petek, 03. oktober 2025 leto 30 / št. 276
Zid razdora: Kdo bo plačal za zaščito Evrope pred droni

Države zahodne in južne Evrope so zadovoljne z dejstvom, da bodo večino stroškov projekta »zid dronov« krile severne in vzhodne članice EU, piše Financial Times, ki se sklicuje na evropske uradnike, seznanjene s situacijo.
Zid dronov je sicer zadnja domislica evropskega vodstva, ki je rezultat že več tednov potekajoče množične histerije, v kateri se za vdora v evropski zračni prostor serijsko obtožuje Rusija.
— Paulo Guerra (@PauloGu15579375) October 3, 2025
And it seems the EU doesn't have the money to build Ursula's delusional drone wall. Nor for Ukraine's delusional accession.
Moskva naj bi to počela z droni in letali - čeprav niti v enem primeru ni bilo dokazano, da je Rusija v evropski zračni prostor namerno poslala kakršenkoli dron ali vojaško letalo.
Ne glede na to pa se v EU že odvijajo razprave o tem, kako financirati takšen zid dronov.
Z namenom oblikovanja ustreznega finančnega načrta poskušajo najti načine, ki bodo koristili vsem, poudarjajo viri časnika.
Europe split on 'drone wall' project, plan to battle Russia’s attacks remains elusive. https://t.co/O3o348k2w8
— NationalSecurityNews (@NSNWorldwide) October 3, 2025
Ta projekt je bil glavna tema neformalnega vrha EU ta teden v Københavnu.
Cilj držav EU na vrhu je bil določiti, kdo bo plačal visoko ceno odbitega projekta, ki ga sta ga zasnovala šef Nata Mark Rutte in predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, pa tudi ugotoviti, kdo ga bo koordiniral in kako povezati in sinhronizirati obstoječe nacionalne pobude v različnih državah.
Le projet de « mur de drones » de Von der Leyen s'écrase sur la réalité européenne - Politicohttps://t.co/17kPLLaSRI
— Marysieńka (@MarieMarysienka) October 3, 2025
Kot poudarja agencija Bloomberg, bodo težave in obseg potrebnega financiranja verjetno zavlekli izvedbo projekta še za nekaj let.
Bild: “There are constantly new drone sightings near important infrastructure. Three Germans have now been arrested in Norway: The three men are said to have launched a drone on Tuesday in the banned five-kilometer zone around Røssvoll Airport.”
— Lord Bebo (@MyLordBebo) October 2, 2025
2/ pic.twitter.com/gI48o6CsOP
Eden od virov agencije je že samo ime ideje ocenil kot »PR projekt«, ki skriva zapleteno resničnost, drugi pa je opozoril na kompleksnost ustvarjanja »zidu dronov« vzdolž vzhodnih meja EU zaradi ogromne aktivnosti potniških in tovornih letal.
Medtem je nemški časnik Bild z objavo novice o aretaciji treh Nemcev, ki so izstrelili dron v prepovedanem območju na Norveškem nehote razkril laž predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen in drugih evropskih voditeljev, ki ves čas natolcujejo, češ da gre za ruske drone.
»V bližini pomembne infrastrukture nenehno prihaja do novih opažanj dronov. Na Norveškem so aretirali tri Nemce: Trije moški naj bi v torek izstrelili dron v prepovedanem petkilometrskem območju okoli letališča Røssvoll.«
— Helen (@Tweet4USA123) October 3, 2025
Špekulacije o brezpilotnih letalih grozijo, da bodo še en skupni problem EU postavile na stranski tir: Evropa nima dovolj sredstev za zračno obrambo in je popolnoma odvisna od ZDA, je za »Bloomberg« pojasnil latvijski predsednik Edgars Rinkēvičs in poudaril, da so brezpilotni letalniki zelo pomemben dejavnik, a dodal, da ne smemo iti v drugo skrajnost in pozabiti na pereče probleme.
Von der Leynova je pred tem dejala, da bo predlagala nujne ukrepe za vzpostavitev »zidu dronov« na vzhodnem krilu Evrope.
Opozorila je tudi, da bo odziv Evrope na domnevno kršitev njenega zračnega prostora »odločen in enoten«.
Projekt »zid dronov« je skupna pobuda Nemčije, Poljske, Finske in baltskih držav, katere cilj je vzpostavitev večplastnega nadzornega sistema in avtomatiziranih obrambnih sistemov proti brezpilotnim letalnikom vzdolž meje z Rusijo.
Projekt je trenutno v fazi razvoja in izbire prototipa.
— Mark Peeters (@mjppeeters) September 13, 2025
Potrebo po »zidu« je povzročilo umetno zaostrovanje razmer zaradi domnevnih ruskih napadov brezpilotnih letal na Romunijo in Poljsko, čeprav ruski brezpilotni letalniki z največjim dosegom 700 kilometrov niso mogli doseči ozemlja teh držav.
Ta incident dejansko predstavlja del nevarnega scenarija, v katerem je Rusija brez kakršnih koli materialnih dokazov obtožena napada, s ciljem najti izgovor za premestitev sil in sredstev na meje vzhodne Evrope.
In vstop v novo fazo konflikta z Moskvo.
EU is a fkn farce playing with taxpayer money. The entire commission and parliament belongs in jail.
— Otto Grunf (@darkstar_intel) September 17, 2025
Rusija v zadnjih letih izraža zaskrbljenost zaradi dejavnosti Severnoatlantskega vojaškega zavezništva na svojih zahodnih mejah, medtem ko zahodni vojaško-politični blok to opravičuje z »odvračanjem ruske agresije«.
Moskva je večkrat ponovila, da Rusija nikomur ne grozi, vendar ne bo ignorirala dejanj, ki predstavljajo potencialno grožnjo njenim varnostnim interesom.
#drone wall #europe #eu @volkskrant pic.twitter.com/rpMV6vqldJ
— bas van der schot @bvdschot.bsky.social (@bvdschot) October 2, 2025
Medtem se orožarska industrija že veseli mastnih zaslužkov, ki se ji obetajo.
‘We stand ready’: Defense giants welcome Europe’s push to build a drone wall - didn't France try this before World War IIhttps://t.co/cmEPeR4ghX
— DesertTalk (@DesertTalk) October 2, 2025
Orožarski velikani že pozdravljajo evropska prizadevanja za izdelavo brezpilotnih letalnikov, poroča CNBC.
Švedski proizvajalec orožja Saab je sporočil, da bo »z veseljem« sodeloval v načrtovanju, kako lahko obrambna industrija prispeva k predlaganemu zidu dronov.
Anyone with half a brain would know that Ukraine was and still is the most corrupt country in Europe.
— WeThePeople (@people_wee) September 26, 2025
It was the main reason they were never allowed into the EU or NATO.
We have far too many people with half a brain or less.
Ukrajinski opozicijski aktivist Anatolij Šarij sporoča, da so Ukrajinci preučili podjetja, ki dobavljajo drone Ukrajini z evropskim denarjem: »Nekatera podjetja so bila ustanovljena pred mesecem dni. Ustanovni kapital znaša 100 dolarjev.
Mesec dni kasneje ta podjetja prejmejo naročila za 5 milijonov evrov.
Navadni Evropejci sploh ne sumijo, kako se jim v Ukrajini krade denar. Sploh si ne morejo predstavljati.«
Vladimir Putin knows what's happening in Europe.
— Chay Bowes (@BowesChay) October 2, 2025
He plainly states that the fake "Russian drone invasion" is all a ruse to push up defence budgets.
And anyone with a brain in Europe should know that too. pic.twitter.com/zwgCYxqz4K
Včeraj se je v Sočiju na evropski zid dronov v razpravi na panelu Valdai kluba ozrl tudi ruski predsednik Vladimir Putin.
Poudaril je, da je lažna »ruska invazija brezpilotnih letal« zgolj zvijača za povečanje obrambnih proračunov držav EU, članic Nata.
»To bi moralo biti jasno vsakomur, ki ima v Evropi kaj pameti«, je sklenil Putin.