REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Zamuda pri nabavi novega koronarografa za UKC Maribor

Tako kot pri nabavi prvega, ki so ga dobili lani, se tudi pri nabavi drugega koronarografa za Univerzitetni klinični center Maribor zapleta. Čeprav so ga v Mariboru pričakovali že marca letos, zdaj kaže, da bo treba čakati dlje. Ministrstvo za zdravje namreč ni še niti objavilo razpisa zanj, saj iz UKC Maribor niso prejeli ustrezne dokumentacije.

V UKC Maribor so lani uredili nove prostore laboratorija za interventno kardiologijo, v katerem od julija deluje novi rentgenski aparat za srčne bolnike (angiograf oziroma koronarograf). Ta je nadomestil starega, ki se je nenehno kvaril, ni pa vplival na čakalne dobe, saj bi za to potrebovali vsaj dve takšni napravi za slikanje srčnih žil.

Lani, ko so po dolgotrajnem postopku javnega naročanja končno le dobili prvi novi koronarograf, so strokovne službe UKC Maribor začele s pisanjem potrebne dokumentacije za nakup druge naprave, a na ministrstvu za zdravje niso bili zadovoljni z njihovim delom. "Nedopustno je, da se investicijski program piše šest mesecev, nato pa še ni v redu," je bil na torkovi seji ogorčen član sveta zavoda Drago Naberšnik.

Predpogoj za objavo razpisa za javno naročilo je potrjena investicijska dokumentacija. Kot je povedala predsednica sveta UKC Maribor Vlasta Kovačič Mežek, ki dela na ministrstvu za zdravje, so dokumentacijo zavrnili, ker ta ni bila pripravljena tako, kot je treba. "Poslali smo jo nazaj, da se pripravi ustrezno gradivo. Sicer zadržkov glede tega nakupa ni. Sredstva so še vedno rezervirana in takoj, ko bo dokumentacija popolna, lahko gre zadeva v izvedbo," je pojasnila.

Na koronarno angiografijo in PTCA trenutno čaka več kot 260 ljudi, čakalne dobe pa znašajo tudi do tri leta.

Nova naprava, vredna slab milijon evrov, je po besedah predstojnika oddelka za kardiologijo in angiologijo Husama Franja Najija ključna za skrajševanje čakalnih dob. "Imamo dovolj ljudi, da delamo na dveh napravah, imamo tudi ustrezne prostore, potrebujemo le še en aparat," je pojasnil za STA.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek