REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Afera »Signalgate« in Trump: Waltza ne dam, ne dam zmage sovražnim medijem

Afera »Signalgate« in Trump: Waltza ne dam, ne dam zmage sovražnim medijemV sredo zvečer so med zasebnim srečanjem ameriški podpredsednik J.D. Vance, vodja kabineta Susie Wiles in visoki uradnik Sergio Gor prišli k Trumpu z nasveti – morda je čas, da se Waltzu pokažejo vrata, piše Politico. Vir: Posnetek zaslona, X

Kaj bo z Mikom Waltzem, svetovalcem za nacionalno varnost, ki je, kot je videti v razkoraku z osnovnimi načeli informacijske varnosti? Ameriški predsednik Donald Trump ga za zdaj, kot piše Politico, ne bo odkrižal.

Po poročanju tega medija so v sredo zvečer med zasebnim srečanjem podpredsednik ZDA J.D. Vance, vodja kabineta Susie Wiles in visoki uradnik Sergio Gor stopili pred Trumpa z nasvetom - morda je čas, da se Waltzu pokažejo vrata. Zaradi napake svetovalca za nacionalno varnost je bil v klepet, v katerem so visoki uradniki razpravljali o vojaški akciji v Jemnu, dodan - novinar. In to urednik revije Atlantic Jeffrey Goldberg, ki je blizu prejšnji ameriški administraciji Joeja Bidna, hkrati pa je velik podpornik Izraela.

Zgolj zato se je novinar čez čas iz skupine sam izključil, del pogovorov o napadu na Jemen, ki jim je bil priča, pa je objavil.

Toda to je storil šele potem, ko so bombe že padle na državo, ki nasprotuje izraelski blokadi Gaze, ki povzroča stradanje Palestincev in je zato napovedala napade na izraelske ladje v Rdečem morju.

Po poročanju virov Politica se je predsednik ZDA strinjal, da je Waltz zamočil, vendar ga ni hotel odpustiti. Za zdaj. In to samo zato, ker ne želi, da bi »zmagali liberalni mediji in histerični politiki demokratov«.

»Ne želi dati (Waltzovega) skalpa medijem,« je dejal eden od virov, zaveznik Bele hiše blizu ekipe, ki je odločala o napadu na Jemen, poroča Politico.

Vendar isti viri trdijo, da to ne pomeni, da je Waltz odslej na varnem, saj nekateri člani Trumpove administracije prežijo na pravi trenutek, da se ga znebijo.

Urad J.D. Vancea ni želel komentirati dogajanje okoli Waltza. Tiskovna predstavnica Bele hiše Karoline Leavitt je v izjavi dejala, da »predsednik Trump še naprej popolnoma zaupa svoji ekipi za nacionalno varnost, vključno s svetovalcem Mikom Waltzom.«

V petek je Vance, znan kot timski igralec, odpeljal Waltza na pomembno potovanje na Grenlandijo in prepustil kadrovske odločitve predsedniku. In ne samo to, novinarjem je dejal, naj le iščejo dramo in prisegel, da je ne bodo dobili.

»Če mislite, da boste od predsednika Združenih držav Amerike dosegli, da nekoga odpusti, se krepko motite! Sem podpredsednik in vam tukaj povem: stojimo za našo celotno ekipo za nacionalno varnost,« je v petek dejal Vance.

In sam predsednik je ta teden dejal, da je Waltz prevzel odgovornost in se »naučil lekcije«.

Waltz ima srečo, da se zdi, da se je histerija zaradi afere polegla. Poudarek se bo kmalu premaknil s Signalgatea na Trumpov rok za uvedbo carin 2. aprila, izredne volitve prihodnji teden pa že mečejo luč na politične težave republikanske stranke.

Kljub prizadevanjem Bele hiše, da bi celotno afero predstavili kot medijsko kampanjo blatenja, ostaja občutek, da je Waltz izgubil zaupanje sodelavcev in da se je na krizo slabo odzval.

Waltzov tiskovni predstavnik Brian Hughes je zavrnil trditve, da je bil Waltzov položaj ogrožen, in dejal, da je treba »blebetanje iz anonimnih virov obravnavati z enako mero skepticizma kot trače, ki jih sprožajo tisti, ki nimajo integritete, da bi stali za svojimi besedami.«

»Mike Waltz služi po volji predsednika Trumpa in predsednik je izrazil svojo podporo Mikeu. Celotna ekipa za nacionalno varnost je uspešno izvedla učinkovite protiteroristične operacije in to je točno tisto, kar mediji in demokrati poskušajo zatreti,« je dejal Hughes.

Srečanje v sredo zvečer je organizirano, ko je nezadovoljstvo z Waltzom v Beli hiši doseglo vrelišče. Dan prej je Waltz novinarjem trdil, da nikoli ni srečal, ne pozna in nikoli ni komuniciral z glavnim urednikom »Atlantica« Jeffreyjem Goldbergom, ki je bil pomotoma dodan v klepet.

»Ne bi vedel, kdo je, tudi če bi ga videl na policijski identifikaciji,« je dejal za Fox News.

Toda naslednji dan so uradniki administracije, ki so bili že sumničavi glede njegove zgodbe, postali še bolj vznemirjeni, ko se je na družbenih omrežjih pojavil stari videoposnetek Waltza in Goldberga, ki stojita drug ob drugem na sprejemu v veleposlaništvu pred nekaj leti.

En Waltzov zaveznik, ki je želel ostati anonimen, je dejal, da je absurdno trditi, da nekdo pozna neko osebo samo zato, ker je stala poleg nje na velikem dogodku, polnem ljudi.

Medtem ko so med seboj delili to objavo, so uradniki delili še eno frustracijo: Waltzov profil v aplikaciji Venmo je bil javen in je vključeval več poročevalcev osrednjih medijev. Še bolj jih je razjezilo, ker je dajal vtis osebe, ki ne prevzema odgovornosti. Niso mu oprostili trditve, da je novinar »pomotoma ‘padel’« v klepet na zaprti skupini. Predvsem pa je nekatere razočaralo, da Waltz ni ponudil odstopa, četudi bi se sam predsednik odločil, ali ga želi sprejeti.

Medtem pa Politico ugotavlja, da nezadovoljstvo z Waltzom ni povezano le z afero »Signal« - menda nekateri v administraciji vidijo njegova stališča v nasprotju s Trumpovo doktrino »Najprej Amerika«. Več Trumpovih zaveznikov trdi, da je Waltz že pred škandalom veljal za »domišljavega in arogantnega«. Dva uradnika blizu Bele hiše sta za Politico povedala, da Waltz »preveč tiči« ob Trumpu in se obnaša, kot da je enakovreden predsedniku.

»Ljudje ga ne marajo. Misli, da je glavni, a ni. Je samo član osebja in tega si ne more vbiti v glavo,« je dejal en vir.

»Ljudje ga ne marajo. Misli, da je glavni, a ni. Je samo član osebja in tega si ne more vbiti v glavo,« je dejal en vir.

Zavezniki Bele hiše šepetajo tudi o njegovem napetem odnosu s Susie Wiles, za katerega pravijo, da se je poslabšal, odkar je Waltz postal del administracije. V nekem trenutku naj bi Wilesovo poskušal izključiti iz ključnih sestankov Sveta za nacionalno varnost z besedami, da jo bo »potem informiral.« Wilesova pa mu je zabrusila, da ni on tisti, ki bi o tem odločal.

»Ne ravna z njo s spoštovanjem, ki bi ga moral imeti za vodjo osebja, in je velika verjetnost, da ga bodo zagotovo nekoč odstranili. Verjetno bo zato tudi odšel, vendar nočejo, da bi bilo videti, kot da je to zaradi tega incidenta,« je dejal drug vir.

Po drugi strani Waltzov zaveznik trdi, da Waltz nadvse spoštuje Susie Wiles.

Trump je že bil v podobni situaciji.

V prvih mesecih svojega prvega mandata je bil pod zunanjim pritiskom, da odpusti takratnega svetovalca za nacionalno varnost Michaela Flynna, ker je govoril z ruskim veleposlanikom pred Trumpovo inavguracijo.

Ameriški predsednik je nato popustil in odpustil človeka, ki ga je imel za zvestega sovojaka - in kasneje to obžaloval. Kmalu je spoznal, da je klonil pod pritiskom globoke države.

A tokrat bi lahko bilo drugače.

»Njegova velemoč (v tem mandatu) je, da mu ni mar za medije in da se ne odziva na pritiske,« je dejal en vir.

A čeprav je Waltza to tokrat rešilo, je dodal, naslednjič ga morda ne bo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek