sreda, 20. november 2024 leto 29 / št. 325
Balaševićev sin obiskal Zambijo, legendarnega Đoleta in njegovih pesmi so se spomnili z najvišjimi častmi!
Sin slavnega kantavtorja Đorđa Balaševća je odpotoval v Zambijo, kjer pa so ga ob pristanku domačini sprejeli z neverjetnimi častmi v spomin na slavnega očeta.
Balaševićevega sina so namreč po pristanku v Zambiji pričakali z najvišjimi častmi in častno gardo žandarmerije, ki se je na svoj način poklonila verzom nedavno preminulega barda.
Kot je dejal sam, je sina legendarnega Đoleta vse to še dodatno prepričalo, kako so Balaševićeve pesmi združile ves svet.
Po Ljubljani, Novemu Sadu, Podgorici, Zagrebu, Skopju ter poljskih in bolgarskih mestih je tako tudi Lusaka, glavno mesto Zambije, izkazala čast nekdanjemu veleposlaniku OZN Đorđu Balaševiću.
Njegov sin, Aleksa je odpotoval v Lusako skupaj s svojo soprogo Nikolino na posebno ceremonijo v čast njegovega očeta.
— AMG (@TheMacedon777) July 21, 2021
»Bilo je nepopisno, ob tem, da je ta dežela raj, ljudje pa so prečudoviti. Kaj reči o deželi, ki ni nikoli imela vojne ali vodila vojne? Slovesnost je potekla v najlepšem redu, imeli so svečanost in sprejem pri vladi. Veliko se je govorilo o Đoletu. Omenili so veliko stvari, k jih kot sin nisem še nikoli slišal. Govorili smo o njegovih stališčih, pesmih, po eni od konferenc pa je zambijski pianist zaigral pesem 'Noč, ko sem preplaval Donavo.' Poimenoval bi jo po enem od komentarjev, ki sem jih nato videl na svetovnem spletu - 'Noč, ko je Đole preletel ves svet',« je dejal Aleksa.
Talasi lađe lome
— milosh (@miloshXYZ) May 19, 2021
Šta srce zna o tome?
Srce je ludi husar, pijan i mlad
I te sam noći preplivao Dunav
Dubok i strašan
Oprosti velika reko
Al' ja sam morao preko
Djordje Balasevic - Noc kad sam preplivao Dunav - (Audio 1985) HD https://t.co/pEsze0gd9A pic.twitter.com/Cfqq0XtxZq
Potem je opisal, kaj se ga je najbolj dotaknilo.
»Najbolj čustven trenutek je bil, ko me je pričakala nacionalna žandermerija na letališču, s kapo mornarice in stihom 'žandara nema, koji ne zna moj lik' iz očetove skladbe. Nato je sledil sprejem v domu župana. Zares filmsko…« opisuje Aleksa, ki se zdaj trudi povezati ne samo Srbijo, pač pa celotno regijo Balkana s to ogromno državo na afriški celini.
Balaševićev sin v isti sapi občuduje ljudi, ki negujejo spomin na lik in delo slavnega Panonskega mornarja tako na Hrvaškem kot v Sloveniji ter ne le v drugih državah nekdanje Jugoslavije, ampak tudi številnih po Evropi in svetu, v katerih je nekoč prepeval Balašević...
»On je moj oče in vse to je zame največja čast, vendar je njegovo delo naše ljudsko izročilo, to je že postalo del nacionalnega zaklada, tako kot so njim tukaj diamanti ali Američanom nafta. Toda Đole pripada ljudstvu.«
— Vladimir 'zlo koje ne spava' (@vladimircicovic) July 25, 2021
Aleksa ob tem ne skriva, da je oče njega in sestri Jeleno in Jovano vzgajal tako, da ne poznajo meja med ljudmi glede nacionalnosti, rase, religijo…
»Ljudje se delijo na ljudi in neljudi. Dokazal je, na kateri strani je že v času južnoafriškega apartheida in zato me ljudje na tej strani gledajo kot na svojega,« je pojasnil Aleksa.
Panonski mornar je bil namreč prvi in edini ambasador dobre volje UNHCR s teh prostorov.
Sredi osemdesetih let prejšnjega stoletja je dobil poziv, da kot umetnik iz SFRJ obišče Južno Afriko.
Toda v to državo nikoli ni odšel, ker so bili na sprejem, kamor je bil povabljen, povabljeni – samo belci.
Đorđe Balašević pic.twitter.com/RbKmTi8xys
— Srce moje Vojvodine (@SVojvodine) July 25, 2021
Naziv veleposlanika je dobil leta 1998, ker je po vojni na svojem prvem koncertu v Sarajevu celoten zaslužek v višini 150.000 nemških mark podaril kot pomoč otrokom, žrtvam vojne v BiH.