REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ameriški Slovenci v Pensilvaniji ponovno počastili praznik sv. Jožefa

Ameriški Slovenci v Pensilvaniji ponovno počastili praznik sv. JožefaSv. Jožef

Katoliška cerkev sv. Jožefa v Bethlehemu v ameriški zvezni državi Pensilvanija je za praznik zavetnika ponovno odprla svoja vrata za ameriške Slovence v nekoč cvetočem industrijskem mestu, čeprav jo je pred desetimi leti tedanji škof zaprl skupaj s številnimi drugimi podobnimi etničnimi cerkvami.

Škof Edward Cullen je zaradi pomanjkanja duhovnikov in sredstev za vzdrževanje poslopij leta 2008 odredil konsolidacijo in zaprl oziroma združil skupaj 47 etničnih far.

Med njimi madžarske, slovaške, italijanske in poljske. Vsi se z odločitvijo niso sprijaznili, še najmanj potomci slovenskih priseljencev, ki so sami zgradili leta 1917 odprto cerkev sv. Jožefa.

Na pobudo profesorja univerze Lehigh Stephena Antalicsa so se pritožili v Vatikan in presenetljivo deloma zmagali. Cerkev je ostala odprta, vendar le za maše ob prazniku zavetnika in pogrebe.

Vsi se z odločitvijo o zaprtju cerkve leta 2008 niso sprijaznili, še najmanj potomci slovenskih priseljencev, ki so sami zgradili leta 1917 odprto cerkev sv. Jožefa

Fara je bila sicer skupaj z drugimi združena v faro Inkarnacije našega gospoda v poslopju nekdanje slovaške cerkve Sv. Cirila in Metoda. Duhovnik te fare, ki je v soboto vodil mašo, David Kozak je po novem pripravljen odkleniti vrata cerkve tudi za krste.

Kozak je sicer med pridigo pohvalil zavetnika cerkve in ga primerjal z delovnimi priseljenci v Bethlehem, ob tem pa tudi poudaril, da so poslopja sicer pomembna in lepa, vendar je najpomembnejša vera ter spomnil, da je bil sv. Jožef ubogljive narave.

Udeleženci maše, ki jo je pomagal voditi tudi newyorški frančiškan iz slovenske cerkve sv. Cirila Martin Krizolog, so poudarili, da bodo prišli skupaj tudi prihodnje leto.

Ob 10. obletnici "zaprtja" je prvič doslej v več kot 100-letni zgodovini cerkve potekala tako imenovana "polka maša", ki jo je v 70. in 80. letih prejšnjega stoletja populariziral duhovnik slovenskega rodu Frank Perkovich.

Kot pove že samo ime, mašo zaznamuje polka glasba in petje, za kar so v Bethlehemu poskrbeli slovaški pevci iz skupine Tatra in ansambel "The Changing Times".

Po maši je bil pripravljen tradicionalni sprejem, ki so se ga udeležili tudi predstavniki edine slovenske evangeličanske cerkve v ZDA sv. Janeza, ki je prav tako v Bethlehemu.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek