REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ameriški mediji: Kitajski lovci proti francoskim Rafalom doživeli svoj »DeepSeek« trenutek

Ameriški mediji: Kitajski lovci proti francoskim Rafalom doživeli svoj »DeepSeek« trenutekIncident v Kašmirju je pokazal potencial Kitajske kot izvoznice orožja, piše »Bloomberg«. Vir: Posnetek zaslona, X

Potem ko je Pakistan sporočil, da je s pomočjo kitajskih letal J-10C sestrelil pet indijskih lovcev, vključno s tremi francoskimi Rafali, MIG-29 in Su-30, so delnice Dassaulta, podjetja, ki proizvaja »Rafale«, padle, kitajske pa so poskočile za več kot 20 odstotkov.

Dogodke v Kašmirju so mnogi pozdravili kot še en »DeepSeek« trenutek za Kitajsko. Tokrat v obrambi, piše Bloomberg.

Med letoma 2020 in 2024 je Kitajska predstavljala le 5,9 odstotka svetovnega izvoza orožja, v primerjavi s 43 odstotki ZDA, kažejo podatki Mednarodnega inštituta za raziskave miru.

Poleg tega skoraj dve tretjini kitajskega izvoza gre v Pakistan.

Zdaj, glede na dogajanje v Kašmirju, obstaja velika verjetnost, da bo Kitajska kmalu lahko prigrabila dober kos ameriške »pogače« s prodajo svojih lovcev in raket Globalnemu jugu.

Država je že tako glavni dobavitelj orožja v Zahodno Afriko, saj kar 36 odstotkov celotnega uvoza tja prihaja iz Kitajske.

In afriški trg je donosen posel – Dassault je tam »zaslužil« 17 odstotkov svojih prihodkov.

Francoski Dassault in nemški Rheinmetall sta trenutno v ognju – zahvaljujoč evropskim prizadevanjem za oboroževanje in opozorilom Bele hiše, naj se ne zanašajo več na ameriško zaščito.

Toda po poročanju »Bloomberga« je eden od razlogov, zakaj se ta evropska podjetja dobro odrežejo, ta, da jih ni veliko.

Evropa se je desetletja zanašala na ZDA, obrambna industrija pa je zdaj v procesu prestrukturiranja. Kitajska je ta proces zaključila v 2010-ih, ko je zmanjšala uvoz ruskega orožja.

Za izvoznike orožja ni boljše reklame kot uspeh v konfliktu.

Tako se je obrestovalo dolgoletno prijateljstvo Kitajske s Pakistanom – Islamabad je odlično oglasil vojaško moč Pekinga, zaključuje »Bloomberg«.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek