REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Beograjski župan bi Tita preselil v Kumrovec, Jugoslovani zahtevajo postavitev častne straže pred grobnico v Hiši cvetja!

Beograjski župan bi Tita preselil v Kumrovec, Jugoslovani zahtevajo postavitev častne straže pred grobnico v Hiši cvetja!Enigma? Josip Broz Tito. Vir: Posnetek zalona, X

V maniri vsiljevanja nacionalnih tem pred lokalnimi volitvami je predsednik tedaj še začasne uprave mesta Beograd in kandidat stranke SNS za župana Aleksandar Šapić že aprila v javnost stopil z idejo o premestitvi posmrtnih ostankov nekdanjega predsednika Jugoslavije, Josipa Broza Tita, iz Hiše cvetja.

O tej ideji je tudi večkrat govoril jeseni letos.

Kot je Šapić dejal v gostovanju na televiziji Informer in nato objavil na svojem Instagram profilu, bo sprožil pobudo, da se zgodba o »Hiši cvetja enkrat za vselej konča in Josip Broz vrne v Kumrovec, od koder prihaja.«

Sama Hiša cvetja, je nadaljeval Šapić, bi morala biti kraj, kjer bodo počivali največji srbski velikani od Stepe Stepanovića, Živojina Mišića, Radomirja Putnika in drugih.

Šapić je svojo idejo predstavil na dan, ko naj bi predsednik skupščine Beograda uradno razpisal beograjske volitve.

To je le Šapićev način, kako medijsko pokriti ta dan in pobrati še kakšno politično točko. To je sramotna ideja.

In poleg tega, da njegov predlog nima nič skupnega s komunalno problematiko, po mnenju sogovornikov časnika NIN nima niti malo skupnega z realnostjo.

»To je le Šapićev način, kako medijsko pokriti ta dan in pobrati še kakšno politično točko. To je sramotna ideja,« je za NIN dejal Joško Broz, vnuk Josipa Broza.

Prepričan je, da nekdanji beograjski župan nima pravega namena dati pobudo za premestitev Brozovih posmrtnih ostankov in da kaj takega sploh ni izvedljivo.

V resnici gre za staro idejo Vojislava Šešelja, ki pa nikoli ni bila realizirana.

Medtem je tudi predsednik Srbije Aleksandar Vučić sporočil, da ideja o tem ne pride v poštev.

Nasprotno, Srbija si je je zaradi groba Josipa Broza Tita v Beogradu predvsem med neuvrščenimi državami pridobila številne simpatije.

Aleksandar Šapić in Josip Broz Tito. Vir: Posnetek zaslona, X

»Kolikor vem, je ta stavba (Hiša cvetja) pod zaščito Unesca in navsezadnje bi rad videl, da (Šapić) poskusi.

Tistega dne se bo pojavilo milijon ljudi, ki bodo branili Hišo rož.

Od Aleksandra Šapića me nič ne preseneča, ne vem pa, zakaj mu je to sploh bilo treba,« je dejal Joško Broz.

Ljudsko gibanje »Jugoslovani« pa je v odgovor na županovo pobudo te dni v Beogradu predsedniku republike in ministru za obrambo posredovalo pobudo za postavitev stalne častne straže Garde srbske vojske na grobu Josipa Broza Tita.

Pobuda je nastala po uglednih mnenjih aktivistov gibanja in na podlagi ankete, ki jo je gibanje izvedlo med Jugoslovani.

V obrazložitvi te pobude je Jugoslovansko ljudsko gibanje navedlo vrsto zgodovinskih in socioloških dejstev, zaradi katerih bi sprejetje pozitivne odločitve veliko prispevalo k umirjanju napetosti v družbi, po drugi strani pa dvignilo ugled Republike Srbije v svetu.

Titova krsta v zvezni skupščini SFRJ. Vir: Posnetek zaslona, X

»Utemeljitev pobude: Josip Broz Tito je ena najvplivnejših družbenopolitičnih osebnosti 20. stoletja.

Josip Broz Tito je bil načelnik štaba Vrhovnega poveljstva enot Narodnoosvobodilne vojske in partizanskih odredov Jugoslavije ter njegov vrhovni poveljnik.

Zaradi izjemnih dosežkov enot NOV in POJ ter domiselne strategije bojevanja je Josip Broz Tito prejel naziv maršal Jugoslavije.«

Vir: Posnetek zaslona

»Josipu Brozu Titu je naziv maršal Jugoslavije podelil AVNOJ, uradni predstavnik narodov in narodnosti Jugoslavije, kar pomeni, da je naziv maršal Josipu Brozu Titu podelil jugoslovanski narod.

Josip Broz Tito je bil vrhovni poveljnik Jugoslovanske ljudske armade, ki je veljala za nesporno vojaško silo evropske celine.«

Ljudsko gibanje »Jugoslovani« pa je v odgovor na županovo pobudo te dni v Beogradu predsedniku republike in ministru za obrambo posredovalo pobudo za postavitev stalne častne straže Garde srbske vojske na grobu Josipa Broza Tita.

»Josip Broz Tito je bil po vsem svetu zelo znan in cenjen prav zaradi svoje vojne strategije, saj je bil edini vojni voditelj svoje vojske in svojega naroda, ki vojne ni vodil iz vlade, saj je bil med boji ranjen, ter zaradi njegovega ogromnega vpliva na razvoj mednarodnih družbenopolitičnih odnosov.

Ob upoštevanju vsega navedenega in sklicujoč se, po vašem priznanju, na vaše izkušnje s spomini na Josipa Broza Tita, ki ste jih slišali pri srečanjih z zelo velikim številom tujih državnikov, vam kot predsedniku republike in vrhovnemu poveljniku vojske predlagamo, da v najkrajšem času v soglasju z Ministrstvom za obrambo sprejmete odločitev o postavitvi stalne častne straže Garde srbske vojske ob grobu Josipa Broza Tita.

Jugoslovansko ljudsko gibanje

Glavni odbor / predsednik

Đorđe Škorić,« piše v njihovi pobudi.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek