nedelja, 19. januar 2025 leto 30 / št. 019
Ameriški analitik razkril kruto resnico: »Ukrajina nima realne poti do zmage nad Rusijo!«
Medtem ko večina zahodnih medijev in agencij, od katerih ponižno prepisuje tudi večina slovenskih novinarjev in komentatorjev vzneseno poroča o vedno novih »uspehih« ukrajinske vojske, nekateri ameriški komentatorji razkrivajo kruto resnico.
Daniel L. Davis, »višji sodelavec za obrambne prioritete« na znanem portalu »1945« in nekdanji podpolkovnik v vojski ZDA, ki je bil štirikrat napoten na bojna območja in je avtor knjige »Enajsta ura leta 2020 v Ameriki« je to storil v svojem zadnjem članku.
Naslov njegovega članka je »Kruta resnica: Ukrajina nima realne poti do zmage nad Rusijo«.
In kaj to pomeni?
In my latest @19_forty_five, I examine the news that Ukraine will receive F16 fighters sometime next year. Tho the plane is an effective platform, there are too few of them and too many Russian countermeasures. It won't be a "game changer". I explain why https://t.co/Cqsr0Tw4v3
— Daniel L. Davis (@DanielLDavis1) August 22, 2023
»To pomeni, da je skoraj gotovo, da si Ukrajina nikoli ne bo priborila svobode na bojišču. Da bi ohranil ozemlje, ki ga trenutno ima, in da bi preprečil izgubo ozemlja, se mora Kijev sprijazniti s surovo realnostjo, da je zdaj najpreudarneje doseči zamrznitev konflikta in začeti pogajanja za končanje vojne.
Z ukrajinskimi oboroženimi silami (UAF), ki se bližajo popolnemu taktičnemu zavzetju Urožina in Robotina ter so se na treh mestih ustalile na ruski strani reke Dneper, podporniki Kijeva trdijo, da je njihova ofenziva končno obrodila sadove. Upajo, da bo operacija vendarle dosegla obalo Azova.
Gledano s strateškega ali celo operativnega vidika pa so bili stroški za UAF pri pridobivanju teh 'dobičkov' veliko višji od koristi, ki jih prinašajo.
Kot kažeta prvi in drugi del te kratke serije, za Ukrajino ni racionalne poti do vojaške zmage. Dlje kot bosta Kijev in Washington ignorirala to bolečo resničnost, večja bo škoda, ki bo nesmiselno povzročena prebivalcem Ukrajine, in več ozemlja bi lahko odstopila v morebitni sklenitvi miru s pogajanji. Čas je, da damo prednost diplomaciji in poiščemo rešitev s pogajanji,« opozarja Daniel L. Davis.
US Ukraine/Russia war policy must chg in light of Kyiv's failed offensive, which is effectively over. We gave UKR a chance, but the task was too great. It's now time to consider other options, including a negotiated settlement. I explain why @19_forty_five https://t.co/VsrD5P44Hl
— Daniel L. Davis (@DanielLDavis1) August 16, 2023
Nekateri sicer še vedno upajo na pridobitev bolj kakovostne zahodne vojaške opreme.
Prejšnji teden je administracija Joeja Bidna objavila, da zahteva dodatnih 24 milijard dolarjev za Ukrajino, večina od tega naj bi bila dobava novega orožja in streliva.
Russia invaded Ukraine on 24 February 2022… Two days later Biden approved $350 million in aid.
— Pelham (@Resist_05) August 17, 2023
It’s been 10 days since the Maui fires and he has sent $1.9 million ($700 per household) to Lahaina. pic.twitter.com/Rkj484cZ5w
Drugi opozarjajo na pripravljenost Amerike, da Ukrajini v razmeroma bližnji prihodnosti zagotovi bojna letala F-16 (precej manjših in slabše oboroženih od sodobnih ruskih), saj je še več dokazov, da se bodo stvari obrnile.
Vtis, ki ga ima večina analitikov in strokovnjakov, je, da ko bo ukrajinska vojska imela določeno število sodobnega orožja in bo dovolj njenih sil opravilo napredno Natovo usposabljanje, se bodo lahko kosali z Rusijo in jo nato tudi premagali.
'F*CK YOU!' Maui residents TORCH Joe Biden after he finally shows his face 13 DAYS after deadly wildfires. And offering residents 700 bucks while Ukraine gets tens of billions. pic.twitter.com/53cqAraP9N
— USA Features Media (@UsaFeatures) August 22, 2023
»Na žalost ta prepričanja razkrivajo pomanjkanje razumevanja, kako se vojne vodijo in zmagujejo. Človeška razsežnost je tista, ki določa izid vojn, ne bojna orodja. Na tej fronti je UAF morda že utrpela nepopravljivo izgubo.
Težava ni več v opremi. Ne gre niti za usposabljanje, pa naj bo dobro ali slabo. Najpomembnejši del potenciala ukrajinske vojske za vodenje vojne so človeški viri. Po razkritih ameriških obveščevalnih podatkih je ukrajinska vojska do aprila izgubila približno 130.000 ubitih in ranjenih. Število je verjetno skokovito naraslo od začetka njihove ofenzive 5. junija. Posebej škodljiva za Ukrajino je bila izguba njenih najbolj izkušenih enot, ki jih je izuril NATO.
Takšne izgube bo vedno težje nadomestiti. Vse manj ukrajinskih moških je ostalo za mobilizacijo, vse več pa jih beži iz države ali plačujejo podkupnine, da bi se izognili temu, kar mnogi vidijo kot nesmiselno žrtvovanje svojih življenj.«
»Z izgubami, ki jih je utrpela že v skoraj letu in pol intenzivnih spopadov — in neuspehom sedanje ofenzive, da bi izpolnila celo vmesne cilje — je zelo malo možnosti, da bo Ukrajina v bližnji prihodnosti lahko zgradila novo ofenzivno zmogljivost.
Za ponovno vzpostavitev verodostojne bojne sile bi lahko trajala generacijo, pa tudi to bi bilo mogoče le z neprekinjenim obdobjem miru in zagotavljanjem celotnega kompleta oklepnih vozil, skupaj s strelivom in potrebno logistiko,« je prepričan Davis.
MEDIA BLACKOUT IN UKRAINE?
— DD Geopolitics (@DD_Geopolitics) August 22, 2023
Due to the heavy losses of the Armed Forces of Ukraine and the lack of results on the battlefield, Kiev banned foreign journalists from being on the front line - the Swiss edition of Le Temps.
According to them, only Commander-in-Chief of the Armed… pic.twitter.com/F8kCxHRqSH
Od danes, tudi če bi bila ukrajinska vojska v celoti opremljena z opremo in uživala podporo ameriške vojske, ta zmanjšana zmogljivost njihovih preostalih vojakov pomeni, da bi verjetno delovali tako, kot so v zadnjih osmih mesecih.
Podporniki Kijeva se zagotovo ne bodo strinjali s to izjavo, temveč bodo trdili, da bi bili uspešni, če bi prej imeli le več opreme in streliva, navaja avtor.
Toda kot so pokazali prejšnji deli te serije, so bile strateške odločitve, ki so jih sprejeli najvišji ukrajinski voditelji, in včasih slaba taktika, ki so jo uporabljali vojaki, v središču ukrajinske nezmožnosti zmage na bojišču, odgovarja Davis svojim kritikom.
Več opreme in streliva bi zagotovo povečalo uničujočo moč ukrajinskih sil, vendar ni dokazov – na sedanjem bojišču ali v vojaški zgodovini –, da bi to lahko spremenilo izid.
Zahod na splošno in zlasti Združene države so Ukrajini prispevale ogromne količine vojaške pomoči.
Skupaj z velikim številom žrtev, ki jih je utrpela Ukrajina, je to hladna in trda resnica: Ni razumne podlage, na temelju katere bi lahko trdili, da bo Kijev po vseh izgubah ustvaril zmogljivost, ki presega tisto, kar so Ukrajinci pokazali doslej, navaja avtor.
»Samoumevno je, da si nihče v nezasedeni Ukrajini ne želi takšnega izida. Zavrnitev iskanja cilja s pogajanji pa pomeni izbrati pot, ki bo verjetno neuspešna – verjetno bo povzročila smrt še več deset tisoč ukrajinskih moških ter več mest in ozemelj, ki bodo padla pod ruski nadzor.«
»Ameriška nacionalna varnost in gospodarska blaginja morata biti v središču vsake politike, ki jo Washington izvaja. ZDA so prispevale dobrih 100 milijard dolarjev in pošiljale na tisoče oklepnih vozil, milijone granat in raket ter znatno obveščevalno podporo skoraj leto in pol. Zdaj je treba priznati, da ta izjemna raven naložb ni ustvarila donosa naložbe, niti ni odbila rusko invazijo.
Niti Ukrajini niti Združenim državam ne bi pomagalo podvojiti in vložiti dodatnih 100 milijard dolarjev in še nešteto orožja. To bi samo podaljšalo vojno, povečalo trpljenje ukrajinskega ljudstva in ohranilo možnost eskalacije. Namesto tega je čas, da sodelujemo s Kijevom in našimi zavezniki v Natu, da začnemo z neprijetnim, a potrebnim delom iskanja diplomatske rešitve in končanja vojne pod najboljšimi pogoji, ki jih je mogoče najti za Ukrajino.«
»Nadaljnje preganjanje te vojne s srcem, sprejemanje odločitev na podlagi čustev ali rezultatov, ki bi si jih želeli – na račun realnosti, s katero se žal soočamo – bo poglobilo škodo, povzročeno Ukrajini, in preusmerilo več ameriškega denarja v nedosegljivo zmago in konflikt, ki bi lahko spet eskaliral«, konča svojo analizo Daniel L. Davis.
Pri tem je težava le ena – da tokrat na mir, ki bi lahko pomenil ponovno oboroževanje Ukrajine ne bo pristala Rusija.
Ukraine has no realistic path to military victory over Russia - https://t.co/IhBSHMZ4rt
— Gary Foster (@GaryFos93321271) August 21, 2023
Očiten namen Kremlja je destrukcija Ukrajine do te mere – z odcepitvami, uničevanjem vojske in infrastrukture, popolno zasedbo ali vzpostavitvijo ogromnega demilitariziranega območja - da Ukrajina ne bo več nevarnost za Rusijo.
Do tega cilja pa je še dolga pot, pa tudi pravo število padlih ukrajinskih vojakov je po oceni dobro obveščenih poznavalcev, kot je upokojeni polkovnik Douglas Macgregor večje, kot ga navaja Davis – trenutno se vrti okoli 400.000 vojakov.
Mrtvih.