REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Zastave v Komnu: dva predsednika molčita, eden ne odgovori naravnost

Zastave v Komnu: dva predsednika molčita, eden ne odgovori naravnost

Kot ponavadi pri slovenskih državnih proslavah je tudi sobotna proslava državnega praznika vrnitve Primorske matični domovini postala predmet polemike na družbenih omrežjih. Zakaj – prisotnost oz. odsotnost slovenskih zastav. Med govorci so tako bili: tržaški pisatelj in novinar Dušan Jelinčič, ki je bil slavnostni govorec, nekdanji župan Komena in sedanji minister brez listnice Marko Bandelli in nekdanja obrambna ministrica Ljubica Jelušič, ki je članica občinskega združenja ZZB Komen kot tudi podpredsednica vseslovenske zveze.
Osrednje letošnje prireditve so se udeležili tudi vsi trije najvišji predsedniki v slovenski politiki: predsednik države Borut Pahor, predsednik vlade Marjan Šarec in predsednik državnega zbora Dejan Židan. Dalje so bili prisotni še drugi visoki politiki.

Obtoževanja in debate

Na družbenih omrežjih so se tako razvile naslednje debate glede (ne)ustreznosti prisotnih zastav. Na prvem mestu je tako debata glede pojavljanja zastav in drugih simbolov nekdanje skupne države med gledalci, pri čemer fotografije niso zabeležile nobene zastave sedanje republike.

Druga debata se je (neupravičeno) razvila v smislu, da na glavnem odru ni bilo slovenske zastave in sicer zaradi ene slabo vidne fotografije oz. izseka iz videa, na kateri velika zastava, ki je visela, ni bila dobro vidna. Hkrati se je na desnem delu odra (oz. levem z vidika gledalcem) nahajala manjša  lovenska
zastava. Posledično so se pojavila obtoževanja o namerni neprisotnosti slovenske zastave kot na nasprotnem polu o fotomontaži fotografije/izseka.

Kako razložiti kolegom v EP, da je spodnja fotografija letošnja iz proslave priključitev Primorske matični domovini? pic.twitter.com/EEafcXiYip

— Patricija Šulin (@PatricijaSulin) 16 September 2018

Tretja debata je bila posledica napačno izobešene velike zastave, kar je (nova) sramota slovenskega državnega protokola. Na nepravilno izobešenje zastave je med drugimi opozoril tudi predsednik slovenskega heraldičnega društva Aleksander Hribovšek.

Trije predsedniki

Posledično smo na Insajderju na vse tri omenjene predsednike naslovili tri vprašanja o pojavljanju zastav in simbolov nekdanje države na takih (državnih) prireditvah, kot tudi v samem državnem zboru:

1. Kako komentirate, da so prisotni na prireditvi nosili zastave prejšnje države in ne RS?
2. Ali menite, da je primerno, da se ob državnih praznikih pojavljajo zastave in simboli nekdanje države, za katerega je Ustavno sodišče RS zapisalo, da “je oblastno poveličevanje komunističnega totalitarnega režima (…) protiustavno”?
3. Kakšno je Vaše mnenje, glede da nekateri poslanci nosijo simbole oz. podobe prejšnjega režima v državnem zboru?

Od ponedeljka, ko smo jim poslali vprašanja, smo do sedaj prejeli le odgovor predsednika državnega zbora Židana, ki je odgovoril tako, da ni neposredno odgovoril na vprašanja: »Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan se je to soboto v Komnu udeležil osrednje slovesnosti ob državnem prazniku Dneva vrnitve Primorske k matični domovini. Na prireditvenem prostoru sta bili izobešeni tako slovenska kot evropska zastava in ostali simboli Republike Slovenije.« V primeru, če bomo dobili odgovor od preostalih dveh predsednikov, jih/ju bomo objavili naknadno.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek