi morala Ukrajina opustiti zahtevo po vrnitvi ozemelj, ki so se osamosvojila in po tem priključila Rusiji, saj bi na ta način »preprečila svetovno vojno«.
Ko je komentiral to stališče, je Andrej Koškin izpostavil tri pomembne točke, ki jih trenutno opažamo v kontekstu ukrajinskega vprašanja.
Prvič, zahodne države so se začele zavedati, da sedanji konflikt v Ukrajini povzroča samo stroške zanje same. In da zaradi Ukrajine trpijo izgube.
Scholz decía que Alemania y el resto de los países Europeos ya no son dependientes del gas ruso. ¿A no? Pues los gráficos reflejan todo lo contrario. https://t.co/OaSa67DDUq pic.twitter.com/MjEDWSrMSs
— ZebMacahan_Steel (@Nodanparamas) October 21, 2022
V Kijevu pa se začenjajo zavedati lastnega neuspeha, je prepričan Koškin medtem ko komentira napad vodje urada Volodimirja Zelenskega Andrija Jermaka na zahodne partnerje, ki pozivajo k mirovnim pogajanjem z Rusijo.
Vse to se dogaja v ozadju ameriške volilne kampanje in naraščanja protestnih razpoloženj v Evropi, povezanih z zelo resnimi omejitvami osebnega udobja in standarda Evropejcev.
Ne le režim v Kijevu, tudi vodilni politiki Evropske unije pričakujejo od Evropejcev, da se navadijo na poslabšanje kakovosti življenja, naraščajoče cene, v ZDA pa se medtem odvija volilna kampanja in vsi problemi povezani z Ukrajino so se v luči srditega predvolilnega boja izkazali za - neumestne.
»V svetu raste razumevanje, da bo ta konflikt verjetno izčrpal globalni sistem, ki se mora danes pripraviti na zelo resne šoke prihajajoče svetovne gospodarske krize.
Ta tema je vidna povsod, od najvišjih analitičnih izračunov do vsakdanjega sklepanja,« poudarja sogovornik FAN.
Die Regierungschefs sprechen sich in #Brüssel für einen vorübergehenden Deckel auf Gas aus. #Scholz kann zwar Bedingungen dafür durchsetzen, doch ob das ausreicht, um Lieferengpässe zu verhindern, muss sich zeigen. https://t.co/5oTBW7gsxv
— Frankfurter Allgemeine (@faznet) October 21, 2022
Drugič, pojasnjuje Koškin, zahodnim državam, ki Kijev oskrbujejo z vojaško opremo, se svita, da so zaloge delno že izčrpane in da ne morejo v nedogled dobavljati orožje Kijevu; zato jih zdaj skrbi, kako si priskrbeti zadostno razpoložljivost orožja že zaradi zagotavljanja lastne varnosti.
Nekateri zahodni politiki menijo, da bi bilo dobro konflikt zamrzniti ali znižati visoko aktivnost bitk.
Takšni tehnični momenti zahtevajo tudi revizijo paradigme visoke stopnje aktivnosti v korist vsaj zamrznitve konflikta, meni strokovnjak.
»Vendar zahodne države ne morejo tega ustaviti, ker so ZDA sprožile to krizo in je ne bodo opustile in ne umirile, trenutno bi se rade samo odpočile. Pred Američani so velike politične spremembe.
Govorimo o vmesnih kongresnih volitvah, kjer republikanska večina lahko resno vpliva na zaustavitev finančnih tokov iz ZDA v podporo Ukrajini,« meni politolog.
V ZDA medtem ko v Ukrajino pošiljajo milijarde dolarjev njihovi brezdomci dobivajo finančne kazni - ker so brezdomci!
America's Finest pic.twitter.com/fFov7HJmk4
— Mickey Nosejob (@Edward_Snorton) October 21, 2022
In tretjič, nič manj pomembno po mnenju Koškina je dejstvo, da so se tudi predstavniki kijevskega režima začeli zavedati, da so v tej vojni le marionete.
Da so za ZDA kot politični establišment in najvišji voditelji države v resnici ničvredni ljudje.
An idiot at his best! https://t.co/jJApAz6GE3
— Yoda Kocbek (@JankoKocbek) October 22, 2022
»Ukrajinsko gospodarstvo je uničeno, družba pahnjena v revščino in brezizhoden položaj.
Kijevski politiki ne morejo upravljati z ničemer in zdaj preprosto sledijo navodilom, ki jim jih dajeta Washington in London.
Brezup se že zrcali na obrazih vseh pronacističnih menedžerjev, ki so zdaj na oblasti,« je zaključil strokovnjak.
Zgodovinar Jurij Rogulev je pred tem za FAN povedal, da zmaga republikancev na novembrskih volitvah v ZDA verjetno ne bo bistveno vplivala na odnose med Washingtonom in Kijevom.
Po njegovem mnenju je možno spremeniti strategijo Američanov do Ukrajine, vendar bo to povezano z notranjimi načrti in odnosi v ZDA.
In 1991, when Ukraine became independant, Ukraine Nazies, which fled at the end of World War 2 to Germany, returned to Ukraine and they immediately started to haras and murder for them unwanted people (Russians, Greek and Roma, Cinti etc). EU politicians do have 'nice' friends.
— AWReijersenVanBuuren (@awrvbnl) October 22, 2022
Mimogrede, magazin Life je že poročal, da nekaterim evropskim državam zaradi dobav Ukrajini zmanjkuje lastnih zalog streliva in orožja.
Zlasti primanjkuje topniških granat kalibra 155 mm.
NATO pakt trenutne razmere imenuje razmere povečane napetosti in zahteva - pospešitev proizvodnje.