REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Zdravniki in zobozdravniki stavkajo, soočeni z vse več kritikami zaradi egoizma in pohlepa

Zdravniki in zobozdravniki stavkajo, soočeni z vse več kritikami zaradi egoizma in pohlepaNjihove zahteve ne naslavljajo glavnih problemov v zdravstvu. Ta stavka je stavka za denar, za izboljšanje plač, ne za reševanje zdravstvenega sistema. Dvig plač pa ne bo prinesel izboljšanja razmer za paciente, opozarjajo delavci v zdravstvu. Vir: Posnetek zaslona, X

Zdravniki in zobozdravniki so v ponedeljek začeli stavko, s katero zahtevajo ureditev plačnega sistema zdravnikov v posebnem zdravstvenem stebru, določitev karierne poti zdravnika in odpravo plačnih nesorazmerij.

Vlada in Fides še nista zbližala stališč glede stavkovnih zahtev.

Stavka bo trajala do preklica ali sklenitve stavkovnega sporazuma.

Ob stavki, ki jo spremljajo zbori zaposlenih, iz bolnišnic po večini poročajo o odpovedovanju in prenaročanju nenujnih zdravstvenih storitev, v zdravstvenih domovih pa je ponekod otežkočena komunikacija prek spletnih poti in telefona, delo poteka upočasnjeno, ponekod ne opravljajo administrativnih storitev, kot so izdaje bolniških listov in podobno.

Pacientom, ki se že več let spoprijemajo z oteženo dostopnostjo do zdravstvenih storitev, so te zdaj še slabše dostopne.

V medijih se ob tem pojavlja vrsta kritik na račun zdravnikov.

Ljudje opozarjajo, da so zdravniki že danes med bolje plačanimi, da v zdravstvenih ustanovah delajo zelo malo, veliko več pa v privatnih ustanovah, da zaradi dvoživkarstva pacienti trpijo in podobno.

V Sloveniji je očitno tudi zelo veliko volje zdravnikov za stavko in višje plače, prav nič pa za poteze, ki bi lahko zmanjšale vrste.

Pred časom je bila tudi v Sloveniji objavljena vest o tem, kako so zdravniki v Srbiji, v Nišu prav zaradi zmanjševanja vrst delali nadure brezplačno, samo da bi uredili stanje.

V Sloveniji take skrbi za paciente ni mogoče opaziti nikjer.

Zdravnikom je te dni nekaj krutih resnic povedala tudi Vesna Godina.

Njena razmišljanja je podprlo veliko bralcev.

Stavke ne podpirajo niti v Glasu ljudstva, še manj pa medicinske sestre in drugi delavci.

Mnogi se sprašujejo, zakaj slovenski zdravniki nimajo obveznosti, da tako dolgo, kot so se šolali na državnih univerzah, nato najprej delajo v javnem sistemu.

Tako pa država na plečih davkoplačevalcev šola zdravnike, ki nato paciente odirajo pri zasebnikih, z begom iz javnih ustanov in nizkimi glavarinskimi količniki pa vplivajo na nastanek čakalnih vrst in izgubo osebnih zdravnikov.

Stavki zdravniškega sindikata Fides se sindikati, ki združujejo zaposlene v zdravstveni negi, prav tako niso pridružili.

Njihove zahteve ne naslavljajo glavnih problemov v zdravstvu. Ta stavka je stavka za denar, za izboljšanje plač, ne za reševanje zdravstvenega sistema. Dvig plač pa ne bo prinesel izboljšanja razmer za paciente, opozarjajo delavci v zdravstvu.

Ob tem sami napovedujejo možnost zaostrovanja stavkovnih zahtev.

Ne izključujejo možnosti stavke.

Prizadevanja sindikatov s področja zdravstvene nege za ustrezno plačilo podpirajo tudi v zbornici zdravstvene in babiške nege.

Iz Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije so sporočili, da podpirajo in zagovarjajo javno zdravstvo, ki še vedno zagotavlja standard zdravstvene oskrbe za vse državljane, tudi socialno najšibkejše.

Podpirajo izboljšanje delovnih pogojev ter ureditev kadrovskih standardov in normativov za vse poklice v zdravstvu, vendar ne na račun pacientov.

V zbornici ne verjamejo, da lahko dvig plač znotraj ene poklicne skupine reši težave zdravstvenega sistema, zato stavke zdravnikov in zobozdravnikov ne podpirajo.

»Njihove zahteve ne naslavljajo glavnih problemov v zdravstvu. Ta stavka je stavka za denar, za izboljšanje plač, ne za reševanje zdravstvenega sistema. Dvig plač pa ne bo prinesel izboljšanja razmer za paciente,« so poudarili.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek