ponedeljek, 25. november 2024 leto 29 / št. 330
Zlonamerni do konca: Na POP TV žaljivo predstavili junaško smrt vodje Hamasa: »Obraz si je zakrival s krpo!«
»Osrednji« mediji v Sloveniji kljub temu, da je več kot očitno, da Izrael v Gazi izvaja genocid nadaljujejo s svojim pogosto napačnim in zlonamernim poročanjem iz Bližnjega vzhoda.
Karmen Švegl ni novinarka.
— anarh M (@anarhistM) October 4, 2024
Tako na primer Karmen Švegl z RTV SLO ne more, da ne bi pripadnikov Hamasa in Hezbolaha označevala izključno kot »palestinske skrajneže«, ne pa kot pripadnike odporniškega gibanja.
Karmen War Švegl?
— Še vedno Protiustavno Cenzuriran (@PCenzuriran) October 4, 2024
Na POP TV pa so te dni znova pokazali svojo najmanj neizobraženost, če ne celo še kaj hujšega.
Ob junaški smrti vodje Hamasa so namreč ves dan poročali, da si je »obraz zakrival s krpo.«
Novinar in urednik Vijay Prashad ni imel težav z detekcijo tega dela oblačila hudo ranjenega voditelja Hamasa, ki je pred tem na izraelske vojake odvrgel dve ročni granati in ga je na koncu ubil tankovski izstrelek.
Yahya Sinwar (1962-2024) died in the way he lived. A keffiyeh covering his head, one arm shot off, his other arm free to throw a stick at an Israeli drone that was targeting him. Till the very last, this Palestinian fought for his dignity. After an Israeli soldier released the… pic.twitter.com/cddSHlBsvG
— Vijay Prashad (@vijayprashad) October 20, 2024
Tudi številni drugi mediji niso imeli težav z detekcijo zadevnega dela oblačila voditelja Hamasa.
Na primer Newsweek.
“Carry the dream of Palestine in your hearts, and make every wound a weapon, and every tear a source of hope” - Yahya Sinwar https://t.co/D6rpQwQOEx
— ramiate (@ramiio8) October 22, 2024
»Yahya Sinwar (1962-2024) je umrl tako, kot je živel. Kefija, ki mu pokriva glavo, ena roka je odstreljena, druga roka prosta, da vrže palico v izraelsko brezpilotno letalo, ki ga cilja.
Ta Palestinec se je do zadnjega boril za svoje dostojanstvo.
Potem ko je izraelski vojak objavil videoposnetek, so ga široko delili v arabsko govorečem svetu in Sinwarja oblikovali v junaka... Potem ko je Izrael 31. julija 2024 v Teheranu ubil Ismaila Hanijo, je vodstvo Hamasa za svojega voditelja imenovalo Sinwarja. Ostal je v Gazi, premikal se je in bil v gostem dimu boja. Umrl je, kot je umrlo toliko Palestincev v tem letu: kot človeško bitje, ki se je življenje borilo za dostojanstvo in ki je umrlo dostojanstveno,« so zapisali.
—‘Yahya, what is that in your left hand?’
— inaya bisma (@inaya_bisma) October 21, 2024
He said, ‘It is my staff, with which I fight if I have nothing else left,
And with it I shook "a nation that was like lions, but they turned them into sheep", so that I may bring out cubs from the herd.#hamas #Hezbollah pic.twitter.com/pnwP95iRS4
In to dostojanstvo je ubitemu Sinvarju in vsem Palestincem POP TV z zanikrnim opisom njegove smrti - oskrunilo.
Se bodo vsaj opravičili in popravili napako?
Ta »krpa« o kateri so poročali pa je bila kefija, eden od simbolov Palestine in Palestincev.
Gre za tradicionalno arabsko pokrivalo, ki pa je v primeru Palestincev poslikano s tradicionalnim vzorcem.
Več o osmih simbolih Palestine si lahko preberete tukaj.
Kefija je kvadratna bombažna naglavna ruta z značilnim karirastim vzorcem, ki se nosi v mnogih delih arabskega sveta.
Israeli media released the details of the clash with martyr Yahya Sinwar. The brave commander clashed against 370 soldiers and shot two Israeli soldiers in the head during the clash.
— Brief News (@briefnewsforyou) October 22, 2024
60 thousand bullets were fired into the building because they encountered a resistance they had… pic.twitter.com/qcbfkXba5w
Črno-bela različica, ki jo nosijo Palestinci in Palestinke, je postala simbol palestinskega boja za samoodločbo, pravico in svobodo.
Vzorec oljčnih listov predstavlja vztrajnost, moč in vzdržljivost.
Mrežni vzorec predstavlja palestinske ribiče in povezanost ljudi s Sredozemljem.
Krepki vzorec predstavlja trgovske poti s sosednjimi trgovci iz Palestine.
Ta naglavna ruta, ki so jo prvotno uporabljali na Bližnjem vzhodu za zaščito pred soncem, je postala priljubljena med arabskim uporom proti britanski kolonialni vladavini v tridesetih letih prejšnjega stoletja.
Kefija je bila tudi zaščitni znak Jaserja Arafata, pokojnega palestinskega voditelja.
Arafat jo je nosil zloženo v trikotnik in prevlečeno čez ramena ter glavo.
Danes posamezniki, aktivisti in organizacije po vsem svetu nosijo kefijo v podporo Palestini.
Le za splošno neizobražene in nerazgledane novinarje in urednike na POP TV je to »krpa«. In očitno ne gre za naključje, saj smo jih nedavno ujeli, kako so se naslajali nad izjemnostjo in dovršenostjo izraelskih terorističnih napadov.
Ker jim verjetno ne bo jasno, zakaj iz te muhe delamo slona, pa si zgoraj lahko ogledate še en prizor, ki bo lažje pojasnil našo poanto.
Na posnetku so namreč pripadniki slovenske teritorialne obrambe, postrojeni 25. junija leta 1991 pred dvigovanjem slovenske krpe na dan, ko je Slovenija razglasila neodvisnost.
Ogledate si lahko celoten prvi, slavnostni posnetek menjave zastav in dvigovanja od tedaj naprej tradicionalne slovenske krpe, tedaj prvič javno prikazane slovenski javnosti.
In če vas je ta opis nekoliko zmotil, ali ujezil, potem sedaj točno veste, kako so se počutili tisti Palestinci (in podporniki njihovega boja proti izraelski okupaciji), ko je bil njihov nacionalni simbol s strani POP TV te dni opisan kot - krpa.