REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ameriški senator: Zahod osupel zaradi šibkosti lastne vojaške industrije

Ameriški senator: Zahod osupel zaradi šibkosti lastne vojaške industrijeVojna v Ukrajini zahteva še veliko več denarja, je dejal republikanec Jim Risch. Vir: Posnetek zaslona, X

Spopad v Ukrajini je razkril težave z vojaško-industrijsko proizvodnjo na Zahodu, ki jih je treba obravnavati, je dejal 81-letni ameriški senator Jim Risch iz Idaha.

Risch je republikanec v senatnem odboru za zunanje odnose.

»Mislim, da so nas vse osupnile slabosti in luknje v naši industrijski proizvodnji, ko gre za obrambo. Storiti moramo več,« je dejal Risch na javnem forumu Nata v Washingtonu.

Senator iz Idaha je govoril v okviru panela z naslovom »Krepitev čezatlantske povezave«, na katerem so sodelovali tudi češki predsednik Petr Pavel, danska premierka Mette Frederiksen in estonska premierka Kaja Kallas.

Risch je opozoril, da so se vse članice zavezništva že leta 2014 strinjale, da bodo za obrambo namenile vsaj dva odstotka BDP, nekatere države pa te obveznosti še vedno niso izpolnile.

»Iskreno povedano, zdaj, ko se je to zgodilo, sta verjetno dva odstotka premalo,« je dodal, ko je imel v mislih šibkost zahodne vojaške industrije in vojno med Rusijo in Ukrajino.

ZDA in njihovi zavezniki so v Ukrajino poslali orožje, strelivo in opremo v vrednosti več deset milijard dolarjev, z dobavami pa so začeli že pred začetkom ruske vojaške operacije.

Ukrajinski voditelj Vladimir Zelenski je pred kratkim opozoril, da ima Kijev 14 brigad, vendar nima orožja zanje, dokler strelivo in orožje Zahod ne pošlje.

Spodaj lahko vidimo, kako Zelenski na ulicah in v avtobusih naskokuje človeški material za frontni mlin za meso...

V nasprotju z Rusijo imajo članice Nata težave pri povečevanju vojaško-industrijske proizvodnje, kar postavlja pod vprašaj njihovo sposobnost obnavljanja izčrpanih arzenalov, kaj šele oboroževanja Kijeva, »dokler bo potrebno«.

»Proizvodnja je pomembna. Proizvodnja je odvračilni dejavnik,« je v torek na srečanju proizvajalcev orožja med vrhom Nata dejala namestnica ameriškega obrambnega ministra Kathleen Hicks.

Trdila je, da lahko zahodne države hitro zgradijo »arzenale demokracije«, ker naj bi njihovi politični sistemi spodbujali inovacije in transnacionalno sodelovanje, medtem ko »avtokratski« sistemi, kot sta Rusija ali Kitajska, ne.

Bela hiša je ukrajinski odprti program financiranja predstavila kot potencialno priložnost za ustvarjanje novih »dobrih, ameriških delovnih mest« v vojaški industriji.

A po poročanju ameriških medijev, čeprav so podjetja, kot so Raytheon, General Dynamics in Lockheed Martin, dosegla neverjetne dobičke, širitev proizvodnih zmogljivosti in zaposlovanje novih delavcev poteka počasi.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek