REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Zaradi neutemeljenih protiruskih sankcij so proti Evropski uniji vložene tožbe na Sodišču EU v Luksemburgu

Zaradi neutemeljenih protiruskih sankcij so proti Evropski uniji vložene tožbe na Sodišču EU v LuksemburguSledilec politike Janeza Janše: Je Golob z nagovorom poslancev v Evropskem parlamentu v katerem se je dotaknil ruske posebne vojaške operacije - Sloveniji nagrmadil soodgovornost za ukrajinsko vojno, kot menijo številni razočarani volivci? Vir: Zajem zaslona, Twitter račun Vlade RS

V začetku tedna je Bruselj razširil seznam posameznikov in subjektov, ki so pod sankcijami Evropske unije.

Na desetine Rusov in Belorusov pa je vložilo tožbe na Sodišču EU, da bi izpodbijale svojo uvrstitev na seznam sankcij, je v soboto poročal nemški časnik Bild am Sonntag.

Sodišče s sedežem v Luksemburgu naj bi prejelo tožbe, ki so jih vložili eno podjetje in 61 posameznikov iz Rusije in Belorusije, ki jih je EU uvrstila na črno listo zaradi njihove domnevne podpore vojaški operaciji Moskve v Ukrajini.

Mimogrede - o razlogih za rusko posebno vojaško operacijo v Ukrajini je 13. decembra v Evropskem parlamentu (z ničemer izzvan) spregovoril tudi slovenski premier Robert Golob:

Golob in njegovi vojnohujskaški svetovalci očitno niso brali niti zadnjega intervjuja nekdanje nemške kanclerke Angele Merkel v Weltu, v katerem je ta priznala, da sta Nemčija in Francija v imenu EU orkestrirali mirovnim sporazumom iz Minska s figo v žepu, saj njun cilj sploh ni bil, da bi se vzpostavil trajen mir na vzhodu Ukrajine, kjer živi večinsko rusko govoreče prebivalstvo, ampak da se režimu v Kijevu kupi čas zato, da se oboroži.

In pod taktirko zveze NATO izuri svoje sile, ter se pripravi na vojno z Rusijo...

Prav tako očitno ne poznajo analiz nekdanjega ameriškega marinca in inšpektorja OZN Scotta Ritterja, ali pa čikaškega profesorja Johna Mearsheimerja, sicer ustanovitelja šole »ofenzivnega realizma«.

In ne ameriškega polkovnika Douglasa Macgregorja in drugih priznanih strokovnjakov iz ZDA, ki pojasnjujejo, zakaj se je Rusija upravičeno odzvala na agresivne poteze Washingtona in da v resnici sploh ne gre za neizzvano agresijo, kaj šele, da bi bile kršene vse mednarodne norme - prav nasprotno.

Očitno je torej le, da je Robert Golob znova zavajal javnost.

Vir: Odziv na Golobovo slepoto za razloge vojne v Ukrajini. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Medtem ko je Golob v EP ponavljal priučene floskule o ruski agresiji brez razloga na Ukrajino ne ozirajoč se na etnično čiščenje, ki ga je izvajal režim v Kijevu že od leta 2014 naprej (pa tudi prej) v Donbasu, so se ruski in beloruski poslovneži odločili, da izpodbijejo odločitve organov EU, za katere menijo, da kršijo njihove pravice.

Prav tako izpodbijajo zamrznitev svojega imetja s strani Bruslja.

Po poročanju medijev so med tožniki, ki so se obrnili na sodišče v Luksemburgu tudi Roman Abramovič, ruski milijarder in nekdanji lastnik angleškega nogometnega kluba Chelsea, lastnik skupine ESN Grigorij Berezkin in Genadij Timčenko, ki ima v lasti Volga Group, rusko podjetje, ki ima razvejano poslovanje v energetiki, transportu in grabeništvu.

Med tožniki sta tudi soustanovitelj Alfa Group Mikhail Fridman in Alisher Usmanov, lastnik največjega ruskega proizvajalca železove rude.

EU je doslej sprejela devet krogov sankcij proti Rusiji začenši od 24. februarja, ko je Moskva začela svojo posebno vojaško operacijo v Ukrajini.

Nepoznavalec: Odzivi na razlogovanje premierja Roberta Goloba v Evropskem parlamentu o ruski »vojaški agresiji (na Ukrajino) brez razloga«. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Poleg poslovnežev so sankcije EU usmerjene tudi proti ruskim novinarjem in podjetjem.

EU je v petek na t. i. črni seznam uvrstila še 141 ruskih posameznikov in 49 pravnih oseb, med njimi ministre, guvernerje, sodnike, poslance, pevce in voditelje ter pet političnih strank.

Z zadnjimi ukrepi so še štirim ruskim medijem odvzeli dovoljenje za oddajanje v EU in sicer NTV/NTV Mir, Rosija 1, REN TV in Pervi Kanal.

Kot so pojasnili na Svetu EU-ja, so se za to odločili, ker so te televizije pod nadzorom ruskih oblasti, ki jih uporabljajo za širjenje propagande o ruski agresiji na Ukrajino.

V resnici gre za cenzuro in onemogočanje vpogleda v stališča druge strani, kar je do začetka ukrajinske vojne tudi v Evropi veljalo za enega stebrov odgovornega in neodvisnega novinarstva.

Torej prikazati, kaj o isti zadevi pravi druga stran.

Vse to kaže, da oblastniki v EU - tudi na Slovenskem - ne dovolijo podložnikom, da sami ugotovijo, kaj se v resnici dogaja.

In zakaj se je v bistvu začela energetska kriza, draginja, inflacija...

Medtem so odločevalci v vrhu EU z devetim paketom sankcij uvedli številne nove prepovedi izvoza in razširili omejitve še na tri ruske banke.

Izvozne omejitve so razširjene na dodatnih 168 ruskih subjektov, tesno povezanih z ruskim vojaško-industrijskim kompleksom, s čimer se je skupno število sankcioniranih podjetij povečalo na 410.

Med sankcioniranimi pravnimi osebami je tudi ruska družba SBK ART, ki je posredna lastnica Mercatorja.

SBK ART je lastnica hrvaške skupine Fortenova, ki ima v lasti največjega slovenskega trgovca Mercator.

To družbo so na seznam uvrstili, ker je povezana z rusko banko Sberbank, proti kateri je EU že prej uvedel sankcije.

V obrazložitvi uvedbe sankcij, ki pomeni zamrznitev premoženja v EU, piše še, da je bila družba SBK ART ustanovljena, da bi nanjo prenesli delež Sberbank v Fortenovi. Največja ruska banka nadzor nad SBK ART ohranja, kljub temu da naj bi njen lastnik postal poslovnež v Združenih arabskih emiratih, navaja dokument.

Iz Sberbank so v začetku novembra sporočili, da so svoj nekaj več kot 43-odstotni delež v lastništvu skupine Fortenova prodali Saifu bin Marhanu Alketbiju, vlagatelju iz Združenih arabskih emiratov.

Glavni izvršni direktor Fortenove Fabris Peruško je medtem že večkrat zatrdil, da prodaja z vidika evropskega prava ni bila izvedena, kar so v Sberbank zavrnili.

Vir: Zajem zaslona, Twitter račun Vlade RH

Kot je v petek v tvitu potrdila hrvaška vlada pod taktirko premierja Andreja Plenkovića, je bila družba, ki obvladuje nekoč »najboljšega soseda« na Slovenskem, na seznam sankcioniranih vključena na predlog - Hrvaške.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek