četrtek, 16. januar 2025 leto 30 / št. 016
Avstrija bo še naprej vračala afganistanske prosilce za azil
Čeprav se je Nemčija v četrtek odločila, da bo zaradi velikega terorističnega napada v Afganistanu začasno ustavila vračanje zavrnjenih afganistanskih prosilcev za azil, bo Avstrija ostala pri "trdi liniji" in jih še naprej vračala, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.
Vsakega prosilca tako ali tako individualno preverijo glede njegovega položaja, so za APA pojasnili v notranjem ministrstvu.
Urad za tujce in azil odloča na prvi stopnji, upravno sodišče pa potem na drugi. V vsakem primeru ugotavljajo, ali je z vrnitvijo prosilca za azil morda ogroženo njegovo življenje oz. ali bi lahko bilo, so pojasnili.
Nemška kanclerka Angela Merkel je na drugi strani v četrtek po napovedala, da bodo vračanja zavrnjenih prosilcev iz Afganistana začasno ustavili, dokler ne bodo preučili varnostnih razmer v deželi pod Hindukušem. Novo varnostno sliko v Afganistanu naj bi pripravili do julija.
S tem je Merklova prisluhnila pozivom, da bi ustavili vračanja Afganistancev, potem ko je velik teroristični napad v Kabulu v sredo zahteval najmanj 90 življenj, prek 460 ljudi pa je bilo ranjenih. V napadu je bilo močno poškodovano tudi poslopje nemškega veleposlaništva v Kabulu in ubit afganistanski varnostnik veleposlaništva.
Ne bo pa prekinitev vračanja veljala za tiste, ki bodo zagrešili kazniva dejanja ali bi lahko ogrožali javno varnost - od takih, za katere varnostne službe ocenjujejo, da bi lahko pripravljali teroristični napad, do takih, ki se načrtno izogibajo ugotavljanju njihove identitete, je še napovedala kanclerka.
Na Dunaju so slednji ukrep označili za nenavadnega, saj bi morala mednarodna zaščita načeloma veljati tudi za te prosilce, če jim v domači državi grozi smrt, nečloveško ravnanje, mučenje in podobno, še navaja APA.
Iz Avstrije so sicer v prvih štirih mesecih letos vrnili 309 afganistanskih državljanov. Od tega so jim morali prisilno v Afganistan vrniti 37, 102 pa sta se vrnila prostovoljno. 168 so jih v skladu z dublinsko uredbo predali nazaj tistim državam Evropske unije, v katere so ti Afganistanci prispeli najprej. 17 Afganistancev so vrnili tudi sredi tega tedna.
Čeprav gre za relativno nizke številke, so glede na leto poprej precej visoke. V letu 2016 so v Afganistan proti njihovi volji vrnili le dva Afganistanca, še navaja APA.