REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

ZDA in Turčija obnovili medsebojno izdajanje vizumov

ZDA in Turčija obnovili medsebojno izdajanje vizumov

ZDA so danes v omejenem obsegu obnovile izdajanje vizumov v Turčiji. Kmalu zatem je izdajanje vizumov v omejenem obsegu obnovila tudi Turčija v ZDA. Američani so ustavili izdajanje vizumov v Turčiji pred skoraj mesecem dni po aretaciji turškega uslužbenca na ameriškem konzulatu v Istanbulu. Turki so odgovorili z enakim ukrepom.

Potem ko je ameriško veleposlaništvo v Ankari danes naznanilo obnovitev izdajanja vizumov v Turčiji, je turško veleposlaništvo v Washingtonu na Twitterju sporočilo, da prav tako v omejenem obsegu obnavlja izdajo vizumov v ZDA.

Odnosi med državama pa so napeti tudi zaradi ameriške podpore kurdski milici v Siriji, ki jo ima Turčija za teroristično skupino.

Državi sta odločitev sprejeli dan pred začetkom štiridnevnega obiska turškega premierja Binalija Yildirima v ZDA, v okviru katerega se bo med drugim srečal z ameriškim podpredsednikom Mikom Penceom.

Z vzajemno zamrznitvijo izdajanja vizumov so odnosi med zaveznicama v zvezi Nato dosegli najnižjo točko v zadnjih desetletjih.

Ameriško veleposlaništvo je ukrep sprejelo 8. oktobra po aretaciji turškega uslužbenca konzulata v Istanbulu. Ob tem je sporočilo, da morajo izvesti varnostno oceno.

Uslužbenec konzulata Metin Topuz je obtožen povezav z organizacijo v ZDA živečega pridigarja Fethullaha Gülena, ki mu turške oblasti pripisujejo odgovornost za lanski spodleteli poskus državnega udara, in ostaja v priporu.

Ameriško veleposlaništvo v Ankari je danes sporočilo, da so odločitev o omejeni obnovi izdajanja vizumov sprejeli zaradi "vidnega izboljšanja varnostnih razmer", pa tudi zato, ker so od visokih predstavnikov turške vlade prejeli zagotovila, da nikogar drugega z veleposlaništva ne preiskujejo in da lokalnega osebja na veleposlaništvu zaradi opravljanja uradnih dolžnosti ne bodo priprli ali aretirali.

So pa ponovili resno zaskrbljenost zaradi obtožb proti Topuzu, kot tudi proti nekaj Američanom, ki so jih prijeli v Turčiji v okviru izrednih razmer po poskusu državnega udara.

Ankara sicer pritiska na Washington, naj ji izroči Gülena, ki sicer zanika vse obtožbe na svoj račun.

Odnosi med državama pa so napeti tudi zaradi ameriške podpore kurdski milici v Siriji, ki jo ima Turčija za teroristično skupino.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek