sreda, 15. januar 2025 leto 30 / št. 015
Etiopijec Tedros Adhanom Ghebreyesus novi generalni direktor WHO
Nekdanji etiopski minister za zdravje in zunanje zadeve, 52-letni Tedros Adhanom Ghebreyesus je bil danes na 70. zasedanju generalne skupščine Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) izvoljen za novega generalnega direktorja organizacije. S tem je postal prvi Afričan, ki bo vodil WHO.
Prvič v zgodovini WHO je 194 držav članic novega generalnega direktorja izbiralo med tremi kandidati. Doslej so namreč lahko glasovali le o enem kandidatu, ki ga je predlagal izvršni svet WHO.
Poleg Tedrosa sta se za položaj potegovala še posebni svetovalec generalnega sekretarja ZN za pospeševanje izvajanja Agende 2030 za trajnostni razvoj Britanec David Nabarro ter pakistanska kardiologinja in nekdanja ministrica za zdravje Sania Ništar. Izvoljen je bil v tretjem krogu glasovanja, ko je prejel več glasov od Britanca, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Moramo si zaslužiti zaupanje skozi naše rezultate," je dejal Tedros pred začetkom volitev.
Margaret Chan iz Hongkonga, ki je na čelu WHO že deset let, so večkrat kritizirali, da se je ta, ena najbolj vplivnih agencij ZN, prepočasi odzvala na epidemijo ebole v Zahodni Afriki, ki je od konca leta 2013 do leta 2016 zahtevala več kot 11.300 življenj.
Tedros bo moral nadaljevati reforme in zagotoviti, da se bo WHO na globalne krize v prihodnje odzval hitreje, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Nabarro je bil v nagovoru pred volitvami zelo kritičen do slabega odzivnega časa organizacije. Ništarjeva pa ni želela kritizirati preteklega vodstva, a je pozvala k "strogim reformam".
Vsi trije kandidati so v sklepnih nagovorih zagovarjali podobne reforme. Tedros je poudaril potrebo po univerzalnem zdravstvenem zavarovanju, ki si ga bodo lahko privoščili ljudje v vseh državah, ne glede na svoje premoženje.
Nabarro pa je opozoril na svoje izkušnje glede obvladovanja ebole. Ništarjeva je na drugi strani govorila o svojih izkušnjah kot zdravnica, kar je prispevalo k temu, da se je naučila delati v neugodnih razmerah, postala je aktivna zagovornica civilne družbe in začela politično kariero.
Tedrosa so označili za favorita že pred današnjo izvolitvijo za generalnega direktorja WHO, podprla ga je tudi Afriška unija. Tedros je tako postal prvi Afričan, ki bo vodil WHO.
Nabarrov sodelavec je prejšnji teden sicer obtožil Tedrosa, da je skušal zakriti izbruh kolere v svoji državi. Nabarro se je distanciral od obtožb, Tedros pa jih je zavrnil.
Novi generalni direktor WHO bo začel svoj petletni mandat 1. julija.
Zasedanje generalne skupščine WHO se je v Ženevi začelo v ponedeljek, osrednja tema pa je izvajanje Agende 2030 za trajnostni razvoj. Slovensko delegacijo vodi ministrica Milojka Kolar Celarc, ki je v nagovoru izpostavila odgovornost ministrov za zdravje za izgradnjo močnih in vzdržnih zdravstvenih sistemov.
Tedrosa je za položaj generalnega direktorja WHO predlagala etiopska vlada, pred tem je bil med letoma 2012 in 2016 zunanji minister, med letoma 2005 in 2012 pa minister za zdravje. Vodil je tudi več zdravstvenih odborov, ki so se borili proti malariji, tuberkulozi in aidsu, piše na spletni strani WHO.
Kot minister za zdravje je v Etiopiji vodil pomembno zdravstveno reformo. Med drugim je razširil zdravstveno infrastrukturo v državi, ustvaril 3500 zdravstvenih centrov, več deset tisoč delovnih mest in začel s finančnim sistemom, ki je razširil zdravstveno zavarovanje.
Zaradi njegovih pobud se je v Etiopiji od leta 1990 do 2015 zmanjšala smrtnost med otroci za dve tretjini, smrt zaradi malarije v istem obdobju pa za 75 odstotkov, še piše AFP.