REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Aktiviste za človekove pravice v Turčiji izpustili iz zapora

Aktiviste za človekove pravice v Turčiji izpustili iz zaporaAretirani aktevist Peter Steudtner

Osmerico aktivistov za človekove pravice, proti katerim se je v sredo v Istanbulu začelo sojenje zaradi s terorizmom povezanih obtožb, so v sredo zvečer ob plačilu varščine izpustili iz zapora. Sojenje sicer poteka proti 11 obtožencem, a sta bila dva že prej na prostosti, predsednik turške Amnesty International Taner Kilic pa ostaja v priporu.

Osem aktivistov je bilo v priporu od julija, ko jih je policija aretirala med delavnico na otoku Buyukada v bližini Istanbula. Med njimi so tudi direktorica Amnesty International v Turčiji Idil Eser in dva tuja državljana, Nemec Peter Steudtner in Šved Ali Gharavi.

Njihovo izpustitev iz pripora je v sredo pozno zvečer odredilo sodišče, pred zaporom Silivri pa jih je pričakala množica podpornikov. Eserjeva je odločitev sodišče označila za presenetljivo in napovedala boj za osvoboditev vseh preostalih borcev za človekove pravice in novinarjev.

Steudtner in Gharavi sta po izpustitvi izrazila olajšanje. Oba naj bi glede na navedbe odvetnikov lahko zapustila državo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Osmerica je med 11 obtoženimi, proti katerim se je v sredo začelo sojenje. To po mnenju mednarodne organizacije za človekove pravice Amnesty International predstavlja lakmusov test za turško pravosodje, obtožbe pa so po njihovih besedah popolnoma brez osnove. V priporu v Izmirju sicer ostaja predsednik Amnesty International v Turčiji Taner Kilic.

Obtožen je članstva v oboroženi teroristični skupini, medtem ko preostale obtožbe bremenijo pomoči teroristični skupini. Proti Kilicu se sicer danes v Izmirju začenja tudi ločeno sojenje zaradi obtožb članstva v organizaciji, ki naj bi stala za lanskim spodletelim državnim udarom.

Z obtožnico na njihov račun se po pisanju AFP še krepi zaskrbljenost glede svobode izražanja v Turčiji, kjer po lanskem poskusu udara veljajo izredne razmere. Ankara za spodleteli puč krivi v tujini živečega muslimanskega pridigarja Fethullaha Gülena, ki obtožbe zanika.

Kot je julija dejal turški predsednik Recep Tayyip Erdogan, so aktiviste prijeli po namigu, da delajo proti turški vladi, še piše AFP.

Sojenje proti njim se bo nadaljevalo novembra, če jih spoznajo za krive, pa jim grozi do 15 let zapora.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek