nedelja, 24. november 2024 leto 29 / št. 329
Assange aretiran, velika zmaga za nasprotnike svobode govora
Britanska policija je sporočila, da so danes po sedmih letih bivanja na ekvadorskem veleposlaništvu v Londonu aretirali ustanovitelja WikiLeaksa Juliana Assangea.
Pred tem je ekvadorska vlada 47-letnemu Assangeu odvzela mednarodno zaščito.
I have just spoken to one of Julians lawyers.
— Mrs. Christine Assange (@AssangeMrs) 11 April 2019
Julian is likely to appear before a UK Magistrate within 24 hrs re (old defunct) "bail warrant"
UK likely to seek max prison term of 12 months in higher court.
Our focus is as always to STOP a U.S. Extradition!
Let's get to it!
Uradno zato, ker naj bi kršil pogoje azila, dejansko pa zato ker novi desničarski predsednik Ekvadorja ne mara Assanga in je naklonjen ZDA, ob tem pa je WikiLeaks, na katerega sicer Assange ni imel več neposrednega vpliva, nedavno javno razkril korupcijo oziroma nezakonitosti v delovanju - brata ekvadorskega predsednika.
The world needs to stand with Julian on this. This is a horror show. #FreedomOfSpeech is at stake#freedomjulianassange
— Australian Association to STOP Guardianship Abuse (@AASGAAbuse) 11 April 2019
Da bi lahko Assangea kmalu izgnali z ekvadorskega veleposlaništva, je WikiLeaks sporočil že pred tednom dni. Ob tem je navedel, da bi lahko Ekvador kot izgovor za izgon Assangea uporabil škandal okoli dokumentov INA, v katero je vpletena tudi družina sedanjega ekvadorskega predsednika, glede aretacije pa naj bi bil Ekvador že dogovorjen z Veliko Britanijo.
Dokumenti INA, ki jih je prejel ekvadorski poslanec in so bili objavljeni februarja, razkrivajo pranje denarja in primere korupcije, povezane z investicijskim podjetjem INA v davčni oazi, ki ga je ustanovil brat ekvadorskega predsednika Lenina Morena.
Pri WikiLeaksu so se takoj odzvali na dogajanje in poudarili, da je ekvadorsko veleposlaništvo povabilo britansko policijo v svoje prostore ter da je bil odvzem azila Assangeu nezakonit in v nasprotju z mednarodnim pravom.
@Jeremy_Hunt the UK Foreign Secretary just on BBC News stating that once @Lenin Moreno took over as President in Ecuador
— Mrs. Christine Assange (@AssangeMrs) 11 April 2019
he collaborated & worked hard for years with the UK to get Julian into their hands for this US Extradition #Torture#Isolation #Gagging#Lies
Agencija Ruptly je objavila posnetke aretacije, na katerih je videti razburjenega Assangea, ki ga več moških s stopnišča v poslopje veleposlaništva dobesedno odnese v policijsko vozilo.
Britanski notranji minister Sajid Javid je ob potrditvi aretacije poudaril, da ni nihče nad zakonom. Ekvadorju se je zahvalil za sodelovanje.
Julian Assange je na ekvadorskem veleposlaništvu bival od leta 2012 in se s tem predvsem v strahu pred izročitvijo ZDA izogibal aretaciji.
Kot je pojasnil ekvadorski predsednik Lenin Moreno, so Assangeu azil odvzeli, ker je večkrat kršil mednarodne konvencije.
Julian Assange is a journalist and publisher persecuted by the US government for publishing information in the public interest. He is a citizen of Australia and Ecuador. His arrest today in UK should be denounced by media, journalists and all who believe in a free press. pic.twitter.com/44wBclWK4o
— Eva Golinger (@evagolinger) 11 April 2019
Po poročanju ruskih medijev naj bi Ekvador od Velike Britanije dobil zagotovila, da Assangea ne bodo izročili državi, kjer bi ga lahko doletela smrtna kazen – to pa bi lahko bile ZDA.
Veliko vprašanje pa je, ali so ta zagotovila tudi resnična, še posebej zaradi tajne obtožnice, ki jo imajo v ZDA že spisano zoper Assanga. Zato je aretacija Assanga velik udarec za svobodo govora.
WikiLeaks je namreč z objavo številnih tajnih dokumentov razkril pravo ozadje in nečednosti delovanja številnih držav in njihovih tajnih služb - predvsem pa ZDA in Velike Britanije.
Na Scotland Yardu so pojasnili, da so Assangea aretirali na podlagi naloga iz junija 2012, ki ga je izdalo londonsko sodišče, ker se tedaj ni udeležil tam predvidenega zaslišanja, s čimer je kršil določila pogojnega izpusta. Vse skupaj pa se je začelo zaradi povsem neutemeljenih obtožb o posilstvu, ki jih je Švedska medtem že zavrnila.
BREAKING: #Assange removed from embassy - video pic.twitter.com/qsHy7ZVPg5
— Ruptly (@Ruptly) 11. април 2019.
Assange je sedaj v policijskem pridržanju na eni izmed londonskih policijskih postaj, takoj ko bo mogoče, pa ga bodo privedli pred pristojno westminstrsko sodišče. To naj bi se zgodilo že danes. Grozi mu kazenski pregon zaradi kršitve pogojnega izpusta.
Odgovorna urednica Wikileaksa Kristinn Hrafnsson pa je v sredo sporočila tudi, da je Assange, vse odkar je v Ekvadorju predsedniški položaj leta 2017 prevzel Moreno, živel kot v Trumanovem šovu, saj da so ga stalno nadzirali. Prav tako naj bi osebje veleposlaništva fotokopiralo pravne dokumente Assangeovega odvetnika Aitorja Martineza.
Po prepričanju WikiLeaksa so ZDA sodelovale z Ekvadorjem, dokumente, pridobljene na veleposlaništvu pa da so zelo verjetno delili z administracijo ameriškega predsednika Donalda Trumpa. Pri WikiLeaksu so ob tem še zatrdili, da se jih je izsiljevalo s posnetki Assangea, ki da naj bi pristali v rokah neke skupine v Španiji, ta pa naj bi zahtevala tri milijone dolarjev, da se jih ne objavi.
Assangeu, ki je odgovoren za objavo zaupnih depeš ameriških diplomatov in State Departmenta ter Pentagona, tudi o grozodejstvih ameriških vojakov in njihovih zločinih v Iraku ter drugje po svetu grozi predaja ZDA, kjer bi se moral soočiti z več obtožbami.
Pred sedmimi leti se je na ekvadorsko veleposlaništvo sicer zatekel v izogib izročitvi na Švedsko, kjer so ga obtožili posilstva, vendar so obtožbe o posilstvu na Švedskem medtem že umaknil.
SOS:Aussies if you have any sense of Humanity left in you, any Shred of Decency left in you,
— The Solitary Reaper (@YonSolitary) 11 April 2019
FILL THE STREETS
Friday 12April MASS RALLY 4PM Melbourne StateLibrary
I am Julian.
You are Julian
We are JulianAssange #ProtectJulian #MarchForJulianAssange #NoExtraditionToUSA pic.twitter.com/JvMSNKFxZn
Odvetnica Švedinje, ki je Assangea leta 2010 obtožila posilstva, je danes sporočila, da bo v imenu svoje klientke švedsko tožilstvo zaprosila, da vnovič odpre primer. »Storili bomo vse, kar je v naši moči, da vnovič odpremo švedsko preiskavo, da bi tako lahko Assangea izročili Švedski in mu tu sodili za posilstvo. Moja klientka ima upanje, vse dokler primer ne bo zastaral,« je dejala odvetnica Elisabeth Massi.
never forget whose side the Police are on
— Peter Caldwell (@peterC1947) 11 April 2019
Vendar veliko indicev kaže, da je tudi ta primer »posilstva« povsem izmišljen in da gre verjetno za povsem klasično metodo tajnih služb, ki ob lovu na pomembne tarče uporabljajo tudi dekleta, ki svoje žrtve zvabijo v past.
Suzie Dawson just shared this image from Julian’s mother that captures Julian’s courage and spirit in the face of his arrest.
— Ann Batiza (@AnnBatiza) 11 April 2019
We are with you, Julian and Christine!#FreeJulian livestream roundtable#Unity4J https://t.co/fTzWrA2r6K pic.twitter.com/LNYEOA65w9