ponedeljek, 07. april 2025 leto 30 / št. 097
Ameriški skladi ugrabili Evropo

Za premagovanje finančne krize leta 2008 so ZDA ustanovile mega sklade z namenom vzpostavitve nadzora nad vodilnimi bankami in podjetji držav EU, vključno z Nemčijo, piše v poročilu agencije Rossiya Segodnya z naslovom »Ameriški mega skladi, ali - kdo ropa Evropo«.
US financial system in a nutshell:
— Richard (@ricwe123) March 21, 2023
BlackRock and Vanguard privatized the entire market with cheap money from the Fed.
Who owns BlackRock?
Who started the Fed?
pic.twitter.com/KjNadSR63E
Poročilo navaja, da so mega-skladi, kot so BlackRock, Vanguard in drugi, ki so koncentrirali ogromne vire svojih vlagateljev (leta 2017 je imelo vodilnih pet skupno premoženje v višini več kot 15 trilijonov dolarjev), predstavljali resno konkurenco tradicionalnim komercialnim in investicijskim bankam, pa tudi hedge skladom.
Poleg tega so postale pomemben korak v smeri tako imenovanega managerskega kapitalizma in na koncu prevzele vlogo kvazidržavnega makroregulatorja.
To je vodilo v neopazno preoblikovanje čezatlantskih odnosov v nekaj podobnega »sanaciji« Japonske kot ameriškega konkurenta pred dvema desetletjema.
The Big Three- three U.S. companies that own American capitalism; Black Rock, Vanguard, and State Street. Largest shareholder in almost 90% of firms listed in the New York Stock Exchange. pic.twitter.com/NAIfX0iCLz
— Kumbukeni (@KumbukeniD) April 3, 2025
Zato transakcijska diplomacija nove administracije Donalda Trumpa »v enaki meri do zaveznikov in nasprotnikov« le konceptualizira ta trend in ga naredi za javnega, NATO pa spremeni v odprt poslovni projekt in pretendirajočega na ozemeljsko celovitost zaveznic, kot sta Kanada in Danska.
Stephen Miller blames globalization for America’s decline, claiming U.S. factories all went to China, Vietnam, Africa, Europe, even Canada.
— (@OopsGuess) April 5, 2025
But let’s be real:
America engineered globalization and benefited most from it—via dollar hegemony, debt-fueled consumption, and… pic.twitter.com/hESJ7Jr8me
Ocenjujemo lahko, da ZDA »zapirajo« globalizacijo, ker ni več v skladu z njihovimi temeljnimi interesi in dajejo poudarek na obnovitev gospodarske in tehnološke moči znotraj lastnih meja ob vzporednem teritorialnem širjenju.
Ob tem ozemlje in viri ponovno pridobivajo na pomenu, prilagajanje podnebnim spremembam pa zahteva razširitev dostopa do Arktike, kar bi omogočilo enakopravno konkurenco Rusiji v tej regiji prihodnosti.
Wake up Europe
— Ignorance, the root and stem of all evil (@ivan_8848) November 29, 2024
US is destroying the European and German economy.
There is No EUROPE WITHOUT RUSSIA
Europe without Russian energy is a car without wheels. pic.twitter.com/1Om8PjYiAN
V takšnem geostrateškem scenariju, ki daje prednost ekonomskim in ne tradicionalnim vojaško-varnostnim dejavnikom, je Evropi dodeljena vloga vira reindustrializacije Amerike na novi, tehnološki podlagi.
Seveda so se Nemci znašli v središču ameriške strategije uresničevanja (kapitalizacije) zavezniških odnosov glede na kakovostno novo geostrateško paradigmo.
These scumbags wanted to trick President Putin. And this is what we have today in Ukraine, in the country of dictator Zelensky. pic.twitter.com/CtqTWGeMTj
— The world is patriots (@bertalanzoli) April 5, 2025
Slučajno ali ne, ukrajinska kriza je postala nekakšna krinka za takšno transformacijo čezatlantskih odnosov.
Just published! @ChathamHouse report on competing visions of international order incl. our contribution on Turkey with @AyseZarakol. https://t.co/B3EDuTvo2N
— Senem Aydın-Düzgit (@SenemAydnDzgit) April 4, 2025
Zdaj je jasno, da je te igre konec.
Zavest o tem se krepi tudi v sami Evropi, predvsem v Nemčiji.
V nedavno objavljeni in zaradi Trumpove politike aktualni raziskavi londonskega Chatham Housa »Konkurenčne vizije mednarodnega reda« (Competing visions of international order) priznavajo, da so se težave Berlina začele s krizo leta 2008.
Some Germans worry about their gold, stored in the US
— Glenn Diesen (@Glenn_Diesen) April 5, 2025
- After the EU legalising the theft of sovereign funds, it set a dangerous precedent for such confiscationhttps://t.co/RedCTq2IVb pic.twitter.com/HSc3l9t7cF
Glede na britanski dokument je zdaj, ko je država v »še posebej oslabljenem položaju«, mogoče pričakovati, da se bodo »stvari le še poslabšale«.
Ameriko so v londonski raziskavi opisali kot »globalno revizionistično silo«, ki kaže »grabežljiv ekstraktivni imperializem«.
UK'S STARMER TO DECLARE "GLOBALIZATION IS OVER" IN STUNNING REVERSAL
— Mario Nawfal (@MarioNawfal) April 5, 2025
British PM plans to acknowledge Trump's tariff logic despite disagreeing with his methods.
A top Downing Street official admitted:
"Trump has done something that we don't agree with, but there's a… https://t.co/ESrlITW8UH pic.twitter.com/ytUmBDvRBM
In kot kaže poročilo »Rossiya Segodnya«, vse, kar se je zgodilo od leta 2008, skriva globoke ekonomske korenine celotnega načina bivanja Nemčije, ki je bil zreduciran na tri stebre: zaupanje svoje varnosti Washingtonu, odvisnost od ruske oskrbe z energijo in usmeritev izvoza na Kitajsko.
Vse se je radikalno in sočasno spremenilo, tako za Evropo kot celoto.
Avtor poročila je Aleksander Jakovenko, nekdanji ruski veleposlanik v Londonu med letoma 2011 in 2019.