REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Zaharova: Če ju kdo vidi, posvarite oba, naj se ne vračata! In kaj na to poreče Tina Gaber?

Zaharova: Če ju kdo vidi, posvarite oba, naj se ne vračata! In kaj na to poreče Tina Gaber?Na Norveškem so zaklali severne jelene, ki so se pasli v Rusiji le zaradi tega, da ne bi plačali škode, ki so jo te živali povzročile naravi v sosednji državi. Kaj na to poreče partnerica Roberta Goloba, ki se vneto zavzema za pravice živali tudi izven meja Slovenije? Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Na Norveškem ubijajo severne jelene, ki so se pasli v Rusiji, in to zaradi tega, da ne bi plačali škode, ki so jo te živali povzročile naravi v sosednji državi, poroča Associated Press (AP).

»Vrnjene živali so ubili iz strahu, da bi lahko odtavale nazaj v Rusijo,« piše v besedilu novice, ki jo je v svet lansirala ameriška tiskovna agencija AP.

Da bi severnim jelenom preprečila prehod mednarodne meje, je Norveška napovedala tudi obnovo dotrajane ograje ob meji, da bi ustavila »proces migracij«.

Tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova je komentirala krvavo maščevanje nad severnimi jeleni, ki so nič hudega sluteč, »s trebuhom za kruhom« prestopili na rusko stran meje.

»Na Norveškem na splošno in pod krinko veterinarskega nadzora cveti pravi zoocid. Tam vse živali, ki veljajo za nevarne ali so bile nezakonito pripeljane v državo, preprosto - pobijejo.

Leta 2020 so našemu rojaku komaj vrnili čivavo z bolgarskimi veterinarskimi dokumenti. Tedaj je v akciji reševanja ubogega mladička sodeloval celo Jean-Claude Van Damme.

Avgusta lani je veterinarski nadzor usmrtil mroža Freya, ki je pogosto plaval do norveških mest, celo do Osla, in postal pravi ljubljenec med prebivalci Norveške. Vendar to ni ustavilo norveških morilcev živali,« našteva Zaharova.

V isti sapi se sprašuje, kam so poniknili borci za pravice živali, da se sploh ne odzovejo ob takšnih grozljivih dogodkih.

Nato je spomnila, da se nihče ni oglasil niti, ko je leta 2014 v živalskem vrtu v Københavnu osebje živalskega vrta pred osuplimi otroki ubilo žirafo Marius, po tem pa razkosalo njeno truplo in dalo levom.

»Hkrati pa je bilo za domorodne prebivalce Norveške - maloštevilno ljudstvo severnih Samijev, to, kar se je zdaj zgodilo, bogokletje in svetoskrunstvo.

Vzreja severnih jelenov zavzema osrednje mesto v kulturi Samijev, a navkljub temu je žrtvovan totem Mjandash (Myandash), človek-jelen, ki je po legendi prednik ljudstva.

Užaliti jelena pomeni prizadejati gorje celotnemu nomadskemu taboru, tega nikakor ne bi smeli storiti, duhovi prednikov ne odpuščajo česa takega ... Toda norveški neoliberalci in sovražniki živalskih vrtov iz veterinarskega nadzora so pljunili na izročilo in občutke Samijev, njihovo mitologijo in celo, kot se zdi, evropski humanizem,« je opozorila Zaharova.

Norveška vlada je dan prej sporočila, da je letos 42 jelenov prečkalo mejo z Rusijo v iskanju boljših pašnikov.

Zato mora država plačati odškodnino v višini 50.000 kron, to je približno 4.700 dolarjev za vsako žival, ki se je pasla v naravnem rezervatu Pasvik v regiji Murmansk, ter pavšalno plačilo v višini približno 4,4 milijona dolarjev za tiste dni, ki so jih jeleni prebili v zavarovanem ruskem območju.

Tudi Radio Svobodna Evropa poroča, da so na Norveškem ubili 40 od ​​42 severnih jelenov, ki so pohajkovali po ruskih pašnikih.

»Če kdo vidi dva preživela severna jelena,« je dodala tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva, »naj ju posvari, naj se ne vračata na Norveško.«

Klavrna usoda jelenov na Norveškem bi najbrž morala zanimati tudi najbolj znano in najbolj vplivno aktivistko za zaščito pravic živali ter okoljevarstvenico na Slovenskem - partnerico predsednika vlade Roberta Goloba. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

»Tam jih ne čaka nič dobrega,« je sklenila Zaharova.

Vse to bi najbrž moralo zanimati tudi najbolj znano in najbolj vplivno aktivistko za zaščito pravic živali ter okoljevarstvenico na Slovenskem - partnerico predsednika vlade, Tino Gaber.

Predvsem njeni potesti so že zamaknili izlov nutrij v Ljubljanskem barju.

In povsem mogoče je, da ga bodo - zaradi poplav in sorodnih razlogov - premaknili v nedoločeno prihodnost.

Ob tem pa se Tina Gaber ne zanima le za usodo živali v Sloveniji, pač pa tudi na tujem.

Nedavno je namreč opozorila, kot so poročali nekateri ljubljanski časniki, da v živalskem vrtu v Nišu (Srbija), slabo skrbijo za živali in da je večina sestradanih.

Toda teh objav na njenem Instagram profilu ni več mogoče opaziti.

Bo Tina Gaber javno opozorila tudi na primer krutega ravnanja z jeleni - na Norveškem? Vir: Zaslonski posnetek, Instagram

Če pa je res, to kar je domnevno zapisala, seveda ni prav, da je za živali v katerem koli živalskem vrtu slabo poskrbljeno.

Vendar se zdi še huje dejstvo, da so jeleni, ki so v iskanju hrane in zato, da ne bi bili sestradani, zaradi brutalne politike norveške vlade - iskanje užitnih pašnikov naposled plačali z lastnimi življenji!

Bo morda Tina Gaber zdaj javno grajala tudi ta primer krutega ravnanja z jeleni - na Norveškem?

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek