REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Bela hiša obrnila hrbet Musku, ta jim že vrača: »Stroške Starlinka v Ukrajini naj odslej poravnava Pentagon!«

Bela hiša obrnila hrbet Musku, ta jim že vrača: »Stroške Starlinka v Ukrajini naj odslej poravnava Pentagon!«Administraciji Joeja Bidna ni všeč Muskov mirovni predlog za Ukrajino. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Najbogatejši Zemljan, ustanovitelj podjetja SpaceX in predsednik uprave podjetja Tesla, Elon Musk ne predstavlja oblasti Združenih držav Amerike, ko govori o rešitvi konflikta v Ukrajini, je dejal tiskovni predstavnik Sveta za nacionalno varnost Bele hiše John Kirby.

Kirbyja so namreč novinarji prosili za komentar (sicer lažne) novice, ki so jo lansirali ameriški mediji, češ da naj bi se ameriški milijarder pogovarjal z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom o rešitvi krize v Ukrajini.

»Dovolil bom, da gospod Musk sam razkrije podrobnosti svojih pogovorov. Toda naj bo jasno – Elon Musk ne predstavlja vlade ZDA! «, je opozoril Kirby.

Po Kirbyjevih besedah ​​bi moral »ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski sam določiti, kdaj je pravi čas za začetek pogajanj« z Rusijo.

»Ne nameravamo mu tega narekovati,« je poudaril predstavnik ameriškega predsednika Joeja Bidna.

Nato se je odzval Elon Musk, ki je prek Twitterja naznanil, da s predsednikom Putinom ni govoril o načrtu za mirno rešitev konflikta v Ukrajini.

»Ne, to ni res. S Putinom sem se pogovarjal samo enkrat, morda pred približno 18 meseci. Tema pogovora je bilo vesolje,« je Musk zapisal na Twitterju.

Pred tem je ameriški poslovnež predlagal svoj pogled na rešitev konflikta v Ukrajini.

»Ne, to ni res. S Putinom sem se pogovarjal samo enkrat, morda pred približno 18 meseci. Tema pogovora je bilo vesolje,« je Musk zanikal lažne novice, da je svoj predlog o sklenitvi miru v Ukrajini oblikoval po pogovoru s predsednikom Ruske federacije. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Musk je naštel štiri točke, ki bi lahko vodile k ukrajinsko-ruskemu miru.

Hkrati je uporabnike družbenih omrežij pozval, naj izrazijo svoje stališče do zadevnega osnutka.

Z mirovnim načrtom slavnega podjetnika se doslej strinja 58,7 odstotka anketiranih, proti pa je 41,3 odstotka.

Izvršni direktor Tesle in SpaceX Elon Musk, ki je na začetku vojne režimu v Kijevu podaril na stotine svojih satelitskih sistemov »Starlink«, (ki jih je nato uporabljala tudi ukrajinska vojska!) je prejšnji torek objavil anketo v kateri je predlagal, da naj oblast pod taktirko ukrajinskega predsednika Volodomirja Zelenskega nekoliko popusti Rusiji.

Po Muskovem načrtu naj bi Krim, ki je bil zgodovinsko že od 1783 leta del Rusije (in vse do napake sovjetskega voditelja Nikite Hruščova, ki je Krim brez utemeljenega razloga preprosto dodal Ukrajini) tudi v prihodnje ostal del Rusije in ob tem dobil še garancije za dotok vode (ki so jo Ukrajinci ob odcepitvi takoj prekinili prebivalcem Krima).

Moskva bi se obvezala, da na svojih na novo pridobljenih regijah ponovno izvede referendume, tokrat pod nadzorom OZN, Ukrajina pa bi se morala razglasiti za nevtralno državo.

Po burnih odzivih na to objavo je Musk nadaljeval s pisanjem o situaciji v Ukrajini.

Kirby je dejal, da ameriška administracija ne išče konflikta z Rusijo, češ da je »predsednik Joe Biden to zelo jasno povedal«.

Potrdil je tudi, da Washington še vedno nima namena poslati ameriških vojakov v Ukrajino.

Priznanje Jensa Stoltenberga, generalnega sekretarja NATO pakta: »Zmaga Rusije v vojni z Ukrajino bo poraz Nata, tega si ne moremo dovoliti!« Vir: Zajem zaslona, Twitter

»Naše stališče do tega se ni spremenilo. Nihče ne želi, da bi se ta konflikt prelevil v jedrsko nevarnost in ne vidimo razloga za to,« je dodal tiskovni predstavnik Bele hiše.

Po njegovih besedah ​​bi drugačen razvoj dogodkov pomenil katastrofo za vse strani, tudi za samo Rusijo.

Kirby je poudaril, da v Washingtonu na tej stopnji konflikta ne vidijo nobenih znakov, da se Kremelj pripravlja kjer koli uporabiti jedrsko ali drugo orožje za množično uničevanje.

Toda že naslednji dan je generalni sekretar NATO pakta Jens Stoltenberg trditve Bele hiše, češ da ne išče konflikta z Rusijo postavil na laž, saj je v torek dejal, da bi vojaška zmaga Rusije v Ukrajini pomenila poraz Nata.

Stoltenberg je s tem naposled priznal, kje tiči pravi izvor rusko-ukrajinskega konflikta.

Ni dvoma. To je: NATO.

Medtem pa v Odesi, starem ruskem mestu, ki še čaka na osvoboditev fotografije Elona Muska odstranjujejo z oglasnih panojev, ki so bili ustvarjeni v zahvalo poslovnežu za podporo Ukrajini.

»Oddelek za oglaševanje je odstranil fotografijo Elona Muska z reklamnih panojev, s katerimi smo se zahvalili za podporo Ukrajine,« so sporočili iz mestnega sveta.

Slika je le ena od podobnih, s podobami drugih javnih osebnosti, ki so podprle Ukrajino.

V preteklem tednu je bil Elon Musk deležen kritik v Ukrajini, ker je ponudil pogajanja in kompromis z Rusijo za preprečitev svetovne jedrske vojne.

Ukrajinska vojska pa medtem še naprej uporablja Muskov satelitski sistem Starlink.

Le da je imel v zadnjem času velike težave in menda množično ni deloval ob ofenzivnih akcijah ukrajinske vojske.

Musk je tudi nasprotoval, da bi delovanje sistema Starlink razširili na Krim.

Ob tem je dejal, da o tem ne more govoriti, ker je to vojaška skrivnost.

Ruski kanali poročajo, da ni šlo za diverzijo Muska, kot so menili mnogi, pač pa za sposobnost ruske vojske, da blokira satelitski internet v določenih področjih s pomočjo svojih naprednih elektronskih sistemov.

Toda tudi Elon Musk je že pokazal, da si ne bo dopustil žalitev.

Kot poroča CNN je Musk že sporočil, da njegovo podjetje ne more več nositi stroškov za delovanje sistema Starlink v Ukrajini.

Doslej so namreč na račun Ukrajine zapravili od 80-100 milijonov dolarjev.

Pentagon (ki je tudi glavni investitor v sistem) je pozval, da naj odslej, če želi, stroške plačuje ameriško obrambno ministrstvo.

Dokumenti, ki jih je pridobil CNN, kažejo, da je prejšnji mesec Muskov SpaceX Pentagonu poslal pismo, v katerem je dejal, da ne more več financirati storitev Starlink.

SpaceX zahteva, da Pentagon prevzame financiranje ukrajinske vladne in vojaške uporabe Starlinka, za katero SpaceX trdi, da bi do konca leta stala več kot 120 milijonov dolarjev in bi lahko stala skoraj 400 milijonov dolarjev v naslednjih 12 mesecih.

»Ne moremo več donirati terminalov Ukrajini ali financirati obstoječih terminalov za nedoločen čas,« je v septembrskem pismu Pentagonu zapisal SpaceX-ov direktor prodaje.

Pri tem gre za najpomembnejše orodje za komuniciranje ukrajinske vojske na terenu - vse ostale so namreč ruske enote veliko lažje motile.

Ukrajinska vojska je zahtevala celo 8000 novih terminalov, v uporabi pa jih je na tisoče.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek