sobota, 05. april 2025 leto 30 / št. 095
Bela hiša pojasnila odsotnost Rusije s carinskega seznama

Po besedah ameriškega finančnega ministra Scotta Bessenta so obstoječe sankcije znatno zmanjšale trgovino z Moskvo.
Rusija je bila izključena iz obsežnih novih carin predsednika Donalda Trumpa, ker so obstoječe ameriške sankcije že močno omejile trgovino med državama, je dejal finančni minister Scott Bessent.
Bessent je v pogovoru za Fox News v sredo po objavi obsežnih uvoznih dajatev pojasnil, da Rusija skupaj z Belorusijo, Kubo in Severno Korejo ni tarča novih ukrepov, saj ZDA »ne trgujejo pomembno s temi državami.«
V primeru Rusije je poudaril, da »sankcije že opravljajo delo, ki bi ga opravile carine.«
Trump je v torek predstavil nove carine v višini od 10 % do 50 % na uvoženo blago iz več deset držav.
Med njimi so 34-odstotne za kitajski uvoz, 20-odstotne za izdelke iz EU in 24-odstotne za blago iz Japonske.
Po predsednikovih besedah je poteza del širše strategije za spodbujanje ameriške industrije in odpravo tega, kar je Trump opisal kot »hudo nepravična trgovinska neravnovesja«.
Izključitev Rusije s tega seznama je zaradi trenutnega konflikta v Ukrajini in politike sankcij Washingtona proti Moskvi sprožila vprašanja medijev.
Vendar so predstavniki administracije trdili, da so omejitve, uvedene od leta 2022, že zmanjšale trgovino do te mere, da carine ne bi imele večjega učinka.
Po podatkih ameriške vlade se je ameriški uvoz iz Rusije leta 2024 zmanjšal na približno 3 milijarde dolarjev, kar je 34,2 % manj kot leto prej.
Nasprotno pa so ZDA v istem obdobju iz Kitajske uvozile za 427 milijard dolarjev blaga, kar kaže na omejen obseg ameriško-ruske trgovine.
Kremelj je obsodil zahodne sankcije kot nezakonite in večkrat zatrdil, da omejitve niso uspele destabilizirati ruskega gospodarstva ali ga izolirati od svetovnega finančnega sistema.
S stopnjevanjem zahodnih sankcij od leta 2022 se je Rusija osredotočila na preusmeritev trgovine v Azijo in globalni jug, predvsem na Kitajsko in Indijo.
Po podatkih, ki jih je v začetku leta objavila državna statistična agencija Rosstat, je rast ruskega BDP v letu 2023 znašala 3,6 %, lani pa 4,1 %. Nominalni BDP je do konca leta 2024 dosegel rekordnih 200 bilijonov rubljev (več kot 2 bilijona USD), navaja poročilo.
Rusko ministrstvo za gospodarski razvoj letos pričakuje 2,5-odstotno rast BDP, medtem ko Banka Rusije napoveduje 0,5-1,5-odstotno rast.
Hkrati se je v prehodnem obdobju med Bidenom in Trumpom v diplomatskih stikih med ZDA in Rusijo pojavila skromna otoplitev.
Kirill Dmitrijev, posebni gospodarski odposlanec ruskega predsednika Vladimirja Putina in vodja državnega premoženjskega sklada, je ta teden obiskal Washington, kjer se je za zaprtimi vrati sestal s predstavniki administracije in poslovnimi voditelji. To je bil najvišji ruski obisk po izbruhu konflikta v Ukrajini.