REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Argentinski predsednik odstavil šefico diplomacije po glasovanju o ameriškem embargu Kubi v ZN

Argentinski predsednik odstavil šefico diplomacije po glasovanju o ameriškem embargu Kubi v ZNJavier Milei je dejal, da Argentina »kategorično nasprotuje kubanski diktaturi«. Vir: Posnetek zaslona, X

Argentinski predsednik Javier Milei je zamenjal zunanjo ministrico Diano Mondino, potem ko je Argentina v Združenih narodih glasovala za odpravo ameriškega gospodarskega embarga Kubi.

Milei je dejal, da Argentina »kategorično nasprotuje kubanski diktaturi« in bo še naprej obsojala vse »režime«, ki kršijo človekove pravice, poroča BBC.

»Država gre skozi obdobje globokih sprememb in ta nova faza zahteva, da naš diplomatski zbor v vsaki odločitvi odraža vrednote svobode, suverenosti in osebnih pravic, ki so značilne za zahodne demokracije,« je dejal Milei v izjavi.

Po poročanju BBC so se napetosti med argentinskim predsednikom in zunanjim ministrstvom v zadnjih mesecih povečale, čeprav je Mondinova v tujini odigrala pomembno vlogo pri umirjanju napetosti po več kontroverznih izjavah razvpitega argentinskega predsednika.

Argentina je bila namreč ena od 187 držav, ki so v sredo podprle nezavezujočo resolucijo ZN, medtem ko sta bili ZDA in Izrael edini državi, ki sta glasovali proti.

Pod prejšnjo vlado je imela Argentina tesne odnose s Kubo in je podpirala odpravo gospodarskega embarga, ki so ga uvedle ZDA v šestdesetih letih prejšnjega stoletja, ko je Kuba sprejela komunizem.

Kuba je v zameno dosledno podpirala argentinske zahteve po suverenosti nad Falklandskimi otoki, zaradi katerih sta bili Velika Britanija in Argentina leta 1982 v vojni.

Ameriški trgovinski embargo je bil prvič uveden leta 1962 na vrhuncu revolucije na Kubi, ki je na oblast pripeljala Fidela Castra.

Washington je hotel prisiliti otok, da zavrne Castrovo socialistično politiko ter sprejme kapitalizem in zahodno demokracijo.

Vendar embargo ni dosegel tega cilja, hkrati pa je povzročil trenja med Washingtonom in njegovimi sosedami v regiji.

Medtem v Argentini potekajo srditi protesti, saj so se deset mesecev po vzponu neoliberalne vlade delavci organizirali in v izogib nadaljnjemu predvsem gospodarskemu kaosu v državi zahtevajo strmoglavljenje Javierja Mileija.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek