nedelja, 24. november 2024 leto 29 / št. 329
Životaril je sedem let brez sonca, sprehodov in vsakdanje komunikacije, nazadnje tudi brez interneta in obiskov
Na aretacijo ustanovitelja WikiLeaksa se je v Sloveniji med prvimi odzvala stranka Dobra država, ki je ob pozivu vladi premierja Marjana Šarca k obsodbi aretacije novinarja Juliana Assangea, opozarila na mnenje št. 54/2015 Delovne skupine za arbitrarno pridržanje v okviru Organizacije združenih narodov.
Poziv Vladi RS k obsodbi aretacije novinarja Juliana Assangea!https://t.co/ie0GKKGBDh
— Dobra država (@DobraDrzava) 12 April 2019
V stranki, ki ji predseduje dr. Bojan Dobovšek so zaskrbljeni zaradi aktualnega ravnanja ekvadorskih in britanskih oblasti, ki so v usklajeni akciji novinarju in ustanovitelju WikiLeaksa Julianu Assangeu odvzele azilno zaščito in nato še prostost.
Dobra država poudarja, da so s tem omenjene oblasti izpostavile Assangea tveganju izročitve ZDA, kjer mu ne more biti zagotovljeno pravično in neodvisno sojenje v zvezi z očitki ameriške administracije, da je razkrival državne skrivnosti.
Pred leti je namreč skupina petih pravnih strokovnjakov omenjene delovne skupine OZN nedvomno ugotovila, da je bila »Julianu Assangeu v nasprotju z mednarodnim pravom arbitrarno kratena svoboda« ter pozvala švedsko in britansko vlado, da mu zagotovita varnost in osebno integriteto ter pravico do svobode gibanja. Ocenila je celo, da je Assange upravičen do odškodnine.
Памела Андерсон: «Великобритания, как ты посмела? Ну конечно! Ты же американская шавка, и тебе нужно отвлечь внимание от своего идиотского брексита» pic.twitter.com/LL4rwiDuLz
— RT на русском (@RT_russian) 11 April 2019
V stranki Dobra država poudarjajo, da je zaščita novinarjev in žvižgačev temeljni postulat demokracije, zato je tovrstno ravnanje z novinarjem v eni od držav članic EU hud udarec za evropske vrednote in vladavino prava.
»Od Vlade Republike Slovenije pričakujemo, da bo ravnala skladno s sprejeto Strategijo zunanje politike RS, v kateri sta kot prednostni področji zunanje politike določeni tudi človekove pravice in mednarodno pravo, ter odločno obsodila ravnanje britanskih oblasti in jih pozvala k spoštovanju mnenja št. 54/2015 Delovne skupine OZN za arbitrarno pridržanje,« so sklenili v Dobri državi.
— Carlos Latuff (@LatuffCartoons) 11 April 2019
K zaščiti in obrambi pravic Juliana Assangea so pozvali številni ugledni intelektualci po vsem svetu, med ostalim tudi številni Assangeovi kolegi, na primer Glenn Greenwald, novinar znan iz afere Snowden, in prijatelji in kolegi, kot sta slavna ameriška igralka Pamela Anderson in režiser in trikratni dobitnik oskarja Oliver Stone.
Stone je preko Twitterja poudaril, da je Assange založnik za resnico. »Opravil je veliko dela v imenu človeštva kljub dejstvu, da so z njim nečloveško ravnali. Ta primer je ključnega pomena za preživetje naše pravice vedeti in bistva naše svobode proti zatiranju s strani ZDA in Združenega kraljestva - zdaj tiranije!«
The British media.
— Mrs. Christine Assange (@AssangeMrs) 13 April 2019
Can they really be so ignorant of the facts/background/political context of Julians arrest?
Or do they willingly smear him for a snout in the trough!
Assange Arrest: How Does British Corporate Media See its Future? https://t.co/wCaqD8DUVD via @21WIRE
Assangea je pred osmimi leti, še preden je končal za zidovi ekvadorskega veleposlaništva, nato pa v britanskem zaporu čakajoč, če ga bo London izročil ZDA, glavna urednica tiskovne agencije Rusija danes (Rossija segodnja) in televizije RT, Margarita Simonjan, vprašala zakaj je žrtvoval svoje življenje, na kar ji je odgovoril, da zato, ker sovraži laži in še posebej sovraži, ko mu lažejo.
Osupla nad aretacijo ustanovitelja »WikiLeaksa«, je Margarita Simonjan preko Twitterja sporočila, da je zmagala svetovna hinavščina.
«Драматичный момент, когда в четверг полицейские выволокли Джулиана Ассанжа в наручниках из эквадорского посольства в центре Лондона, запечатлела на камеру всего одна съемочная группа — российская».
— Маргарита Симоньян (@M_Simonyan) 12 April 2019
- Bloomberghttps://t.co/xT0T2pjDoQ
Assange je nekaj časa imel na televizijskem kanalu RT tudi svojo avtorsko oddajo.
Simonjanova se spominja, kako je Assangea srečala pred osmimi leti, v času, ko je »živel v domu svojega prijatelja v vasi blizu Londona, z varnostno napravo - elektronskim sledilcem na nogi«.
Я познакомилась с Ассанжем лет восемь назад. Он тогда жил в домике своего приятеля в кукольной деревеньке под Лондоном, с браслетом на ноге.
— Маргарита Симоньян (@M_Simonyan) 11 April 2019
Продолжение тутhttps://t.co/FlFDvArqMu
»Assange ni želel govoriti o ničemer drugem kot le o vremenu v kateremkoli zaprtem prostoru. Vsaka soba s štirimi stenami je zanj predstavljala grožnjo. Takrat se mi je zdelo, da pretirava. Tudi številni drugi so menili enako. Toda vztrajal je, mi pa smo pustili svoje telefone doma in se z njim podali na sprehod po gozdu, ki je bil tako urejen, da se je zdelo, da bi lahko bile naprave za prisluhe tudi tam,« je zapisala Simonjanova na svojem Twitter računu.
Ecuador's President was paid off for Assange - IMF granted $4.2 Billion to hand over Assange. The Ecuadorian President should be arrested and charged with fraud - https://t.co/S0KQtlDL2d
— Rod M (@TechGeekAus) 12 April 2019
Poudarila je, da je Assange razlagal, »kako svet deluje - natančneje, kako deluje svetovna hinavščina«.
#Unity4J Vigil to #ProtectJulian
— Beth B. #ProtectJulian #Unity4J #TeamAssange (@BBfromPA) 12 April 2019
Pentagon Papers whistleblower @DanielEllsberg
"Every asylum seeker has to realize that their status, despite international law, has a price on it; & Trump met Ecuador's price."https://t.co/R2tO7zyUZg
»Preden smo sploh začeli tudi sami dvomiti, nam je pojasnil, da 'Google' in drugi 'twitterji' na tem svetu obstajajo le zato, da bi a) vsem sledili, in b) da upravljajo z počutjem množic. Da je Veliki brat iz najbolj strašne distopije že prišel, da je vsak dan zraven nas, v našem žepu, mi pa se veselimo, ker nam je življenje naredil tako luštno in zanimivo,« je dodala.
US journalists have long hated WikiLeaks because they have published stories of far greater importance & impact than most of those journalists in the lifetime will ever publish, all without being part of their little club. But to cheer the Trump DOJ prosecution is just grotesque.
— Glenn Greenwald (@ggreenwald) 11 April 2019
»Ko je ugotovil, da bo svetovna hinavščina našla razlog, zakaj naj ga aretira ali celo likvidira, je Assange našel zatočišče v ekvadorskem veleposlaništvu. Seveda bi bilo boljše, če bi bil v našem (ruskem). Zdaj bi živel kot Snowden – lahko bi šel v Soči, svobodno govoril, s komerkoli bi želel. Vendar se ni posvetoval, preden se je zatekel v ekvadorsko veleposlaništvo. Potem ga je bilo nemogoče rešiti iz ekvadorskega veleposlaništva v Londonu - takoj bi ga ujeli. Tako kot so storili zdaj,« je razkrila Margarita Simonjanova.
@DanielEllsberg
— Yviy Marie (@yviy1) 12 April 2019
I support #JulianAsssange unreservedly I support his effort to avoid extradition and support the defence in his trial. Free speech and democracy is at stake"#unity4j watch livehttps://t.co/ZyQJvJC85j pic.twitter.com/AwiAme0wXR
Naposled je poudarila, da je Assange preživel skoraj sedem let znotraj duhamornih soban veleposlaništva Ekvadorja: brez sonca, sprehodov in običajne komunikacije, v zadnjem času tudi brez svetovnega spleta in obiskovalcev.
»Kaj ga zdaj čaka? Desetletja v zaporih? Smrtna kazen v eni od držav svetovnega svetilnika demokracije? Bil je pripravljen na vse. Zdaj je zmagala svetovna hinavščina,« je sklenila.
Let's go on a graphic tour of some of WikiLeaks biggest exposures of wrongdoing and criminality from our corrupt elites. This is why they want Julian Assange silenced (and anyone else daring to do expose them).
— Bean (@SomersetBean) 13 April 2019
#1 GITMO files: torture and lies #FreeAssange #WikiLeaks pic.twitter.com/myzW6omNma
Tiskovna predstavnica ruskega ministrstva za zunanje zadeve Marija Zaharova je šla še korak dlje v kritiki krutega ravnanja z Assangeom: »Roka 'demokracije' stiska grlo svobode,« je zapisala na Facebooku.
Spomnimo, londonska policija je na ukaz westminsterskega sodišča z dne 29. junija 2012, aretirala ustanovitelja spletne strani WikiLeaks Juliana Assangea v veleposlaništvu Ekvadorja.
Assange je leta 2012 našel zatočišče v veleposlaništvu Ekvadorja v Londonu, potem ko je britansko sodišče odredilo njegovo izročitev na Švedsko, kjer je bil obtožen spolnega napada.
Medtem je bila ta obtožnica že zavrnjena, vendar se je Assange še naprej bal, da bi, če zapusti veleposlaništvo, bil aretiran in na koncu izročen ZDA, kjer je obtožen zaradi objave tajnih diplomatskih depeš.