ponedeljek, 28. april 2025 leto 30 / št. 118
Albanijo in Makedonijo na poti v EU ustavile evropske razprtije, kriminal in korupcija

Zadnji vrh EU ni prinesel dobrih novic za nekatere države na Balkanu.
Čeprav se je 27 držav članic že strinjalo, da bi bilo potrebno Severni Makedoniji in Albaniji na zadnjem vrhu EU podeliti datum pričetka pogajanj o polnopravnem članstvu v Evropski uniji, je bil odločno proti francoski predsednik Emmanuel Macron.
Vztrajal je, da se mora EU najprej reformirati in »spremeniti« – ne da bi tudi razložil, kaj to pomeni. V skoraj sedem ur dolgi debati je vztrajno branil svoje stališče.
[ODZIV] #PredsednikSD @ZidanDejan je danes kot veliko napako označil odločitev @EUCouncil, da ne prične pristopnih pogajanj s #SevernaMakedonija in #Albanija. Po njegovem prepričanju gre za odločitev, ki odpira tveganje za destabilizacijo celotnega Zahodnega Balkana. 1/4 pic.twitter.com/KKtFtlUuZL
— Socialni demokrati (@strankaSD) October 18, 2019
Razočarani so predvsem v Severni Makedoniji, ki je po pogajanjih z Grčijo celo spremenila svoje ime in pričakovala začetek pogajanj. To so jim obljubljali tudi drugi evropski politiki.
Angela Merkel je na primer trdila, da mora biti EU »predvidljiva« in izpolniti obljubljeno.
Manj podpore je imela Albanija, kjer sta tudi Nizozemska in Danska podprli Francijo pri oceni, da si zaradi korupcije in vpliva organiziranega kriminala, ta država še ne zasluži začetka pogajanj.
Drugi voditelji so opozarjali na čedalje večji vpliv Kitajske in Rusije na Balkanu in nevarnost, da bo ta odločitev prispevala k novim zaostritvam v regiji, ki še ni zacelila vseh ran iz časov vojn v devetdesetih letih prejšnjega stoletja.
Makedonija na začetek pristopnih pogajanj z EU čaka od leta 2005, ko je dobila status kandidatke. Medtem je dobila že devet pozitivnih priporočil Komisije.
Albanija, ki je status kandidatke dobila leta 2014, pa je letos dobila drugo pozitivno bruseljsko priporočilo za začetek pogajanj.
Predsednik Evropske komisije je odločitev ocenil kot »veliko zgodovinsko napako.«
Macron urgently owes it to NM and Albania, and the rest of the EU, to turn his airy words over reforming the accession process into a clear roadmap with specific proposals. At some point this endless can-kicking will have consequences. https://t.co/XWJGWDxBL5
— Tom Nuttall (@tom_nuttall) October 18, 2019
Francoski predsednik Emmanuel Macron je nato dejal, da bi bilo odprtje pristopnih pogovorov le s Severno Makedonijo, ne pa tudi z Albanijo, »velika politična napaka«.
Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je obema državama sporočil: »Prosim, ne obupajte. Razumem frustracijo, saj ste opravili svoje delo, mi pa nismo. Niste vi krivi za novo preložitev. Niti najmanj ne dvomim, da boste nekega dne polnopravni člani.«
Slovenski premier Marjan Šarec je opozoril, da je priložnost zamujena in da je verodostojnost EU-ja v tem delu sveta omajana.
V prihodnje bodo težave, ker te države ne bodo imele več zaupanja v Unijo, in vprašanje je, ali jih bomo sploh spravili na evropsko pot, je poudaril.
'Historic error': Talks on North Macedonia and Albania EU accession collapsehttps://t.co/mNHlNEDaNQ
— Sputnik (@SputnikInt) October 18, 2019
»Nismo držali obljube, zlasti do Severne Makedonije, ki je naredila vse, kar se je od nje zahtevalo, in še enkrat ponavljam, spremenila je tudi ime svoje države,« je spomnil Šarec in opozoril, da se »tam lahko zgodijo nepredvidljive stvari.«
HE STILL RULES pic.twitter.com/kYz0zmoFR1
— ALBATROZZ_98 (@Alba_Illyrian) October 18, 2019
V Skopju so se kmalu razširile novice, da je premier Zoran Zaev, ki je najbolj odgovoren za spremembo imena države v Severno Makedonijo zaradi hitrejšega vstopa v EU - odstopil.
Toda Zaev je trditve o svojem odstopu kmalu ovrgel.