REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ameriški general: Da bi zmagala v vojni, mora Ukrajina kopirati ideje nacistične Nemčije iz leta 1944!

Ameriški general: Da bi zmagala v vojni, mora Ukrajina kopirati ideje nacistične Nemčije iz leta 1944!Volkssturm: Nekdanji poveljnik ameriških sil Ben Hodges je Tretji rajh izpostavil kot zgled v spopadu z Rusijo. O tem, kaj njegova primerjava pomeni očitno ni niti pomislil… Vir: Posnetek zaslona, X

Ukrajinska vlada mora preučiti, kaj je Nemčija naredila v drugi svetovni vojni, da bi imela možnost proti Rusiji, pravi Ben Hodges, nekdanji poveljnik sil ameriške vojske, nameščenih v Evropi.

Hodges, ki se je leta 2017 upokojil kot generalpodpolkovnik, že dolgo odkrito podpira Ukrajino. V intervjuju z avstralskim YouTuberjem Perunom, objavljenim konec tedna, je večkrat navedel primere iz druge svetovne vojne, da bi dokazal, da lahko Kijev še vedno premaga Rusijo v vojni.

O tem, kaj njegova primerjava pomeni očitno ni niti pomislil…

»Morali bodo povečati proizvodnjo streliva in orožja v Ukrajini,« je dejal Hodges. »Nekatere od teh stvari se že dogajajo, vendar je mogoče, ko ste v vojni, povečati proizvodnjo, tudi če ruski izstrelki padajo na vaša mesta.«

»Mislim, pomislite, kaj je Nemčija naredila leta 1944. Proizvodnja letal za Luftwaffe je dosegla vrhunec leta 1944. To je po več kot dveh letih nenehnega bombardiranja s strani kraljevih zračnih sil in zračnega korpusa ameriške vojske, ki so bombardirali nemška mesta. Kljub temu se je nemška proizvodnja letal povečala. Zato menim, da lahko Ukrajina to stori z nekoliko izboljšano učinkovitostjo. Nekatera zahodna podjetja že pomagajo,« je poudaril.

O tem, kaj njegova primerjava pomeni očitno ni niti pomislil…

Kajti edina težava tega načrta je v dejstvu, da je tudi nacistična Nemčija – vojno na koncu kljub opisanim naporom – izgubila.

Velik del ukrajinskega vojaško-industrijskega kompleksa je bil sicer že doslej uničen zaradi ruskega bombardiranja v zadnjih 20 mesecih, zaradi česar se je Kijev moral zanašati na Zahod za vse, od pušk do tankov, topništva in bojnih letal.

Ker pa se zaloge Nata bližajo izčrpanju, so ZDA in njihovi zavezniki predlagali okrepitev domače vojaške industrije Kijeva.

Vendar pa so primerjave Ukrajine z Nemčijo iz druge svetovne vojne nerodne iz več razlogov.

Moskva je vlado Vladimirja Zelenskega večkrat opisala kot »nacistični režim«, pri čemer je opozorila na namerno nacistično simboliko enot, kot je »Azov«, kot tudi na uradno poveličevanje sodelavcev nacizma med drugo svetovno vojno, kot je Stepan Bandera.

Volkssturm in Hitler
Volkssturm. Vir: Posnetek zaslona, X

Ukrajinske oborožene sile so sprejele tudi številne oznake, ki jih je uporabljal nemški Wehrmacht, pa tudi značke SS in njihovih divizij.

Ob tem si ameriški general želi še oblikovanje ukrajinskega »Volkssturma«, v katerega so Nemci ob koncu druge svetovne vojne novačili mlade in stare prebivalce.

»Ukrajina mora popraviti svoj naborniški sistem in spraviti te zdrave, za boj sposobne moške in ženske v uniforme,« je ameriški general povedal Perunu.

Njegove pripombe so se pojavile, ko je ukrajinski parlament razpravljal o razširitvi vpoklica v vojsko na ženske, da bi nadomestil izgube, ki so nastale med spodletelo poletno protiofenzivo.

Prejšnji mesec je ruska obveščevalna agencija SVR trdila, da so zahodni podporniki Ukrajine, zlasti ZDA in Združeno kraljestvo, zahtevali mobilizacijo tako žensk kot moških, starih od 17 do 70 let.

Edina težava tega načrta je v dejstvu, da je tudi nacistična Nemčija – vojno na koncu kljub naporom – izgubila.

To je spodbudilo primerjave s septembrom 1944, ko je Adolf Hitler odredil ustanovitev milice Volkssturm.

Te enote, sestavljene iz komaj izurjenih civilistov, so v spopadih z zavezniškimi silami utrpele grozljive izgube, ne da bi to kakor koli vplivalo na izid vojne.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek