REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Židan v Bruslju ponovil: Dvojna kakovost hrane je nesprejemljiva

Židan v Bruslju ponovil: Dvojna kakovost hrane je nesprejemljivaFoto: Boštjan Tacol

Dvojna kakovost hrane iste blagovne znamke je zavajajoča, nesprejemljiva in nepoštena do potrošnikov, je v razpravi na to temo v Bruslju ponovil kmetijski minister Dejan Židan. Z dosedanjimi rezultati pri reševanju težav na področju delovanja verige preskrbe s hrano v EU pa Slovenija po ministrovih besedah ni zadovoljna.

Židan se je v Bruslju udeležil zasedanja Foruma na visoki ravni za boljše delovanje verige preskrbe s hrano. Razprava je potekala o ključnih vprašanjih, povezanih z odpravo težav v verigi preskrbe s hrano, med drugim o konkurenčnosti in rasti, delovanju enotnega trga hrane v EU ter možnosti, ki jih ponuja digitalizacija.

Sodelujoči so spregovorili tudi o problematiki, povezani z dvojno kakovostjo živil, ki se prodajajo pod isto blagovno znamko in se po svoji sestavi razlikujejo glede na namembnost njihovega trga.

Židan je v razpravi spomnil, da so se na nedavnem vrhu na temo dvojne kakovosti v Bratislavi štiri države (Slovenija, Slovaška, Madžarska in Češka) dogovorile za skupne aktivnosti v smeri predhodnega testiranja kakovosti živil na enotni osnovi, po enaki metodologiji. Rezultati bodo znani predvidoma do marca prihodnjega leta, imeli pa bodo večjo težo in dobro podlago tudi za aktivnosti Evropske komisije.

"V Sloveniji sicer nismo ugotovili tako drastičnih razlik kot pri drugih državah. Dvojna kakovost pa je nekaj, kar ni sprejemljivo," je poudaril minister.

Glede razprave o (ne)delovanju verige preskrbe s hrano je minister dejal, da Slovenija z dosedanjimi rezultati na ravni EU ni zadovoljna, zato je prisiljena ukrepati sama, čeprav trgovinski sistemi in živilskopredelovalna podjetja delujejo na celotnem trgu EU in bi nujno potrebovali ukrepanje in predpise na ravni unije.

Kot je dejal, so morale nekatere države z namenom zaščite potrošnika in kmeta iti po svoji poti, pri čemer je spomnil, da je Slovenija pred časom pripravila spremembe zakonodaje, ki je zaostrila in uvedla večji nadzor in pregled nepoštenih praks v prehranski verigi. Slovenija je ustanovila tudi institut varuha odnosov v verigi preskrbe s hrano, pripravlja pa že nadgradnjo zakonodaje, ki bo še ostrejša in bo bolj ščitila najšibkejše člene, je naštel.

Foruma so se udeležili tudi komisarka za pravosodje, potrošnike in enakost spolov Vera Jourova, komisarka za notranji trg, industrijo in podjetništvo Elzbieta Bienkowska ter komisar za kmetijstvo in razvoj podeželja Phil Hogan.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek