REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Zaradi nedelovanja zdravstvenega ministrstva poslanci SMC z lastnim predlogom za večjo precepljenost

Zaradi nedelovanja zdravstvenega ministrstva poslanci SMC z lastnim predlogom za večjo precepljenostCepljenje; Rhoda Baer (Photographer)/Wikimedia Commons, PD

V SMC želijo z novelo zakona o nalezljivih boleznih dvigniti stopnjo precepljenosti. Po besedah poslanke SMC Vlaste Počkaj so se odločili vložiti predlog novele zato, ker doslej "kaj dosti s strani ministrstva za zdravje ni bilo narejeno" na tem področju. Po njenem mnenju je skrajni čas, da se se sprejmejo ukrepi za zajezitev upada precepljenosti.

Predlog novele, ki so ga v DZ vložili pretekli teden, predvideva več ukrepov, s katerimi želijo zajeziti in ponovno dvigniti raven precepljenosti na 95 odstotkov, kolikor je potrebno za kolektivno imunost družbe. Med drugim predlagajo dodatni program v elektronskem registru cepljenih oseb, v okviru katerega bi sistem osebe, ki niso cepljene, evidentiral in podatke poslal pristojnim službam.

Tako pediatrom več ne bi bilo treba prijavljati staršev, ki svojih otrok ne cepijo iz nemedicinskih razlogov, ampak bi to zdravstvenemu inšpektoratu sporočil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). 

Tako pediatrom več ne bi bilo treba prijavljati staršev, ki svojih otrok ne cepijo iz nemedicinskih razlogov, ampak bi to zdravstvenemu inšpektoratu sporočil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Predlagajo tudi, da starši otrok več ne bi mogli podati vloge za opustitev cepljenja neposredno pred komisijo za cepljenje. Starši, ki bi odklonili obvezno cepljenje svojega otroka, bi se morali udeležiti obveznega individualnega izobraževanja.

Poleg tega predlagajo, da otroci, ki ne bi bili cepljeni zaradi nemedicinskih razlogov, ne bi mogli biti vpisani v javne vrtce oz. javnofinancirane zasebne vrtce.

Počkajeva je na današnji novinarski konferenci dejala, da so pri pripravi zakona povprašali za mnenje stroke in cepiteljev. Obvestilo, da bodo vložili predlog zakona, so poslali tudi ministrstvu za zdravje, od koder so po njenih besedah dobili neuradne informacije, da zakon podpirajo.

V poslanski skupini so se odločili vložiti predlog novele, ker "kaj dosti s strani ministrstva ni bilo narejeno", je dejala. Kot je poudarila, je skrajni čas za ukrepe na tem področju glede na to, da upada raven precepljenosti otrok z obveznimi cepivi. Tudi od ministrstva za izobraževanje so po njenih besedah prejeli informacijo, da ukrep glede omejevanja vpisa v vrtce podpirajo.

Poslanci SMC skoraj v celoti podpirajo zakon, je dejala Počkajeva in dodala, da nekateri ne podpirajo predloga glede omejitve vpisovanja v vrtce, zato niso prispevali svojih podpisov. 

Poslanci SMC skoraj v celoti podpirajo zakon, je dejala Počkajeva in dodala, da nekateri ne podpirajo predloga glede omejitve vpisovanja v vrtce, zato niso prispevali svojih podpisov. Novelo podpira tudi večina poslancev DeSUS, ki so prispevali podpise podpore, ter poslanka iz poslanske skupine nepovezanih poslancev Mirjam Bon Klanjšček.

Kot je dejala Počkajeva, tudi v SD podpirajo cepljenje. Po njenih navedbah so se o podpori dogovarjali tudi s poslanci NSi, predlog zakona bodo predstavili tudi Levici in SDS.

Poslanec Levice Matej Tašner Vatovec je v izjavi medijem dejal, da predlaganih rešitev novele še niso preučili, ampak namen zakona razumejo in takšne ukrepe podpirajo.

Pediater iz Zdravstvenega dom Kamnik Denis Baš je na novinarski konferenci pozdravil predlagani ukrep, da pediatri več ne bi prijavljali staršev v primeru necepljenja. Po njegovih besedah je bila ta represivna vloga pediatrov večkrat nerodna z vidika odnosa med bolnikom in zdravnikom. Prav tako se mu zdi ustrezno, da starši več ne bi neposredno mogli vložiti vloge na komisijo za cepljenje. S tem bi razbremenili komisijo, ki je v zadnjih letih prejela veliko takšnih vlog, zaradi česar se je čas odločanja podaljšal.

Cepiva so varna in učinkovita, ne pa 100-odstotno. Zato je potreben visok delež precepljenih," je dodal.

Pediater in infektolog Marko Pokorn pa je dodal, da je osnovna želja in cilj novele, da Slovenija ostane varna družba glede nalezljivih bolezni s tem, da ostane nivo precepljenosti dovolj visok oz. na 95 odstotkih. "Naj teh pet ali manj odstotkov ostane na voljo osebam, ki zaradi zdravstvenih razlogov ne smejo cepiti," je dejal. "Cepiva so varna in učinkovita, ne pa 100-odstotno. Zato je potreben visok delež precepljenih," je dodal.

Maja Sočan iz NIJZ pa je dodala, da je ob nenehnem upadu precepljenosti "čas za akcijo". Po njenih besedah je treba razumeti predlagane spremembe kot poskus izboljšanja sistema. Staršem pa svetuje, naj ne nasedajo vsemu, kar piše na raznih spletnih straneh.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek