REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Začetek srečanja Slovencev Dobrodošli doma z reformacijo in s filmom

Začetek srečanja Slovencev Dobrodošli doma z reformacijo in s filmom Eden prvih Prekmurcev v South Betlehemu je bil Jožef Prelec (Joseph Preletz), ki se tam naselil že leta 1893. Na pobudo Štefana Antaliča (Stephena Antalicha) je bila pred 20 leti ustanovljena Zveza pobratenih mest Bethlehem in Murska Sobota

Z današnjo predstavitvijo reformacije ter sedanjega ekumenskega gibanja in sodelovanja med katoliškimi in evangeličanskimi verniki se bo v evangeličanski cerkvi Martina Lutra ob 18. uri začelo tradicionalno tridnevno srečanje Slovencev iz zamejstva in tujine Dobrodošli doma, nato pa bo premiera filma Slovenci v Bethlehemu.

Dogodek, posvečen 500-letnici reformacije, bo vodil soboški evangeličanski duhovnik Leon Novak. Slovenskim zamejcem in izseljencem bo predstavil začetek reformacijskega gibanja, ki se je iz Nemčije razširilo v druge kraje Evrope, začetnika reformacije v Nemčiji Martina Lutra in Ulricha Zwinglija v Švici, poudarek pa bo na pomenu in posledicah reformacije v Sloveniji.

Ob tem, da smo Slovenci s Primožem Trubarjem dobili svoj knjižni jezik, prve tiskane knjige v slovenščini in nacionalno identiteto, njegov sodelavec Jurij Dalmatin pa nas je s prevodom celotnega Svetega pisma postavil na 13. mesto med narodi sveta, ki so v 16. stoletju dobili Sveto pismo v svojem jeziku, je reformacija tudi v Prekmurju omogočila razvoj prekmurskega knjižnega jezika in literature.

Evangeličanski duhovnik Štefan Küzmič je leta 1771 izdal Novo zavezo, njegovo delo pa so z raznimi publikacijami pesmaric, učbenikov, katekizmov in prevodov Svetega pisma nadaljevali tudi drugi evangeličanski duhovniki.

Scenarij za dokumentarni film Slovenci v Bethlehemu je napisal Štefan Celec in ga tudi režiral, nastal je v produkciji zavoda Sončnica, premierno pa bo na ogled ob 19.30 v soboškem Gledališču Park.

Eden prvih Prekmurcev v South Betlehemu je bil Jožef Prelec (Joseph Preletz), ki se tam naselil že leta 1893. Na pobudo Štefana Antaliča (Stephena Antalicha) je bila pred 20 leti ustanovljena Zveza pobratenih mest Bethlehem in Murska Sobota

Film traja 48 minut in prikazuje izseljevanje prekmurskih in porabskih Slovencev v obljubljeno deželo. Kot je za STA pojasnil Celec, uporabljeni arhivski posnetki, ki jih hranijo na otoku Ellis Island, kamor so z ladjami prihajali izseljenci, preden so stopili na trdna ameriška tla, pričajo, s kakšnimi težavami so se srečevali imigranti. Tiste, ki so uspeli, je ameriška vlada sprejela z obema rokama, saj je potrebovala poceni delovno silo, predvsem v jeklarski industriji, ki je bila najbolj razvita v Bethlehemu v Pensilvaniji.

Tja in v bližnjo okolico se je naselilo približno 7000 Prekmurcev in tako je na začetku 20. stoletja v Bethlehemu nastala največja prekmurska naselbina v Ameriki.

Eden prvih Prekmurcev v South Betlehemu je bil Jožef Prelec (Joseph Preletz), ki se tam naselil že leta 1893. Na pobudo Štefana Antaliča (Stephena Antalicha) je bila pred 20 leti ustanovljena Zveza pobratenih mest Bethlehem in Murska Sobota. Danes šteje društvo okoli 200 članov, ki skupaj z mestom vsako leto šestega junija praznuje slovenski dan.

Okroglega jubileja se je udeležila tudi filmska ekipa in posnela proslavo pred občinsko hišo, vrsto pogovorov s potomci druge in tretje generacije izseljencev ter županom, ki je po obeh starših prekmurskega porekla.

Srečanje Dobrodošli doma poteka pod okriljem urada vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu, letošnji gostitelj je mestna občina Murska Sobota v sodelovanju z Raziskovalno-izobraževalnim središčem dvorec Rakičan.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek